Početna » Ekonomija » Da li je zlato dobra investicija

Da li je zlato dobra investicija

Danas u svetu vlada globalna neizvesnost. Cene hrane, zajedno sa troškovima goriva kontinuirano rastu, a inflacija ruši istorijske rekorde. U ovim okolnostima, svi moramo da znamo kako da zaštitimo svoj kapital od depresijacije. Danas ćemo vam reći nešto o jednom od najboljih rešenja, zlatu, naime, kako da ga kupite i kako možete da profitirate od njega. Pa hajde da počnemo!

Zašto investirati u zlato u 2023?

Vredi početi od toga zašto se poslovi sa zlatom nazivaju investicijama, a ne kupovinama ili špekulacijama. Stvar je u tome da je zlato međunarodna roba ekvivalentna za koju je vezana vrednost svih svetskih valuta i sredstava. Zlato nikada neće depresirati, za razliku od fiat valute. Štaviše, što će manje zlata ostati u unutrašnjosti zemlje, to će više vredeti. Iz tog razloga, veliki institucionalni investitori drže zlato u svom portfelju ne godinama, već decenijama. Zlato se često koristi kao sigurno utočište za zaštitu fondova od depresijacije jer su prosečne fluktuacije u zlatu mnogo manje nego u valutama ili akcijama.

Kratka istorija ulaganja u zlato?

Kao što smo primetili, čisto zlato je odavno prihvaćeno kao univerzalna roba za koju se može zameniti bilo koja druga. U početku su bili u upotrebi jednostavni komadi zlata čija je vrednost zavisila od njihove težine. Kasnije je zlato pretopljeno u poluge i zlatnike. U isto vreme, nastala je opšteprihvaćena i još uvek korišćena oznaka težine 31,1035 grama zlata, troj unca.

Nakon što je zlatom počelo da se trguje na berzama, njegova kursna cena je počela naglo da raste, pošto se u svako doba smatralo primarnim merilom bogatstva. Prvi pokušaj da odbiju zlato kao ekvivalent su neke države napravile sredinom 19. veka. Završeno je kolapsom privreda ovih zemalja, a cena zlata je samo usporila njen stalni rast.

Najznačajniji i najpoznatiji pokušaj odustajanja od zlata izvršile su centralne banke razvijenih zemalja krajem KSKS veka. U to vreme su aktivno rasprodali svoje zlatne rezerve, prebacujući novac u kratkoročne finansijske projekte. Svi se sećamo krize iz 2008. godine, kada su svi projekti obezvređeni, i čuvenog rasta zlata kada su spot cene porasle sa 300 na 1200 dolara za uncu. U 2023. zlato je dostiglo najviši nivo od 2062,3 dolara. Pretpostavljamo da ne treba pričati o tome koliko su tih dana zarađivali oni koji su kupovali ovaj plemeniti metal.

Zlato, akcije i inflacija?

Zlato je decenijama jedno od tri najlikvidnija sredstva na svetu, zajedno sa naftom i dolarom. To je takođe nenadmašna imovina sigurnog utočišta za bilo koji iznos kapitala.
Povraćaj ulaganja se globalno naziva odnosom ROI (povrat na investiciju).
Predlažemo da uporedite povraćaj ulaganja u zlato sa povraćajem ulaganja u zalihe kompanije Majkrosoft od 2018. do 2020. godine.

Tokom ovog perioda, ulaganje u akcije Majkrosofta, dalo je veći povraćaj ulaganja nego kupovina zlatnih ugovora. Ovo nije iznenađujuće, pošto su akcije kompanije rizična imovina, a njihove fluktuacije cena su mnogo veće od stabilnog zlata. Međutim, za razliku od akcija, koje takođe mogu brzo pasti u vrednosti, kotacije zlata imaju mnogo veću stabilnost.

Još jedno važno svojstvo zlata je njegova sposobnost da zaštiti novac od depresijacije. Veća inflacija uvek dovodi do naknadnog rasta kamatnih stopa, što zauzvrat šteti rizičnoj imovini kao što su akcije. To je zbog povećane privlačnosti obveznica i bankarskih depozita, koji su konzervativniji od akcija preduzeća. U ovoj situaciji investitori uvek prenose svoj kapital sa akcija na zlato, što obezbeđuje rast njegove cene.

gold bar on 100 dollar bills. investment

Kako ulagati u zlato?

Savremeni privredni razvoj i investicione usluge nude investitoru veliki broj načina ulaganja, od kupovine proizvoda od zlata do kupovine menjačkih ugovora za zlato. Dakle, hajde da detaljnije pogledamo svaki od njih.

Uprkos razvoju investicionih alata kojima se trguje na berzi, ljudi uglavnom više vole da drže svoj novac u nečemu što mogu da dodirnu i osete. To je razlog zašto su zlatne poluge, zlatnici i zlatni nakit i dalje najpopularniji načini ulaganja u plemenite metale. Ova vrsta ulaganja je pogodnija za velike investicione fondove ili banke, jer podrazumeva nekoliko poteškoća. Na primer, glavni problem kod takve investicije je skladištenje i transport metala. Zlato je veoma težak žuti metal i ako ga kupite u dovoljnoj količini, morate razmišljati o logistici i skladištenju, što iziskuje dodatne troškove. Takođe, prilikom kupovine zlatnih poluga plaćate obavezan porez na dodatu vrednost, koji može biti umanjen ako se poluge čuvaju u trezoru banke u kojoj ste kupili zlato. U nekim zemljama je ova vrsta ulaganja u zlato gotovo nacionalna tradicija. Međutim, kao i zlatne poluge, zlatni nakit ima mnogo nedostataka. Pre svega, malo je verovatno da ćete moći da prodate komad po ceni po kojoj ste ga kupili. Kada ga kupite, cena zlatarskog rada je ugrađena u njega, a kada ga prodate, obično se ceni samo težina komada.

Zlatni novčići

Ovaj način investiranja je stekao ogromnu popularnost poslednjih godina. Od početka 2023. Kovnica novca Sjedinjenih Država je u svojim mesečnim statistikama zabeležila značajan porast prodaje vodećih zlatnika. Investicioni novčići, za razliku od poluga, ne oporezuju se kada se prodaju, što ih čini najatraktivnijim načinom ulaganja u fizičko zlato. Ali postoje i nedostaci, od kojih je glavna procena stanja novčića kada se proda. Čak i najmanja ogrebotina može dovesti do gubitka vrednosti novčića, a samim tim i do smanjenja profita od preprodaje.

Prilično popularan način ulaganja u zlato, čija je suština kupovina posebnog ugovora u razmeni za razliku u ceni, naziva se CFD (CFD). Njegova glavna prednost je u tome što možete ostvariti profit i od kupovine i od prodaje zlata, a da zapravo nemate mnogo zlata. Kolateral za takvu transakciju je vaš novac ekvivalentan njegovoj vrednosti. Ugovor će imati berzanske oznake Gold ili XAUUSD. Još jedna prednost CFD-a za zlato je da imate potpunu kontrolu nad transakcijom. Vi sami odlučujete kada ćete kupiti, a kada sačekati ili prodati imovinu.

Akcije vezane za zlato i zlatni zajednički fondovi

Pored ulaganja u fizičko zlato ili ugovore kojima se trguje na berzi, neki investitori odlučuju da ulažu u akcije kompanija povezanih sa zlatom. Jednostavno rečeno, ulažu u akcije rudara zlata i prerađivačkih kompanija. Ovo je takođe prilično popularan način rada, ali ima neke značajne nedostatke. Iako ove kompanije posluju sa zlatom, vrednost njihovih akcija nema uvek potpunu korelaciju sa tim. Na primer, možete uporediti cenu akcija najvećih rudara zlata sa cenom plemenitog metala.

Ako pogledamo grafikone cena akcija dve vodeće svetske kompanije za iskopavanje zlata, rudara zlata Newmont Goldcorp’s i kanadske Kinross Gold Corporation, kao i grafikon same cene zlata, akcije Newmont Goldcorpa su imale 246% prinosa od 2016. do ove tačke. To znači da bi vam svaki dolar uložen u akcije ove kompanije doneo 2,46 dolara profita. Kinross Gold bi vam dala 162% povraćaja vaše investicije, ili 1,62 dolara za svaki uloženi dolar. U međuvremenu, samo zlato nije toliko poraslo u tom periodu, već je dodalo samo 56%.

Dakle, jasno je da je ulaganje u zlatne zalihe takođe profitabilna investicija. Međutim, ako je cena zlata direktno zavisna od ponude i potražnje za samim metalom, onda nabavna cena akcija kompanije uzima u obzir mnoge dodatne faktore. A ovi faktori mogu biti i pozitivni i negativni. Na primer, akcije Newmont Goldcorpa su toliko porasle jer je 2018. postalo poznato da se kompanija spaja sa drugim gigantom, Barrick Gold. Da se ​​kompanija zadužila i imala smanjenu proizvodnju zlata, njene zalihe bi pale uprkos porastu samog metala.

Kao što smo već spomenuli, zlato je oduvek bilo glavno merilo bogatstva i prosperiteta. Zlato se smatra jedinom imovinom koja jednostavno ne može da se depresira. Ako bi kompanija čije ste hartije od vrednosti kupili bankrotirala, njene akcije bi bile bezvredne. To se zlatu ne može dogoditi; nikada neće nestati niti izgubiti vrednost. U stvari, što je manje minirano, to će postati vrednije.

U poslednje vreme, finansijski svet postaje sve zabrinutiji zbog svoje zavisnosti od američkog dolara. To je jedina valuta koja se može štampati u bilo kojoj količini. Shodno tome, što se više dolara štampa, to će vrednost novca biti niža. I ova depresijacija se odnosi na sve fiat valute. Jedina zaštita od ove depresijacije može doći od robe koja ne može da depresira. I kao što smo ranije primetili, zlato je savršeno pogodno za ovu ulogu.

Još jedna sjajna stvar kod zlata je njegova stabilnost. U vremenima velikih globalnih previranja, cena zlata je uvek bila podložna samo manjim fluktuacijama. Čak i sada, kada vlada globalna geopolitička neizvesnost i cene svetskih valuta padaju, zlato ostaje u svom višegodišnjem rasponu između 1.700 i 1.800 dolara po unci. Zlato se vrlo često pominje kao zaštitno sredstvo jer ne postoji drugo sredstvo sa tolikom likvidnošću koje je podložno tako manjim fluktuacijama. To je razlog zašto investitori širom sveta radije čekaju „buru“ na tržištu kupovinom zlata.

Gold bars on US dollar banknote money, finance trading investment business currency concept.

Još u najranijim udžbenicima ekonomije, diversifikacija je bila među glavnim pravilima razboritog investitora. Jednostavno rečeno, diverzifikacija znači da ne stavljate sva jaja u jednu korpu. U smislu berze, ne bi trebalo da stavljate sav svoj novac u jedan investicioni instrument. Mnogo je logičnije raspoređivati sredstva između nekoliko nepovezanih sredstava. Idealan diversifikovani investicioni portfolio za investitora treba da se sastoji od raznih sredstava. Zlato je jedan od najboljih diverzifikatora jer ima istorijsku negativnu korelaciju sa akcijama: vrlo često, kada akcije padaju, zlato, naprotiv, raste.

Glavna karakteristika idealnog investicionog sredstva je mogućnost da se brzo proda ili kupi, odnosno likvidnost. Zlato je jedna od tri najlikvidnija sredstva na svetu. Shodno tome, trgovina zlatom je mnogo sigurnija nego sa nekretninama ili drugom materijalnom imovinom. Možete prodati i kupiti zlato na berzi za nekoliko sekundi.

Još jedno svojstvo zlata je njegova sposobnost zaštite od finansijskih rizika. Ako ste investitor, vaš glavni strah je moguća kriza i krah berze. Obratite pažnju na zlatni grafikon: u vremenima svih globalnih kriza, uvek je rastao. Shodno tome, posedovanje zlata će pomoći da se delimično pokriju gubici u slučaju oštrog kolapsa.

Globalna potražnja

Zlato je svima potrebno. Većina nacija u svetu stalno povećava svoje zlatne rezerve jer snaga i održivost njihovih ekonomija zavise od njihove veličine. Zlato je takođe cenjeno zbog svojih svojstava, na primer, izdržljivo je i nije podložno koroziji. Zlato je uvek traženo od strane industrije nakita, koja će ga trošiti bez obzira na njegovu vrednost.

Savremeni svet je uvek u žurbi, a vreme je ključni faktor koji određuje isplativost investicija. Ako govorimo o zlatu, njegova stabilnost se može smatrati i plusom i minusom ulaganja. Zbog ograničenih fluktuacija, ulaganje u zlato može početi da se isplaćuje tek nakon nekoliko godina, pa čak i decenija.

Iznad smo već uporedili prinose ulaganja u zlato i akcije, a kako vreme pokazuje, zlato vrlo često gubi u kratkom roku. Ulaganje u zlato se naziva strateško ulaganje jer kratkoročni prinosi zlata mogu biti znatno niži od onih drugih sredstava kojima se trguje na berzi.
Fluktuacije zlata je prilično teško predvideti. To je zato što je imovina veoma popularna i u različitim vremenima, citati mogu reagovati na različite fundamentalne događaje. Mnogo je lakše sa akcijama i valutama. Postoji globalni makroekonomski indikator, na osnovu kojeg se mogu izvoditi zaključci. Zlato nema takve indikatore, i nikad se ne zna koja će centralna banka hteti da kupi veliku količinu metala, menjajući kotacije.Današnje finansijsko tržište, pored ulaganja u žuto zlato, može ponuditi niz profitabilnih alternativa.

Pored zlata, plemeniti metali koji su veoma vredni u svetu su srebro, platina, paladijum, bakar, rodijum i drugi. Iako ulaganje u ove metale nije toliko popularno, njihov povraćaj ulaganja često dostiže ogromnu vrednost. Na primer, svi znamo tako redak metal kao što je paladijum, koji se široko koristi u automobilskoj industriji i mikroelektronici. Ali malo ljudi zna da je u četiri godine od 2016. do 2020. njegova vrednost porasla sa 700 na 2.800 dolara po unci, donoseći investitorima prinos od 300%.

Da li je dobro ili loše vreme za ulaganje u zlato upravo sada?

Razgovarali smo o načinima ulaganja u zlato, a sada je vreme da razgovaramo o tome kada ga kupiti.
Ako pogledamo globalni grafikon od 2000. godine pa do danas, imajmo na umu da ključni princip tehničke analize kaže da je istorija ciklična i da se svi događaji u istoriji moraju ponavljati. Zlato je jedno od najpodložnijih ovom zakonu, a ciklusi se menjaju otprilike svakih 10 godina. Ako pogledamo unazad 10 godina, primećujemo ciklus bočne dinamike, veoma sličan onom koji se sada razvija. Nakon toga, ciklus se završio, a zlato je pojeftinilo. To je razlog zašto kupovina zlata sada da bi se prodalo po višoj ceni za nekoliko godina ne bi bila dobra ideja. Ovo se odnosi na dugoročna ulaganja.

Pripremila redakcija Kompas info

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.