Početna » Ekonomija » Evropa zbog sukoba sve manje koristi ukrajinska skladišta gasa

Evropa zbog sukoba sve manje koristi ukrajinska skladišta gasa

Evropski trgovci gasom sve više napuštaju ukrajinska podzemna skladišta gasa, suočeni sa rastućim rizicima usled ruskih napada na energetsku infrastrukturu te zemlje. Ovaj trend je postao očigledan tokom leta, kada je obim gasa uskladištenog u Ukrajini znatno opao. Uprkos činjenici da Ukrajina ima najveća podzemna skladišta gasa u Evropi, koja nude značajne kapacitete, evropske kompanije sve više izbegavaju da koriste njihove usluge.

Prema podacima, evropski trgovci su ovog leta upumpali značajno manje gasa u ukrajinska skladišta u poređenju sa prethodnim periodima. Dok je prošle godine u ukrajinskim skladištima bilo uskladišteno dve milijarde kubnih metara gasa, ove godine taj broj je dramatično smanjen. Od početka leta do julu 2023. godine, evropske kompanije su upumpale samo 51,9 miliona kubnih metara gasa, što je daleko ispod potrebnog nivoa za sigurno snabdevanje.

Jedan od ključnih razloga za ovaj trend je strah od potencijalnih nemogućnosti da se gas vrati iz skladišta u pravom trenutku, ukoliko bude oštećena nadzemna infrastruktura. Ovaj strah nije bez osnova, s obzirom na to da su ruski napadi na ukrajinsku energetsku infrastrukturu postali redovni. Dok su cene gasa u Evropi pale, ekonomska isplativost skladištenja gasa u Ukrajini postala je manje privlačna. Prošle godine, korist od skladištenja gasa u Ukrajini iznosila je oko 20 evra po megavatu satu, dok je sada pala na samo pet evra.

Analitičari ističu da su evropske kompanije, suočene sa ovim rizicima i smanjenom ekonomskom isplativošću, sve manje zainteresovane za skladištenje gasa u Ukrajini, što dodatno komplikuje već nestabilnu energetsku situaciju. Da bi se ove kompanije vratile ukrajinskim skladištima, potrebni su dodatni podsticaji, kao što su bankarske garancije. Međutim, prema procenama, iako bi Kijev mogao da dobije 200 miliona evra od evropskih trgovaca, pravi troškovi osiguranja ovih garancija bili bi oko milijardu evra.

Ovaj problem pokazuje duboku zavisnost Evrope od stabilne i bezbedne energetske infrastrukture, kao i kompleksnost ekonomskih i političkih odluka koje trgovci i zvaničnici moraju donositi u uslovima rata. Dok neki pozivaju na veću finansijsku podršku Ukrajini, pitanje ostaje da li će evropski trgovci biti spremni da preuzmu rizik i nastave da koriste ukrajinska skladišta gasa, ili će se okrenuti drugim, sigurnijim opcijama.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.