Do sada su AI revolucijom dominirale američke kompanije poput OpenAI, Google-a i Meta-e. Međutim, u poslednjim mesecima pojavilo se novo ime na listama sa benchmarking rezultatima: Qwen kompanije Alibaba. U proteklih nekoliko meseci, varijante Qwen-a su se našle na vrhu rang-lista sajtova koji mere performanse AI modela.
„Qwen 72B je kralj, a kineski modeli dominiraju“, napisao je Clem Delangue, izvršni direktor Hugging Face-a, u junu, nakon što je model zasnovan na Qwen-u prvi put zauzeo prvo mesto na rang-listi Open LLM njegove kompanije.
Kineski preokret u AI industriji
Ovo je iznenađujući preokret za kinesku AI industriju, za koju su mnogi mislili da je osuđena zbog ograničenja u vezi sa poluprovodnicima i nedostatka računarske moći.
Uspeh Qwen-a pokazuje da Kina može da se takmiči sa najboljim svetskim AI modelima — što postavlja ozbiljna pitanja o tome koliko će dugo američke kompanije nastaviti da dominiraju ovim poljem.
Fokusirajući se na mogućnosti kao što je podrška za više jezika, Qwen pomera granice onoga što AI modeli mogu da postignu — i za koga mogu biti napravljeni.
Iznenađenje za AI programere
Te mogućnosti iznenadile su mnoge programere, čak i one koji rade na Qwen-u. AI programer David Ng koristio je Qwen kako bi napravio model koji je zauzeo prvo mesto na rang-listi Open LLM.
Kreirao je modele koristeći i tehnologije Meta-e i Google-a, ali kaže da mu je Alibaba dala najbolje rezultate. „Iz nekog razloga, kineski modeli najbolje funkcionišu“, rekao je za Rest of World. „Ne znam zašto.“
Jedinstvena pozicija na kineskom tržištu
Kratkoročno, veći deo Qwen-ovog uspeha dolazi iz njegove jedinstvene pozicije na kineskom tržištu. Na lansiranju, Alibaba je tvrdila da je oko 90.000 klijenata koristilo neke modele iz serije Tongyi Qianwen LLM.
(Naziv „Qwen“ dolazi od skraćenice za termin koji se otprilike prevodi kao „sveobuhvatno znanje“.) Većina klijenata su kineske kompanije koje ne bi bile voljne da formiraju direktna partnerstva sa američkim kompanijama poput OpenAI ili Anthropic.
Eksperimentalna partnerstva
Kompanije širom sveta pokušavaju da integrišu AI u svoje proizvode i usluge, a kineske kompanije nisu izuzetak. Alibaba tvrdi da Qwen ima preko 2,2 miliona korporativnih korisnika, ali većina javnih partnerstava još uvek je eksperimentalna.
Jedan Qwen-ov proizvod, razvijen za mobilnu diviziju kompanije Xiaomi, omogućava korisnicima da generišu recepte iz fotografije jela. Qwen takođe pokreće Xiaomi mobilnog asistenta, koji je dostupan i na telefonima i u automobilskim sistemima.
Problemi i stabilnost na kineskom tržištu
Izgradnja na osnovu Qwen-a pruža kineskim kompanijama veću stabilnost. Američke AI kompanije su prekinule pristup API-jevima za kineske korisnike, dok su mnogi AI sajtovi blokirani od strane centralne vlade. Još važnije, Qwen nije samo dostupna alternativa: pokazuje se kao jednako sposoban kao i modeli dostupni u SAD-u.
Kada je lansirala najnoviju verziju Qwen-a, Alibaba je podelila rezultate koji su bili blizu vodećim modelima OpenAI i Anthropica.
Jezička fleksibilnost i globalna dostupnost
Inženjeri mogu pristupiti osnovnom modelu Alibabe sa gotovo bilo kog mesta na planeti. Qwen-ova tečnost u glavnim jezicima koji su van većine svetskih AI podataka — uključujući jezike sa niskim resursima, kao što su burmanski, bengalski i urdu — daje mu prednost. U poređenju, Metin otvoreni AI model Llama pokriva samo upotrebu na engleskom jeziku.
Globalna vizija Qwen-a
Neki u industriji to vide kao produžetak Alibabinog opšteg principa gradnje za ceo svet, a ne samo za Kinu. „Verujem da Qwen-ova strategija oslikava Alibabinu ranu misiju da ‘olakša poslovanje bilo gde’,“ rekao je Tiezhen Wang, inženjer u Hugging Face-u, za Rest of World, rekavši da model „ima potencijal da revolucioniše globalnu poslovnu komunikaciju, prevazilazeći jezičke, pa čak i kulturne granice.“
Konkurencija sa najboljim modelima u svetu
Dylan Patel, iz nezavisne istraživačke kompanije SemiAnalysis, rekao je za Rest of World da, iako Qwen nije sasvim na nivou GPT-4, dovoljno je blizu da privuče pažnju.
„Oni iznose tvrdnje, ali prema onome što sam video i koristio, nije još na tom nivou“, rekao je. Ali Patel kaže da model Alibabe često nadmašuje konkurente u oblastima poput formalne matematike i višejezičnih operacija.
Uticaj trgovinskih barijera na kineski AI razvoj
Performanse Qwen-a su značajne s obzirom na važne trgovinske barijere koje je Vašington postavio sa ciljem usporavanja kineskog AI razvoja. Od 2022. godine, SAD je blokirao izvoz najnaprednijih čipova kompanije Nvidia — istih čipova koji pokreću najnoviju generaciju AI modela.
Veći deo opreme potrebne za proizvodnju naprednih čipova na domaćem tržištu takođe je blokiran za izvoz u Kinu, tako da su kineske tehnološke firme poput Huawei-a imale problema da popune tu prazninu.
Kako AI firme trče da kreativno stvaraju sve složenije modele, potrebne su im sve veće količine procesorske snage — a zabrana čipova znači da kineske firme imaju realan rizik da ostanu bez te procesorske moći.
Budućnost kineske AI industrije
Iako zabrana čipova ostaje faktor, analitičari smatraju da nedavni uspeh kineske AI industrije pokazuje da zabrana nije potpuno ugasila industriju. „Ove LLM rang-liste najmanje pokazuju koliko je sofisticiran ekosistem u Kini,“ rekao je Karman Lucero, saradnik na „Paul Tsai China“ Centru na Pravnom fakultetu Univerziteta Yale, za Rest of World. „Ne bi mogli ovo da postignu da nemaju određeni nivo talenta, da nemaju pristup barem određenom nivou tehnologije i da nisu uložili određeni prag sofisticiranosti.“