Osobe koje više dnevnih sati prespavaju, a kad padne mrak se razbude zbog čega su odavno zaslužile nadimak „noćne ptice”, ipak mogu da promene ovakav svoj raspored budnosti i sna. Istina, za to je potrebno malo truda i vremena, a rešenje su ponudili istraživači britanskih univerziteta u Birmingemu i Sariju, kao i australijski lekari univerziteta Monaš iz Melburna.
Preporuka ovim osobama koje žele da promene svoj dnevno-noćni ritam je da svakoga dana tokom najmanje tri nedelje odlaze na spavanje dva sata pre svog dotadašnjeg uobičajenog vremena za počinak, ali i da ujutru „uhvate” što više dnevne svetlosti. Savetovano im je i da doručak pojedu što je moguće ranije, čim otvore oči i malo se razbude, i da fizički aktivni budu samo ujutru. Ručak bi trebalo da imaju svakoga dana u isto vreme, a bilo im je zabranjeno da jedu posle 19 časova. Osim toga, učesnicima nije bilo dozvoljeno da posle 15 sati piju kafu, niti su smeli da dremaju posle 16 časova. Takođe, svi su u večernjim satima morali da ograniče izloženost veštačkom osvetljenju sa raznih ekrana.
Studija jeobjvaljena u časopisu Medicina spavanja (Sleep Medicine) i bacila je bolje svetlo na navike osoba koje godinama na počinak kreću oko 2.30 iza ponoći, a ujutru se bude oko 10 sati.
Dr Debra Sken objasnila je da „noćne ptice” uz jednostavnu rutinu mogu svoj biološki sat da poprave i tako poboljšaju i psihičko i fizičko zdravlje. Nedovoljno sna ili poremećeni ritam dana i noći povećava rizik od oboljenja srca i krvnih sudova, a pogoduje i nastanku šećerne bolesti.
„Noćne ptice” koje su učestvovale u ovom istraživanju su posle tri nedelje uspele da svoj biološki sat pomere dva sata unazad i kod njih je vrlo brzo izmeren manji nivo stresa, pospanosti i umora.