Početna » Društvo » Otkriven spomenik srpskoj heroini Milunki Savić na Voždovcu

Primer smelosti i junaštva

Otkriven spomenik srpskoj heroini Milunki Savić na Voždovcu

Premijer Srbije Miloš Vučević položio je danas venac na novootkriveni spomenik srpskoj heroini Milunki Savić u Beogradu. Spomenik se nalazi u opštini Voždovac, u kojoj je Milunka Savić provela poslednje godine života.

Venac su, zajedno sa premijerom, položili i ministar odbrane Bratislav Gašić i ministar kulture Nikola Selaković.

U okviru ceremonije, orkestar Garde Vojske Srbije intonirao je državnu himnu „Bože pravde“, a spomenik je osveštao episkop Aleksej.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miloš Vučević (@milosvucevic)

Spomenik je otkriven uoči rođendana srpske heroine

Državnoj ceremoniji otkrivanja spomenika prisustvovali su i načelnik Generalštaba Milan Mojsilović, predsednica gradske skupštine Voždovac Ivana Tomić Ilić, zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović, državni sekretar u Ministarstvu sporta Marko Kešelj, direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon, potomci Milunke Savić, veliki broj građana, predstavnika vojske, crkve, veterana…

Spomenik je otkriven uoči Vidovdana, rođendana Milunke Savić.

Autori spomenika su Zoran Ivanović i Jelena Atanasković.

Spomenik Milunki Savić
Foto: Espreso

Srpska heriona Milunka Savić (1892-1973) se kao dobrovoljka borila u Balkanskim i Prvom svetskom ratu od 1912. do 1918. godine i bila je primer smelosti i junaštva.

Bila je četiri puta ranjavana u borbama za slobodu otadžbine i postala je najodlikovanija žena Velikog rata (Prvog svetskog rata). Nosilac je sedam odlikovanja među kojima su vojnička zlatna Karađorđeva zvezda sa mačevima, Zlatna medalja za hrabrost “Miloš Obilić“, francuska oficirska Legija časti…

Nosilac je spomenica oslobodilačkih ratova

Nosilac je i spomenica oslobodilačkih ratova od 1912. do 1913. godine, albanske spomenice, kao i spomenice ratova za oslobođenje i ujedinjenje. Takođe je ponela britanski orden svetog Majkla, kao i ruski orden svetog Đorđa Pobedonosca.

Odlikovanja nedostižna mnogim vojnicima dobila je jer je bila izuzetno precizan bombaš i uspešan jurišnik – a kasnije i komandant.

U bici na Crnoj reci zarobila je 23 bugarska vojnika, ali ih nije ubijala, jer se, kako je govorila, borila za život, a ne za ubijanje neprijatelja. Ova hrabra i pravična žena izazivala je divljenje savezničkih vojnika u čijim redovima nije bilo žena.

Živela je skromno

Posle Velikog rata, Milunka Savić radila je u Bosni i Hercegovini različite poslove – bila je kuvarica, zatim bolničarka, a radila je i kao fabrički radnik na pregledanju vojnih uniformi. 1923. godine udala se u Beogradu za Veljka Gligorovića, koga je upoznala u Mostaru, gde je bila predložena za počasnog direktora mostarskog zatvora. Sa Gligorovićem je dobila kćerku Milenu.

Pored Milene, imala je još tri ćerke – Višnju, Radmilu i Zorku – koje je usvojila i sama ih podigla, s obzirom da je brak sa Gligorovićem bio kratkog veka.

Zahvaljujući pomoći saboraca, 1929. godine uspela je da se zaposli kao čistačica u Hipotekarnoj banci u Beogradu, gde je provela najveći deo radnog veka. Osam godina kasnije je unapređena – postala je čistačica kancelarije direktora banke. Iako nikada nije previše dobro živela, pored svoje dece, Milunka Savić je uspela da iškoluje još oko 30 dece iz sela Koprivnica.

Milunka Savić
Foto: Kurir / Milunka Savić

Vodila je bolnicu za ratne ranjenike

Za vreme Drugog svetskog rata Milunka je u Beogradu vodila malu bolnicu za ratne ranjenike, a priča se da je 1942. odbila poziv Milana Nedića da prisustvuje banketu koji je organizovan za nemačke oficire i generale.

Nakon Drugog svetskog rata radila je kao čistačica u beogradskim kafanama. 1945. godine konačno je dobila penziju, a 1972. od grada Beograda, a na inicijativu Peka Dapčevića, nekadašnjeg načelnika Generalštaba Jugoslovenske narodne armije, dobija i mali stan na četvrtom spratu u zgradi koja nije imala lift. U ovom stanu je naredne godine i umrla, u 84. godini.

Posmrtni ostaci Milunke Savić sahranjeni su u Aleji velikana na Novom groblju 10. novembra 2013. godine.

Njeno junaštvo poštovali su admiral Emil Geprat, generali Moris Saraj, Franše d`Epere, prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, vojvoda Živojin Mišić.

Izvor: RTRS, B92, Novosti, RTS-Merila Vremena-Zvanični kanal

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.