Četverodnevna radna nedelja je novi trend u Nemačkoj, gde se 45 kompanija priključilo pilot-projektu koji traje šest meseci. Cilj je da se ispita da li će skraćivanje radnog vremena bez smanjenja plate povećati zadovoljstvo i efikasnost zaposlenih. Projekat vodi Intraprenor, berlinska firma za konsalting, uz podršku 4DWG, međunarodne organizacije koja promoviše četverodnevnu radnu nedelju kao način da se unapredi kvalitet života i održivost.
Nemačka je zemlja s visokom produktivnošću, ali i s velikim izazovima na tržištu rada. Produktivnost je u poslednjih nekoliko godina u padu, a istovremeno postoji nedostatak kvalifikovanih radnika u nekim sektorima. Zbog toga su neke kompanije počele da eksperimentišu s različitim modelima radne nedelje, kako bi privukule i zadržale talente, ali i podstakle inovacije i kreativnost. Četverodnevna radna nedelja je jedan od tih modela, koji ima potencijal da poboljša balans između posla i privatnog života, ali i da poveća motivaciju i odanost zaposlenih.
Prema pristalicama četvorodnevne radne nedelje i većini onih koji su imali priliku da rade četiri dana u nedelji, to bi povećalo dobrobit radnika, učinilo ih produktivnijima. Veruje se da bi to ohrabrilo one koji ne žele da rade jer smatraju da je petodnevna radna nedelja preduga da bi dobili posao. Dakle, postoji mogućnost ublažavanja problema nedostatka radne snage.
Nemačka komora za trgovinu i industriju (DIHK) objavila je u novembru 2023. da se polovina nemačkih kompanija bori s popunjavanjem radnih mesta. Izvršni direktor DIHK-a Achim Dercks istakao je kako su hiljade nepopunjenih radnih mesta prošle godine uzrokovale gubitak od 90 milijardi evra, što je više od dva posto nemačkog BDP-a.
Prema istraživanju kompanije Forsa, 71 posto zaposlenih Nemaca želi imati mogućnost da rade četiri dana u nedelji. Više od tri četvrtine podržava Vladinu odluku o razmatranju uvođenja četvorodnevne radne nedelje, a dva od tri poslodavca takođe podržavaju Vladinu odluku.
Značajna većina (75 posto) smatra da bi četvorodnevni radna nedelja bio poželjan za zaposlene, dok 59 posto smatra da bi bio prihvatljiv za poslodavce. Gotovo polovina poslodavaca (46 posto) smatra da je testiranje četverodnevnog radne nedelje izvodljivo na radnom mestu.