Početna » Kompas » Mira Lolić Močević — Mediji između prosvetiteljstva i primitivizma

Mira Lolić Močević je srpska novinarka i urednica

Mira Lolić Močević — Mediji između prosvetiteljstva i primitivizma

U današnje vreme, kada je uloga medija velika, odgovornost novinara još veća, malo je onih čija izveštavanja govore prave priče. Da nikakve krajnosti nisu dobre u najnovijoj epizodi Kompasa govorila je Mira Lolić Močević.

Dugogodišnja urednica i direktorka Radio televizije Republike Srpske i TV Hram, godinama je radila i na dokumentarcima koji bude svest javnosti i žive i dan danas. Kroz njene priče saznali smo, a i naredne generacije će imati tu sreću, o životu naroda na Kosovu i Metohiji, zašto je važno da žene govore, kako je to kada vas Italijani dočekuju na ulazu u Visoke Dečane.

Takođe, naša sagovornica je objasnila pojam novinarstva i dala domaći zadatak mnogima u svetu medija.

Domaći zadatak mnogima u svetu medija

„Nemamo pravo da ćutimo zbog naših predaka i zbog naših potomaka – navela je naša sagovornica na početku razgovora, pa u dahu nastavila:

I u tom vrtlogu treba imati meru. Često se sjetim blaženopočivšeg Patrijarha Irineja koji je u svojim besedama, često volio da citira jednu  jevanđeljsku poruku i govoreći ni levim ni desnim nego srednjim putem.“

Inspiraciju za svoje dokumentarce, pronalazila je u svakodnevnom životu i onome što se dešava narodu pored nje. Tako je zavrsila i na Kosovu i Metohiji.

Prostor koji je mene mene jako dotakao su Visoki Dečani

„Tu vi kad dođete kad vidite te svetinje, tu razum staje, znate, prostor koji je, ja to uvek govorim, koji je mene jako dotakao su Visoki Dečani. Kad smo mi ulazili, Italijani su, te prve godine, Italijani su obezbeđivali prostor i oni nama kažu, mi smo rekli novinarskaekipa kažu, a idete da vidite kako ćete da lebdite, ja mislim moj engleski kontam, nešto ja prolupala i mi idemo.

Mi smo došli u Dečane, dočekala nas je bratija, mi ulazimo. Kreću da poju dečanski monasi, otvara se kivot sa moštima Stefana Dečanskog, mi da prilazimo moštima, tamjan, pojanje dečanskih monaha i prilazite svetinji, vidite ruku svetitelja, vidite njegovu kožu, vidite vene ispod i taj njegov prst i kažeš ti grešan mali čovjek prilaziš takvoj svetinji, svetinji koja čuva Kosovo i Metohiju.“

Predanje koje ima narod na KiM je neprolazno

Vi dole kod naroda imate jedno predanje koje njima niko ne može, ne može ni meni, ne može nikad, nema, politike su prolazni, one će doći proći, svetinje su dole. Dok je Stefana Dečanskog u Visokim Dečanima neće to biti prostor ničiji nego srpski.

To zna dobro onaj narod koji je opstao, narod koji dole živi, na kojeg mi, mi Srbi smo mnogo grešni, grešni smo svakog onog dana kad zaboravimo našu braću na Kosovu i Metohiji. Oni ne žive u slobodi, oni žive u getu – pojasnila nam je situaciju iz južne pokrajine, pa citirala Vladiku Nikolaja:

Vladika Nikolaj je često govorio, ako želite da budete slobodni prvo se oslobodite sami sebe i nekih stega koje imate negativnih.

I kada radite pravi posao, ne ide sve mirnim tokom

Da i kada radite pravi posao, ne ide sve nekim mirnim tokom, doživela je na svojoj koži.

Ja sam dobila otkaz na televiziji Republike Srpske drugi put u vreme bombardovanja Jugoslavije, mi smo tad imali međunarodnog supervizora na televiziji Republike Srpske koji je trebao da kao nas srpske medije i srpske novinare nauči, takozvanoj zapadnoj demokratiji i kad je počelo NATO bombardovanje, dobili smo nalog da samo prenosimo brifinge i pres konferencije iz Brisela, NATO,  a nismo mogli da prenosimo ovaj konferencije jugoslovenske vojske.

„Mi smo se tada pobunili, mi novinari na televiziji Republike Srpske i kad se vi pobunite, onda dođete u situaciju da vam taj međunarodni supervizor kaže, ako pobunjujete novinare, vi ćete ostati bez posla. Ako vi ostanete bez posla, nemate osnovnih sredstava za život.

Naravno, to me nije sprečilo. Ja sam se bunila jer sam željela, rekla sam u Batajnici žive moj ujak i tu je moja rodbina, vi trenutno bombardujete vi dođete, kažete i fino, 99., gospodo vi ste pripadnik NATO pakta i trenutno bombardujete moju zemlju i moj rod, a ja o tom treba da ćutim.“

Novinar mora imati želju da se bori za istinu

„Ako hoćete da prenosimo pres ovaj brifing nato, a onda ćemo prenositi iz Tanjugovog pres centra šta je to što kaže, jer to je objektivno, morate znati s kim razgovarate, morate znati postulate svojoj profesiji imati želju da se borite za istinu – istakla je naša sagovornica i podvukla:

Gospod je najveće bogatstvo kad njega imate u sebi vi imate vere u njega. I onda to je posebna snaga, ali to je priča i odgovornosti i ljubavi. Hristos je ljubav, ljubav prema drugom čoveku!

Ekipa Kompasa zahvaljuje gospođi Miri na izdvojenom vremenu i dirljivoj priči, koju možete pratiti na našem kanalu, a mi ćemo i u narednom periodu nastaviti potragu za kompasom pravih vrednosti.

Ako vas interesuje šta mladi misle o medijima u savremenom svetu, koliki je značaj i uloga Crkve u očuvanju tradicije, kako novinarstvo može da doprinese očuvanju duhovnosti i moralnih vrednosti, koliko je važno da danas žene govore, ko su čuvari Kosmeta i gde je bogatstvo srpskog naroda, pogledajte emisiju sa cenjenom Mirom Lolić Močević:

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.