Početna » Slobodna zona » Lista za bezbedno putovanje automobilom: Šta treba proveriti pre puta?

Saveti

Lista za bezbedno putovanje automobilom: Šta treba proveriti pre puta?

Sezona odmora uveliko traje i ukoliko planirate da na put krenete svojim automobilom ovaj podsetnik (ček lista) pomoći će vam da putovanje protekne bezbedno i bez problema.

Pod pretpostavkom da je na automobilu obavljen redovan mali servis koji uključuje zamenu ulja, filtera za vazduh i klimu i provere kajiševa, jer ako nije to je prvo što morate uraditi, donosimo vam listu najbitnijih stvari koje treba proveriti, najbolje nekoliko dana pre polaska na put:

Motorni prostor

Ulje u motoru – provera nivoa ulja obavezna je pred put iako je urađen redovan servis. Stariji automobili ponekad troše brže i ulje i ako ono nije do vrha na pokazivaču treba dosuti, ali pažljivo, samo onoliko koliko nedostaje.

Rashladna tečnost (antifriz) – Rashladnu tečnost treba dosuti do fabrički ucrtane linije na posudi (obično je negde na sredini); izuzetno je važno ne dosipati preko crte jer se posuda kako tečnost kruži širi i u slučaju da je pepunjena može doći do pucanja; pažljivo pročitajte uputstvo kada kupite tečnost jer mnoge treba pre sipanja u automobil rastvoriti sa destilovanom vodom.

Kočiona tečnost – Mora biti blizu maksimuma; nije strašno ako je malo ispod, ali ako je bliža minimumu nego maksimumu (indikator za kočionu tečnost uvek ima dve crte, gornju i donju) onda je to indikator da treba proveriti da li postoji curenje u sistemu.

Akumulator – Ukoliko je akumulator stariji od tri godine trebalo bi proveriti napon (standardni napon treba da iznosi 12 volti, kod hibrida 24V) i kapacitet (ne manji od 60Ah – ampersati); ako su napon ili kapacitet manji od navedenog postoji mogućnost da vas akumulator izda na putu i najbolje je zameniti ga pre polaska.

Svetla i signalizacija – Proverite da li vam rade sva svetla na automobilu (oborena, duga, farovi za maglu, žmigavci, stop svetla, svetlo za rikverc); čak i ako ste nedavno prošli tehnički pregled uvek postoji opasnost da neka sijalica pregori.

Pneumatici

Pritisak u gumama – Ovo je jedna od najbitnijih provera pred put koju mnogi često zanemare; pritisak treba namestiti prema onome što je propisao proizvođač (najčešće postoji nalepnica sa podacima na vratima vozača, ako je nema potražite na internetu podatke za tip automobila koji vozite); pritisak ne treba da bude ni viši ni niži od propisanog – niži pritisak oteža upravljivost, naročito opterećenom automobilu, dok je viši opasan jer se guma tokom dugačkog puta sve vreme zagreva i može doći do pucanja ukoliko je prepumpana.

Rezervni točak – Proverite ispravnost rezervnog točka, uvek treba biti spreman za „ne daj bože“ slučajeve.

Dubina šare – Gume osiguravaju bezbednu vožnju samo ako imaju dovoljnu dubinu šare (zakonski minimum je 1,6 milimetra, preporučeno tri milimetra).

Klima i udobnost

Klima uređaj – Ukoliko klima uređaj ne hladi dovoljno dobro možda je potrebno promeniti filtere (ako niste skoro obavljali mali servis) ili dopuniti freon.

Brisači i tečnost za pranje stakla – Proverite potrošenost brisača jer ako ne čiste lepo staklo nego samo razmazuju kapi to može biti opasno pri velikim brzinama jer je onda vidljivost znatno smanjena; obavezno dopunite do maksimuma tečnost za pranje stakla jer letnje kiše često sadrže i čestice afričkog peska koji ume da ozbiljno zaprlja stakla

Obavezna oprema

Proverite da li posedujete svu zakonski obaveznu opremu za zemlju u koju putujete (na primer u Grčkoj je obavezan protivpožarni aparat u kolima) kao i da li je kompletu prve pomoći istekao rok trajanja.

Putna dokumenta

Proverite koja su vam dokumenta potrebna za zemlju u koju putujete.

Međunarodna vozačka dozvola – Većina letnjih destinacija u koje putuju naši građani ne traži posedovanje međunarodne vozačke dozvole, ali je svakako poželjno da proverite da ne biste tokom puta imali neprijatnosti i nepredviđene troškove u vidu plaćanja kazne; listu neophodnih dokumenata za destinaciju na koju putujete možete pogledati OVDE; cena međunarodne vozačke dozvole koju vadite u Auto-moto savezu Srbije iznosi 2.000 dinara; međunarodna vozačka dozvola nije potrebna za zemlje bivše Jugoslavije i Grčku, dok vam je u drugim državama neće tražiti na granici, ali možete imati ozbiljan problem ukoliko učestvujete u saobraćajnoj nesreći.

Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu – Zakon kaže da vam je ovaj dokument neophodan ukoliko se u automobilu ne nalazi vlasnik; u praksi vam ovaj dokument na granici verovatno neće tražiti ukoliko je prezime vlasnika isto kao i vozača, ali imajte u vidu da bez njega možete imati ozbiljan problem ukoliko u inostranstvu dođe do saobraćajne nesreće (bez obzira da li ste je vi izazvali ili drugi vozač); i ovaj dokument se vadi u Auto-moto savezu Srbije i košta 1.500 dinara.

Zeleni karton – Severna Makedonija, Turska i Albanija su ovog leta jedine zemlje regiona u koje ne možete ući bez zelene karte, odnosno posebnog osiguranja u slučaju saobraćajne nesreće; ovaj dokument vadite u osiguravajućoj kući čije osiguranje ste uzeli prilikom registracije automobila; cena varira od kuće do kuće i iznosi od 2.000 do 3.500 dinara.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.