Početna » Slobodna zona » Šta je uzrok propasti civilizacije Maja

Šta je uzrok propasti civilizacije Maja

Naučnici sa Univerziteta u Kaliforniji zaključili su da je Majapan, kulturna i politička prestonica naroda Maja, koji se nalazi na poluostrvu Jukatan, mogao da propadne zbog suša koje su počele u 13. veku. Rezultati studije objavljeni su u časopisu „Nature Communications” (deo grupe časopisa „Nature”).

Prema autorima dela, suše su izazvale građanske sukobe, koji su doveli do političkog kolapsa.

„Višestruki izvori dokaza ukazuju na to da su se građanski sukobi značajno povećali tokom suša između 1400. i 1450. godine. Mi tvrdimo da je produžena suša povećala tenzije između rivalskih frakcija. Kao rezultat toga, ljudi su se raspršili u manja naselja, omogućavajući malim političkim i ekonomskim strukturama Maja da opstanu do evropskog kontakta početkom 16. veka“, napisali su istraživači.

Naučnici su do ovog zaključka došli nakon analize svih trenutno dostupnih istorijskih zapisa, kao i ljudskih ostataka sa tragovima traumatskih povreda koje mogu ukazivati na građanske sukobe prenosi ruska Gazeta.

Civilitacija Maja koja je postojala od antičnosti do ranog modernog perioda. Poznata je po svojim drevnim hramovima i glifovima (pismu). Majanski pismeni sistem je najsofisticiraniji i najrazvijeniji sistem pismenosti u prekolumbijskim Amerikama. Civilizacija je takođe zabeležena po svojoj umetnosti, arhitekturi, matematici, kalendaru i astronomskom sistemu.

Majanska civilizacija se razvila na području Maje, koje danas obuhvata jugoistočni Meksiko, celu Gvatemalu i Beliz, kao i zapadne delove Hondurasa i Salvadora. Uključuje severne nizine Jukatanskog poluostrva i gvatemalske visoravni Siera Madre, meksičku pokrajinu Čapas, južnu Gvatemalu, Salvador i юžne nizine tihoočke ravnice. Danas njihovi potomci, poznati kao Majani, broje preko 6 miliona osoba, govore više od dvadesetosam preživelih majanskih jezika i žive na približno istom području kao njihovi predci.

Arhaični period, pre 2000. godine pr. n. e., video je prve razvoje u poljoprivredi i nastanak najrannih sela. Preklasični period (2000. pr. n. e. – 250. n. e.) video je osnivanje prvih kompleksnih društava na području Maje i gradivinsku kultivaciju osnovnih kultura majanske ishrane, uključujući kukurez, grašak, tikvicu i čili papriku. Prvi majanski gradovi razvili su se oko 750. pr. n. e., a do 500. pr. n. e., ovi gradovi su posedovali monumentalnu arhitekturu, uključujući velike hramove s razradenim stukaturnim fasadama.

Jeroglifsko pismo koristeno je na području Maje već trećeg veka pr. n. e.. U Kasnom Preklasičnom peridodu razvilo se veliki broj velikih gradova u Petenskom basenu

Izvor: Magazin Politika

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.