U trenutku kad je Austrougarska 1914. objavila rat Srbiji, predsednik Ministarskog saveta Nikola Pašić bio je u poznatom niškom hotelu gde mu je uručen zlokobni telegram.
O početku Prvog svetskog rata mnogo se toga zna. O njegovom trajanju i ishodu objavljeno je bezbroj knjiga, sačuvane hiljade dokumenata. A sve je počelo telegramom koji je tadašnja Austrougarska uputila našoj zemlji, 28. jula 1914. godine.
Dugo se verovalo da je predsednik Ministarskog saveta Nikola Pašić telegram primio u niškom hotelu „Orijent”. To se, ipak, dogodilo u drugom gradskom hotelu „Evropa” koji se nalazio na mestu gde je sada pošta. Niš je tada bio ratna prestonica Srbije. Tragajući za dokumentima iz tog perioda, istoričari Istorijskog arhiva u Nišu, Boban Janković, Nikola Arsić i Dušan Andrejević došli su do novih saznanja.
„Zabeleška o sudbini telegrama potiče iz 1934. godine i pojašnjava gde se u tom trenutku nalazio Pašić. U sali hotela „Evropa” bilo je mnogo ljudi iz Beograda, što je i razumljivo, jer se eho ratnih bubnjeva uveliko nazirao“, rekao je Boban Janković u razgovoru za „Magazin”.
Telegram je stigao između 12 i 13 sati, a Pašićev komentar bio je odviše kratak: „To smo i očekivali.”
Izmišljene optužbe
Iako je u spisima naznačeno da je telegram, zapravo svojevrsni ultimatum poslat iz Beča, prilikom posete banji Bad Išl, vodiči će vam pokazati zgradu pošte, s objašnjenjem da je istorijski telegram iz nje poslat, po naređenju cara Franje Josifa.
U telegramu doslovno piše:
„Kraljevska vlada Srbije nije na zadovoljavajući način odgovorila na notu datiranu 23. jula 1914. koju joj je predao austrougarski poslanik u Beogradu. Zato carsko-kraljevska vlada nalazi da je prinuđena da se osloni na silu oružja radi očuvanja svojih prava i interesa. Austrougarska smatra da se od ovog trenutka nalazi u ratu sa Srbijom.”
Ubistvo prestolonaslednika Franca Ferdinanda, kojim počinje Prvi svetski rat, Austrougarsku zatiče u ratnom zanosu. Iako je Srbiji objavio rat, uvek proračunati i pronicljivi car Josif će za svoje sunarodnike jednog trenutka reći: „Sada viču i zahtevaju rat, a sutra će plakati.”
Istorija dalje beleži da je telegram u Nišu primio pisar Momčilo Durašković, ali smo u monografiji „Vek PTT muzeja” pronašli fotografiju telegrafistkinje Ružice Petrović Crepić, s objašnjenjem da je ona primila telegram o objavi rata 1914. godine. To upućuje na pretpostavku da je iz Bad Išla telegram najpre prispeo u Beograd, a potom je prosleđen u Niš, gde su se zlokobnoj vesti i nadali.
Koncert „preko žice”
Nova saznanja o telegramu nisu promenila tok istorije, ali su pojasnile činjenice gde se i šta dešavalo tog, zasigurno sudbonosnog dana. Proističe, zapravo, da je jedan od najvećih sukoba u istoriji civilizacije počeo u Nišu. Za ovaj grad, zapravo za njegov hotel „Evropa” vezan je još jedan istorijski trenutak, ovoga puta u telefonskom saobraćaju.
Branislav Đ. Bujdić bio je telegrafista i upravnik Glavne pošte u Beogradu. Dobio je zaduženje da 1894. organizuje prenos programa i koncerta između Beograda i Niša, a sve u čast Nikole Tesle.
Odobreno je korišćenje dvorske telefonske linije za vezu između dvorova u Beogradu i Nišu. Za slušaoce u beogradskom „Kolarcu” nastupilo je niško Pevačko društvo „Branko”, a iz pivnice u „Kolarcu” prenošen je koncert hora „Stanković”. Sale u Beogradu i Nišu su, za ono vreme, posebno pripremljene. Zvuk se primao preko velikih truba, smeštenih na plafonima, a publici su na raspolaganju bile slušalice. Štampane su i posebne, prigodne dopisnice, ustupljene PTT udruženju.
Greh bi bio ne posvetiti nekoliko redova i već spomenutom hotelu „Evropa”, koga su Nišlije zvale i kafana. Važio je za jedan od malobrojnih u centralnom jezgru grada s kraja 19. i u prvim decenijama 20. veka. Posle Drugog svetskog rata u njemu je jedno vreme radio bioskop, a onda je srušen.