Početna » Ekonomija » Hoće li Gugl morati prodati pretraživač Hrom?

Ministarstvo u SAD zatražilo

Hoće li Gugl morati prodati pretraživač Hrom?

Američko ministarstvo pravde traži od kompanije Gugl da proda svoj pretraživač Hrom. Tako bi končala svoj „nelegalni monopol“ u onlajn pretraživanju, navodi se u podnesku američkom Okružnom sudu Distrikta Kolumbija.

Ako se ovo rešenje usvoji, Guglu će takođe biti zabranjeno da u narednih pet godina posluje na tržištu onlajn pretrage.

Ova odluka bi mogla da suštinski promeni jednu od najvećih svetskih kompanija i celokupnu strukturu interneta, a očekuje se da će se ključna faza suđenja odigrati u toku 2025. godine.

Gugl je vlasnik operativnog sistema Android i pretraživača Hrom. Američko ministarstvo smatra da takva struktura predstavlja „značajan izazov“ za pravna rešenja koja treba da povećaju konkurentnost na tržištu pretrage.

U odgovoru Gugla se tvrdi da podnesak Ministarstva pravde Sjedinjenih Američkih Država predstavlja „radikalni intervencionistički plan“ koji bi naštetio kako običnim Amerikancima, tako i tehnološkim kapacitetima SAD.

Usvajanje predloga bi uništilo niz Guglovih proizvoda koje ljudi vole i koriste u svakodnevnom životu, prokomentarisao je glavni pravnik Gugla Kent Voker u objavi na blogu.

Rušenje monopola

Podsećamo, sud je ranije presudio da „Gugl ima monopol u internet pretraživanju“.  U centru postupka bili su višemilionski poslovi, zahvaljujući kojima je Gugl pretraživač unapred podešen kao „glavni“. Na primer, Gugl je platio Eplu milijarde kako bi njegov pretraživač bio postavljen glavni u Safari pregledaču na Ajfonu. Korisnici mogu u svakom trenutku izabrati drugu pretraživačku mašinu – ali mnogi ipak ostaju pri početnoj postavci.

Samo po sebi, to pravno nije problematično, jer su monopoli u SAD legalni.

„Međutim, ne smete preduzimati korake koji učvršćuju taj monopol“, kaže Nikolas Gugenberger, profesor prava na Univerzitetu u Hjustonu.

Sud je konstatovao da Gugl svoj monopol brani nepoštenim sredstvima.

Da li je razbijanje Gugla realno? Pre će biti da nije, smatra profesor Gugenberger: „Ako bih morao da se kladim, rekao bih da sud neće naložiti veliko razbijanje.“ Jer takve stvari su u SAD izuzetno retke. Šanse za razbijanje su ispod 50 procenata.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.