Dolina Pčinje je predeo izuzetnih odlika duž te reke, na jugoistoku Srbije. Pčinja, jedina u našoj zemlji pripada Egejskom slivu. Prošle godine prošireno je zaštićeno područje za oko 1.600 hektara.
Za oko 140 vrsta ptica, 50 vrsta sisara i više od 400 biljnih vrsta – stanište je dolina reke Pčinje.
„Imamo zaštićenu mečju lesku koja se nalazi na Kozjaku, lokalitet joj je Mačište, imamo vrlo retke primerke koje retko gde u Srbiji imaju“, kaže čuvar prirode u „Dolini Pčinje“ Stefan Ristić.
Karakteristike ovog predela, raznovrsnost živog sveta, geomorfologija, klima – doprineli su da „Dolina Pčinje“ bude prirodno dobro prve kategorije. Obuhvata 4.268 hektara, delove Bujanovca i Trgovišta.
„Prošle godine je uredbom doneta odluka o kategorizaciji zaštićenog dobra. I trenutno se nalaze tri stepena zaštite u prirodnom dobru. Proširenjem obuhvatili smo i delove opštine Trgovište“, navodi šef Čuvarske službe PIO „Dolina Pčinje“, Filip Stošić.
Lokalitet poznat kao Vražji kamen i srednjevekovna crkva posvećena Presvetoj Bogorodici takođe su pod zaštitom države. U podnožju ovog prirodnog fenomena je Pčinja u kojoj je 11 vrsta riba.
Dominantna prirodna vrednost u zaštićenom prirodnom dobru „Dolina Pčinje“ je šumski kompleks planine Kozjak. Više od polovine ovog područja pod šumom je zaštićeno, a u podnožju se nalazi i istorijski, i kulturno, i duhovno značajno mesto – manastir Sveti Prohor Pčinjski.
Svetinja podignuta u 11. veku, spomenik je kulture od velikog značaja, i deo zaštićenog područja „Doline Pčinje“.