Долина Пчиње је предео изузетних одлика дуж те реке, на југоистоку Србије. Пчиња, једина у нашој земљи припада Егејском сливу. Прошле године проширено је заштићено подручје за око 1.600 хектара.
За око 140 врста птица, 50 врста сисара и више од 400 биљних врста – станиште је долина реке Пчиње.
„Имамо заштићену мечју леску која се налази на Козјаку, локалитет јој је Мачиште, имамо врло ретке примерке које ретко где у Србији имају“, каже чувар природе у „Долини Пчиње“ Стефан Ристић.
Карактеристике овог предела, разноврсност живог света, геоморфологија, клима – допринели су да „Долина Пчиње“ буде природно добро прве категорије. Обухвата 4.268 хектара, делове Бујановца и Трговишта.
„Прошле године је уредбом донета одлука о категоризацији заштићеног добра. И тренутно се налазе три степена заштите у природном добру. Проширењем обухватили смо и делове општине Трговиште“, наводи шеф Чуварске службе ПИО „Долина Пчиње“, Филип Стошић.
Локалитет познат као Вражји камен и средњевековна црква посвећена Пресветој Богородици такође су под заштитом државе. У подножју овог природног феномена је Пчиња у којој је 11 врста риба.
Доминантна природна вредност у заштићеном природном добру „Долина Пчиње“ је шумски комплекс планине Козјак. Више од половине овог подручја под шумом је заштићено, а у подножју се налази и историјски, и културно, и духовно значајно место – манастир Свети Прохор Пчињски.
Светиња подигнута у 11. веку, споменик је културе од великог значаја, и део заштићеног подручја „Долине Пчиње“.