Naši ljudi koji su deo radnog staža stekli u inostranstvu često su u nedoumici da li mogu da dobiju srpsku penziju. Najveća dilema je koliko im je potrebno staža u radnoj knjižici da bi uopšte i podneli zahtev.
Primer iz prakse: povratnik iz Švajcarske
Lazar L. iz Katića je radio u Švajcarskoj 14 godina, a onda se vratio u Srbiju i ovde ima gotovo 17 godina staža. Trenutno nigde ne radi, a sledeće godine bi trebalo da stekne pravo na penziju po našim zakonima.
Kako se podnosi zahtev za penziju po međudržavnim sporazumima?
– Zahtev za ostvarivanje prava na starosnu penziju po sporazumima/konvencijama podnosi se organu socijalnog osiguranja u zemlji gde imate prebivalište. U skladu sa sporazumom, države ugovornice će potvrditi staž i odlučiti o pravu na starosnu penziju prema svojim zakonskim propisima za deo staža navršen u toj državi.
Minimalan uslov za samostalnu penziju u Srbiji
S obzirom na to da u Srbiji imate više od 15 godina staža osiguranja, imate uslov za samostalnu starosnu penziju kada navršite 65 godina.
Automatska razmena podataka između država
Zahtev podnet nosiocu osiguranja jedne države ugovornice smatra se zahtevom podnetim i nosiocu osiguranja druge države jer se po službenoj dužnosti vrši razmena podataka na propisanim dvojezičnim obrascima – navode u PIO fondu.