Наши људи који су део радног стажа стекли у иностранству често су у недоумици да ли могу да добију српску пензију. Највећа дилема је колико им је потребно стажа у радној књижици да би уопште и поднели захтев.
Пример из праксе: повратник из Швајцарске
Лазар Л. из Катића је радио у Швајцарској 14 година, а онда се вратио у Србију и овде има готово 17 година стажа. Тренутно нигде не ради, а следеће године би требало да стекне право на пензију по нашим законима.
Како се подноси захтев за пензију по међудржавним споразумима?
– Захтев за остваривање права на старосну пензију по споразумима/конвенцијама подноси се органу социјалног осигурања у земљи где имате пребивалиште. У складу са споразумом, државе уговорнице ће потврдити стаж и одлучити о праву на старосну пензију према својим законским прописима за део стажа навршен у тој држави.
Минималан услов за самосталну пензију у Србији
С обзиром на то да у Србији имате више од 15 година стажа осигурања, имате услов за самосталну старосну пензију када навршите 65 година.
Аутоматска размена података између држава
Захтев поднет носиоцу осигурања једне државе уговорнице сматра се захтевом поднетим и носиоцу осигурања друге државе јер се по службеној дужности врши размена података на прописаним двојезичним обрасцима – наводе у ПИО фонду.