Početna » Istorija » Carinski rat između Srbije i Austro-Ugarske

Carinski rat između Srbije i Austro-Ugarske

U priči o ekonomskim borbama i političkim udarima, Svinjski rat, za vreme vladavine kralja Petra I Karađorđevića, ostavio je neizbrisiv trag na mapi srpske istorije. Naziv ovog sukoba potiče od carinske blokade koju je Austrougarska nametnula Srbiji (1906-1909), nastavljajući isklučivo ekonomski rat sa ciljem kastanovanja srpske političke autonomije.

Srbija, tada stočarska zemlja, izvozila je svinje u Austrougarsku i bila ekonomski zavisna od Habzburške dominacije. Međutim, 1904. godine, Srbija je pokušala razbiti tu zavisnost uvozom francuskog oružja i uspostavljanjem carinske unije sa Bugarskom. Ovi koraci, iako smatrani smelim i samostalnim, doveli su do reakcije Beča – ekonomske sankcije.

Austrija je zatvorila granice za srpske proizvode, ali Srbija je odgovorila građenjem novih partnerstva i otvaranjem novih tržišta. Francuske veze donele su investicije, dok su uvozi iz Austrije zamenjeni materijalima od austrijskog suparnika – Nemačke.

Carinski rat između Kraljevine Srbije i Austrougarske nastupio je 12. januara 1906. godine, posle prekida pregovora koji su vođeni u Beču, radi zaključenja trgovinskog ugovora. Prekid pregovora izazvala je iznenadna objava ugovora o carinskom savezu između Srbije i Bugarske, koji je bio doveden na snagu 21. jula 1905. godine u Beogradu, ali je bugarska vlada, protivno utvrđenim uslovima za potpis samog ugovora (ugovoreno je bilo, i o tome je potpisana zajednička deklaracija, da se ugovor neće objavljivati pre no što Srbija zaključi trgovinski ugovor s Austrougarskom, što je bio uslov za potpis ugovora o carinskom savezu) podnela Narodnom Sobranju ugovor o carinskom savezu na odobrenje i ono ga je jednoglasno usvojilo (krajem decembra 1905. godine). Austrougarska je smatrala da je ovaj ugovor uperen protiv njenih političkih i ekonomskih interesa, pa je prekinula pregovore sa Srbijom radi zaključenja trgovinskog ugovora.
Suštinski, srpska roba je našla put i prostor na novim tržištima, čime je Austrougarska blokada već prve godine razbijena. Naredne 1907. plasman robe preko Save i Dunava je doživeo dramatičan pad na ispod 20% u odnosu na 1905. godinu, ali je ponovo u ukupnom zbiru srpski izvoz, kao i proizvodnja, nastavio da raste.

Carinski rat
Carinski rat

Svinjski rat, iako je formalno završen, nesporazumi su nastavljeni. Bosna i Hercegovina, austrijska provincija, morala je pregovarati o trgovačkom sporazumu sa Srbijom, pod uticajem ruske podrške. Ipak, izbegavši rat s Rusijom 1909. godine, Austrija je kasnije našla pogodan momenat za napad na Srbiju 1914. godine – i tako je svinjski rat postao samo jedan od uzroka Prvog svetskog rata.

Ekonomija u Carinskom ratu
Ekonomija u Carinskom ratu

Iz ovog istorijskog sukoba i političkog plima učimo da ekonomske borbe mogu imati dalekosevne posledice. Svinjski rat nam podseća da se nacije bore ne samo na ratnom polju već i za svoju ekonomsku nezavisnost i suverenitet. Osvojena sloboda u slučaju Srbije nije došla kroz formalne mirne pregovore, već kroz izdržavanje i borbu u svetu ekonomskih izazova.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.