Početna » Nauka » Šta kaže nauka: Kako nastaje srce?

Nova otrkića

Šta kaže nauka: Kako nastaje srce?

Istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL) i Instituta Fransis Krik su prvi put identifikovali poreklo srčanih ćelija koristeći 3D snimke srca koje se formira u živom embrionu miša.

Za studiju, objavljenu u časopisu EMBO Journal, tim je koristio tehniku napredne svetlosne mikroskopije na specijalnom modelu miša. Ovo je metoda gde se tanak snop svetlosti koristi za osvetljavanje i snimanje detaljnih slika sićušnih uzoraka, stvarajući jasne 3D slike bez oštećenja živog tkiva, saopštio je UCL.

Radeći ovo, uspeli su da prate pojedinačne ćelije dok su se kretale i delile tokom dva dana – od kritične faze razvoja poznate kao gastrulacija do tačke kada primitivno srce počinje da se oblikuje. Ovo je omogućilo istraživačima da identifikuju ćelijsko poreklo srca.

Gastrulacija je proces kojim ćelije počinju da se specijalizuju i organizuju u primarne strukture tela, uključujući srce. Kod ljudi se ovo dešava tokom druge nedelje trudnoće.

Nalazi studije bi mogli da revolucionišu način na koji naučnici razumeju i leče urođene srčane mane, kažu istraživači.

„Ovo je prvi put da smo uspeli da posmatramo srčane ćelije ovako pažljivo, ovako dugo, tokom razvoja sisara. Prvo smo morali pouzdano da uzgajamo embrione u posudi tokom dužeg perioda, od nekoliko sati do nekoliko dana, i ono što smo otkrili bilo je potpuno neočekivano“, rekao je dr Kenzo Ivanović, istraživač sa UCL i glavni autor studije.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.