U najnovijem izdanju emisije „Kompas“ razgovarali smo sa dr Aleksandrom Misojčićem, psihijatrom i psihoterapeutom, o njegovim knjigama, ali i o značaju porodice, vaspitanja i načinima suočavanja sa stresom.
Dr Misojčić je doktor medicine i psihijatar sa velikim kliničkim iskustvom, stečenim na Institutu za mentalno zdravlje, kao i u Specijalističkoj psihijatrijskoj ordinaciji „Reč“, koju je pokrenuo. Kao sistemski porodični psihoterapeut, nosilac je evropskog sertifikata koji mu omogućava rad na teritoriji Evropske unije, a posebno se bavi dinamikom porodičnih odnosa.
U svojim zapaženim psihobiografijama o caru Dušanu Silnom i Živojinu Mišiću, dr Misojčić je kroz prizmu psihologije i istorijskih činjenica osvetlio unutrašnje svetove ovih velikih ličnosti. U emisiji smo govorili o tome kako su njihove karakterne osobine i psihološki profili uticali na istorijske tokove, ali i kako se psihobiografija kao metod može primeniti na savremene lidere.
Teme koje smo otvorili nisu bile samo istorijske. Razgovarali smo i o tome kako porodično okruženje oblikuje čoveka, koji su najčešći izazovi u vaspitanju dece, kao i na koji način stres utiče na mentalno zdravlje i kako ga efikasno upravljati. U emisiji Kompas, dr Aleksandar Misojčić govorio je o suštinskim vrednostima koje oblikuju čoveka, o tome kako komuniciramo u savremenom dobu i o ulozi roditeljstva u prenosu životnih vrednosti.
Jedna od ključnih tema bila je potraga za sopstvenim identitetom. Prema njegovim rečima, lične vrednosti i negovanje tradicionalnog kontinuiteta predstavljaju dve ose na čijem se preseku gradi ideal kome treba težiti. „Namerno kažem ideal i težimo, jer ne moram to da ostvarim, ne moram sad, ali makar znamo šta hoćemo.“ Ova misao sugeriše da je važnije znati smer u kome idemo nego brinuti o trenutnom rezultatu.
Takođe, dr Misojčić je istakao da ubrzan način života i komunikacija svedena na simbolične reakcije često udaljavaju ljude jedne od drugih. „Ne treba da zaboravimo da smo ljudi, da vreme provodimo u razgovoru, u druženju, u čitanju. U razmeni nekakvih iskustava, da usporimo malo ritam. Jer pogledajte kako komuniciramo preko društvenih mreža, u dve rečenice. Komuniciramo lajkom. Ja pošaljem onaj palac i to bude moj odgovor, pa ga vi tumačite kako god želite.“ Ovaj komentar je snažan podsetnik da tehnologija ne bi smela da zameni autentične ljudske odnose.
Jedna od najemotivnijih tema bila je roditeljstvo. On je naglasio da je najveća odgovornost roditelja da svojoj deci prenesu ono što su istkali u životu, jer bez toga „možda najvažniju stvar nismo uradili“. Roditeljstvo je, kako kaže, „sveta stvar, privilegija ljudi koji su odabrali da uživaju u tome“. Podsetio je da u hijerarhiji životnih prioriteta često zaboravimo da smo roditelji, iako deca najviše uče iz onoga što vide kod nas. „Jer oni nas gledaju. Oni upijaju ono što jesmo.“
Pogledajte našu emisiju sa dr Aleksandrom Misojčićem: