Početna » Istorija » Bitka na Deligradu: Odbrana koja je promenila tok srpske borbe za slobodu od Turaka

Bitka na Deligradu: Odbrana koja je promenila tok srpske borbe za slobodu od Turaka

Za vreme turske ofanzive protiv ustanika 1806. godine, rumelijski valija Ibrahim-paša, sa oko 50.000 pešaka, mnogobrojnom konjicom i 14 topova i kumbara, nastupao je krajem juna od Niša ka Deligradu.

Napadi i neuspeh Turske vojske

Borbe su vođene tokom celog leta, a prednja odeljenja turske vojske izbila su pred Deligrad 16. jula. Ibrahim-paša je nekoliko nedelja svakodnevno pešadijom napadao srpska utvrđenja na Deligradu, pokušavajući da ih oslabi obilaskom konjicom i podilaženjem pomoću podzemnih hodnika, ali bez uspeha.

Srpske pobede i povlačenje Turske vojske

Krajem jula, srpski ustanici vojvode Petra Dobrnjca, kojima je u pomoć prišao i Mladen Milovanović sa Topljaka, ispadom u tursku pozadinu, potukli su i pomoćne snage Šašit-paše. Turci su se u neredu, uz velike gubitke u ljudstvu i ratnoj opremi, morali povući ka Nišu.

Vojvoda Petar Dobrnjac
Foto: Uzvik.rs / Vojvoda Petar Dobrnjac

Pojačanje i ponovni napad

Sredinom avgusta Ibrahim-paša je dobio pojačanja i sa 60.000 vojnika ponovo preduzeo nastupanje ka Deligradu. Međutim, vožd Karađorđe je posle boja na Mišaru (13. avgusta), sa delom svojih snaga stigao u Deligrad, pojačao srpske snage na 10.000 ustanika i preuzeo komandu.

Boj na Mišaru
Foto: Srbija Danas / Boj na Mišaru

Početak boja za Deligrad

Boj za Deligrad počeo je 3. septembra 1806. godine u zoru jakim frontalnim napadom Turaka. U žestokim borbama, koje su trajale ceo dan, Turci su samo uspeli da se približe utvrđenjima.

Srpski kontranapad i povlačenje Turske vojske

Istog dana pred noć, Stanoje Stamatović Glavaš sa odredom od 2.500 pušaka i 500 konjanika, uspeo je da preko Kruševca i Jastrepca zauzme Prokuplje i time ugrozi Niš. Kada je, u toku borbe, Ibrahim-paša za to saznao, prekinuo je dalje napade na Deligrad i povukao se preko Aleksinca ka Nišu.

Vojvoda Stanoje Glavaš
Foto: Foto: teatroslov.mpus.org / Stanoje Glavaš

Odbrana Deligrada i primirje

Tako su Srbi, iako brojno mnogo slabiji, odbranili Deligrad. Posle ovog neuspeha, na zahtev Turaka potpisano je, 14. septembra u Lomu, šestomesečno primirje. Deligrad nikada nije pao, već su hrabri Rudničani i Gružani, posle pada Beograda, 5. oktobra 1813. godine, napustili utvrđenja i probivši se kroz tursku opsadu razišli svojim kućama.

Deligradska bitka
Foto: Wikidata

Politički značaj

Uspeh u odbrani Deligrada u velikoj meri je doprineo jačanju međunarodnog položaja srpskih ustanika. Pregovori sa Osmanlijama i evropskim silama su nakon ovih pobeda postali intenzivniji, a Srbija je sve više dobijala podršku od Rusije i drugih velikih sila.

Deligradska bitka je pokazala da srpski ustanici mogu da se suprotstave osmanskoj vojsci, što je dodatno ohrabrilo ustanike i ojačalo njihovu poziciju u pregovorima.

Simbolički značaj

Deligrad je postao simbol otpora i hrabrosti srpskog naroda. Pobeda kod Deligrada imala je dubok uticaj na nacionalnu svest i duh Srba, posebno jer je usledila nakon nekoliko prethodnih uspeha ustanika.

Ona je doprinela stvaranju snažnog osećaja nacionalnog jedinstva i odlučnosti da se oslobodi od osmanske vlasti.

Nasleđe i memorijalni hram

Upravo zato, prvobitno nazvan Delišanac ili Delilogor, srpska tvrđava nazvana je tursko-srpskim imenom Deligrad ili Junački grad.

Na mestu gde se nalazio glavni šanac srpskih snaga na Deligradu je, prema projektu uglednog beogradskog arhitekte Momira Korunovića, podignut hram Svetog arhanđela Mihaila u spomen ratnicima palim u svim oslobodilačkim ratovima Srbije do 1918. godine.

Crkva svetog Arhangela Mihaila u Deligradu
Foto: PRVI SRPSKI USTANAK

Konačno oslobođenje Prokuplja od Turaka

Ipak, na konačno oslobođenje od Turaka Prokuplje će čekati do 18. decembra 1877.godine. U Drugom Srpsko-Turskom ratu 1877/78. godine jedinice Ibarske divizije pod komandom Stevana Biničkog prodrle su u Toplicu i na dan Svetog Nikole oslobodile Prokuplje.
Drugi srpsko-turski rat doneo je konačno oslobođenje Toplici posle 423 godine robovanja pod Turcima, ali će Toplica za svoj konačni status strepeti sve do Berlinskog kongresa (13.juna do 13.jula 1878.godine) po čijim odlukama Srbija dobija nezavisnost, a Toplica je pripojena matici Srbiji.

Prokuplje kao središte Topličkog okruga

Ubrzo po oslobođenju Prokuplje postaje sedište Topličkog okruga sa srezovima: Prokupačkim, Kuršumlijskim, Ibarskim i Vučitrnskim, a po vraćanju Kosova Turskoj 1879.godine Topličkom okrugu se pripaja Dobrički i Jablanički srez.
Posle oslobođenja od Turaka u Toplici dolazi do etničkih promena. Još u toku rata, a i kasnije, gotovo celokupno muslimansko stanovništvo (Turci, Arbanasi i Čerkezi) iselilo se iz Toplice. U napuštena naselja vraća se srpski živalj koji je ranije napustio svoje ognjište.
Ali Toplicu naseljavaju i Srbi iz drugih krajeva i Crnogorci. Naseljavanje Toplice je trajalo sve do početka XX veka. Srpska vlada, da bi sprečila stihijnost u naseljavanju, donela je nekoliko zakona o naseljavanju.

Bitka kod Deligrada je bila jedan od ključnih momenata koji su doveli do daljeg razvoja i jačanja srpske državnosti. Uspeh u ovoj bici omogućio je ustanicima da nastave borbu, što je na kraju dovelo do uspešnog okončanja Prvog srpskog ustanka i početka formiranja moderne srpske države.

Ukratko, bitka kod Deligrada imala je veliki vojni, politički, simbolički i dugoročni značaj za Srbe i Srbiju, postavljajući temelje za dalje borbe za nezavisnost i stvaranje nacionalne države.

Izvor: Arheo-amateri Srbije, riznica.net

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.