Početna » Nauka » Naučnici pronašli planetu sa temperaturom poput toplotnog talasa u Velikoj Britaniji

Gliese 12 b: Najbliža planeta sa sličnim uslovima kao Zemlja

Naučnici pronašli planetu sa temperaturom poput toplotnog talasa u Velikoj Britaniji

Naučnici sa Univerziteta u Varviksu su saopštili da su bili deo međunarodnog tima koji je otkrio novu naseljivu planetu veličine Zemlje.

Radeći sa NASA-om i Evropskom svemirskom agencijom (ESA), tvrde da Gliese 12 b ima istu temperaturu kao toplotni talas u Velikoj Britaniji iz 2022. godine i da je jedna od retkih poznatih kamenih planeta na kojoj ljudi teorijski mogu da opstanu.

Udaljenost planete

Međutim, udaljenost planete od 40 svetlosnih godina čini je prekao daleko da bi se detaljnije proučila, navodi univerzitet.

Komentari naučnika

Astrofizičar iz Varvika, dr Tomas Vilson, rekao je: „Ovo je zaista uzbudljivo otkriće i pomoći će našoj istrazi planeta sličnih Zemlji širom naše galaksije.“

Planeta ima procenjenu površinsku temperaturu od oko 42°C, ali naučnici kažu da su i dalje nesigurni kakva je njena atmosfera, ako je uopšte ima. Ona obilazi svoju verziju sunca svakih 12,8 dana i slična je veličine Zemlji.

Karakteristike planete

Planetin analog Suncu, nazvan Gliese 12, je hladna, crvena patuljasta zvezda koja se nalazi u konstelaciji Riba i planeta dobija 1,6 puta više energije od svoje zvezde nego što Zemlja dobija od Sunca, navodi univerzitet.

Tim je koristio podatke sa satelita NASA-e i ESA-e da potvrdi postojanje planete i karakteristike kao što su njena veličina, temperatura i udaljenost od Zemlje.

Retke planete i buduća istraživanja

„Razuzdano, ova planeta je najbliža planeta veličine i temperature Zemlje koju poznajemo,“ dodao je dr Vilson.

„Svetlost koju sada vidimo potiče iz 1984. godine – toliko je dugo bilo potrebno da stigne do nas ovde na Zemlji. Planete poput Gliese 12 b su vrlo retke, tako da je za nas veoma retko da možemo da ispitamo jednu ovako blisko i naučimo o njenoj atmosferi i temperaturi.“

Budućnost istraživanja atmosfere

Larisa Paletorp, ko-voditelj studije i doktorand na Univerzitetu u Edinburgu i Univerzitetu u Londonu, rekla je da je to „jedinični kandidat“ za dalje studije atmosfere kako bi se otkrilo neke aspekte razvoja našeg sopstvenog solarnog sistema.

„Zemlja ostaje naseljiva, ali Venera ne zbog potpunog gubitka vode. Atmosfera Gliese 12 b bi mogla mnogo da nas nauči o putevima naseljivosti koje planete prolaze dok se razvijaju,“ dodala je.

Gliese 12 b
Foto: Medium

Da li ima života van planete Zemlje?

Naime, da bi se došlo do ove planete potrebno je oko 300.000 godina, međutim naučnici istražuju da li postoji još planeta sa ovakvim karakteristikama, ali koje su bliže.

S’ toga cilj naučnika NASA-e jeste da ispitaju da li postoji još planeta veličine zemlje koje orbitiraju oko hladnih zvezda i tako mogu da zadrže svoje atmosfere. Na taj način moglo bi se doći do odgovora na pitanje koje zahvata sve generacije i predstavlja jednu od najvećih misterija u istoriji čovečanstva, a to je da li ima života za čoveka sem na planeti Zemlji.

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.