Prvo mesto na ovogodišnjem „Galaksija kupu“ koji se održao u Vršcu 23-24. marta, prvo mesto su osvojili učenici četvrte godine Elektrotehničke škole u Nišu, Nikola Ranđelović i Luka Rakić sa svojim „Vision Pro“ dodatkom za naočare koji transformiše obične naočare u pametan uređaj.
Inače, „Galaksija kup“ je takmičenje srednjoškolaca iz Srbije koji se održava u kontinuitetu već osam godina pod pokroviteljstvom Nordeus fondacije i Zajednice elektrotehničkih škola Srbije. Ove godine, u organizaciji im se priključio i Školski centar „Nikola Tesla“, a akcenat je bio na hardveru i inovacijama učenika koje, kako kažu, „menjaju živote“.
Pobednički projekat olakšava život ljudima oštećenog sluha
Prvo mesto osvojio je projekat „Vision One“ – dodatak za naočare koji transformiše obične naočare u pametan uređaj, projekat učenika četvrtog razreda Elektrotehničke škole “Mija Stanimirović” iz Niša, Nikole Ranđelovića i Luke Rakića, a uz pomoć njihove mentorke Ivane Miladinović.
Ovaj tim je i prošle godine zauzeo visokoplasirano drugo mesto, prema rečima jednog od članova, Luke Rakića, ove godine su se prijavili s namerom da naprave još bolji projekat!
Kako dalje navodi, priprema je počela krajem novembra, a na projektu su aktivno radili sve do samog takmičenja. A, da bi došli na ideju, bilo je potrebno da identifikuju problem, a onda i da osmisle rešenje za taj problem.
„Hteli smo da projekat služi ljudima sa oštećenim sluhom“
„Hteli smo da projekat služi ljudima sa oštećenim sluhom, ali da ga istovremeno može koristiti bilo ko. Nakon odluke da radimo na pametnim naočarama sa Speech-To-Text funkcijom koja omogućava ljudima sa oštećenim sluhom da “čuju svojim vidom”, tražili smo delove koji bi nam omogućili realizaciju ovog projekta.
Na samom kraju, kada smo se odlučili za delove, napravili smo nacrt šeme, naručili delove i počeli da radimo na mobilnoj aplikaciji, CAD dizajnu i na samom fizičkom uređaju.
Njegov saborac, Nikola Ranđelović, ističe da ono što čini „Vision Pro“ izuzetnim jeste to što je kompletno Open Source (otvoreni ili slobodni softver), ali i to što nije fiksiran uređaj, već dodatak koji se može staviti na bilo koje naočare i pretvoriti ih u pametne:
„Vision Pro“ koristi Arduino Pro Micro razvojnu ploču za obradu zahteva sa mobilne aplikacije, bluetooth modul za komunikaciju sa aplikacijom, LCD displej koji omogućava prikaz sadržaja, bateriju od 650max za napajanje samog uređaja, USB Tip-C modul za punjenje baterije, klizni prekidač za paljenje i gašenje uređaja i programabilni macro taster. Prateća aplikacija je pisana u Flutter Framework-u.
Što se tiče primene, uređaj može biti zamena za pametan sat zbog toga što prikazuje osnovne informacije poput trenutnog vremena, ili medija koji se trenutno reprodukuje na mobilnom telefonu, bez potrebe za ikakvom fizičkom interakcijom.
„Speech-To-Text“ funkcija
Sem toga, imamo i AI asistenta, odnosno ChatGPT integraciju koja odgovara na bilo koje glasovno pitanje koje postavite kada pokrenete AI Asistent režim. I naravno, na samom kraju imamo i Speech-To-Text funkciju koja konvertuje govor u tekst u realnom vremenu, prikazujući “titlove” u pravom životu.
Sve što je Nikola naveo, može biti izuzetno korisno ljudima čiji je sluh oštećen, baš iz razloga što im omogućava da na ekranu vide šta neko govori. Međutim, on ističe i da njihov projekat još uvek nije patent, iz razloga što je slobodan softver.
Ono po čemu smatra da se njihov projekat izdvaja od ostalih, svakako jeste ta otvorenost koda i prezentacija koju su pripremili za takmičenje. Takođe, utisak mu je da su unikatan dizajn i primenjivost uređaja imali uticaj na finalnu odluku žirija.
Učešće na Galaksija kupu kao ključna tačka u daljoj karijeri
Nastavnicu Ivana, mentorku pobedničkog tima, istakla je koliko je za učenike bitno da učestvuju u ovakvim nadmetanjima kako bi se pripremili za karijerne izazove koji ih očekuju u budućnosti. Upravo je ovo bila prilika da svako od prijavljenih učenika prepozna problem u svojoj okolini i ponudi njegovo tehnološko rešenje, ili jednostavno da pronađe oblast kojoj može da doprinese:
Učešće na takvom takmičenju, osim stručnih znanja i veština, zahteva promenu načina razmišljanja, gde je za početak potrebno izgraditi samopouzdanje za isprobavanje novih i različitih rešenja.
Inovacije su ključni resurs za savremeno društvo
Učenici uče da su inovacije ključni resurs za savremeno društvo i njegova potreba, da su promene ono što oblikuje svet, i ono najvažnije, da svoje ideje mogu da učine stvarnim. Mogućnost da projekte predstave u okruženju sebi ravnih, gde mogu da razmenjuju ideje i diskutuju, pred žirijem i publikom iz akademskog i privrednog života, gde mogu biti prepoznati i angažovani, za njih je neprocenljivo iskustvo.
Prema Ivaninom mišljenju, “živimo u društvu koje se zasniva na znanju, u vremenu ogromnog tehnološkog porasta”. Stoga, ona smatra da izgradnja takvog društva zahteva negovanje kreativnosti, mogućnost identifikacije talenata i novih ideja i njihovu transformaciju u stvarnost:
S tog stanovišta, ako takmičenje znači novu priliku gde mladi ljudi mogu da ispolje svoje inovativne ideje, onda mislim da ovakvih takmičenja nema dovoljno i priželjkujem da ih bude više.
Na osnovu svega navedenog, ona je sigurna da će Nikoli i Luki ovo biti ključna tačka u karijeri i odskočna daska za postizanje većih uspeha. Kako kaže, naučili su dve bitne lekcije za profesionalni razvoj — da postave sebi ciljeve i da rade na njihovom ostvarivanju, što je i te kako važna životna veština.