Početna » Naša Srbija » Jezero Gazivode: Srpska Atlantida

Bogatstvo Kosova i Metohije

Jezero Gazivode: Srpska Atlantida

Jezero Gazivode je nastalo 1977.godine kao akumulaciono jezero za hidroelektranu. Izvor je pijaće vode za Kosovo i Metohiju i neophodni dotok za hlađenje reaktora u TE Obilić.

Ima veliki politički, ekonomski, istorijski, ali i turistički značaj. Upravo turizam predstavlja veliki potencijal daljeg razvoja.

Ovo je idealna lokacija za podvodni turizam, turizam na vodi, raj za ribolovce, ali i one koji žele samo da uživaju u prelepoj prirodi i uče o bogatoj istoriji ovog kraja.

Dubine jezera Gazivode kriju brojne tajne

Kao i svako veštačko jezero, i ovo je nastalo pregrađivanjem reke, u ovom slučaju Ibra koji je pritoka jezeru. Nastalo je na teritoriji nekadašnjeg grada i istorijskog lokaliteta. Zato se sa pravom kaže da je ovo srpska Atlantida.

2017. i 2018. je međunarodni arheološki tim izvršio podvodne analize i pronašao pravo arheološko blago na dnu jezera.

Gazivode
FOTO: Vikipedia

Pronađeni su ostaci dvora Jelene Anžujske, manastira Čkilje sa zvonikom iz 13. veka, kao i rimsko groblje i dve srednjovekovne crkve.

Jezero Gazivode ima površinu 11 kilometara kvadratnih i dubinu i do 105 metara. Jasno je da površina krije brojne tajne o novijoj i starijoj istoriji ovog područja.

Ovakve činjenice privlače brojne ljude koji su zaljubljenici u ronjenje i vole da otkrivaju tajne koje donosi jezersko dno. S obzirom da naša istorija krije slojeve i slojeve raznih kultura koje datiraju do antičkog doba, jasno je koliko je čitavo područje jezera i njegova okolina zapravo inspirativna za istraživanje.

Gazivode
FOTO: Gazivode

Jezero Gazivode – turistička ponuda

Na samom jezeru je moguće uživati u brojnim sportovima kao što je jedrenje, vožnja kajaka, vožnja čamcem… Sve je više i uređenih plaža koje omogućavaju rashlađivanje kupanjem u čistoj jezerskoj vodi, okruženi prirodnom lepotom ovog kraja.

Pecaroši ovde hvataju smuđ, mrenu, grgeč, klen, šarana i brojne druge vrste kojima obiluje jezero. Tako se tokom čitave godine mogu videti ribolovci koji uživaju u ribolovu sa obale ili iz čamaca.

I pejzaž oduzima dah i privlači posetioce da uz šetnju duž jezera upoznaju biljne i životinjske vrste. Često se mogu sresti turisti koji žele odmor okruženi prirodom koju ništa ne narušava.

Jezero Gazivode nije iskoristilo svoj pun turistički potencijal. To znači da je ovaj biser još uvek neistražen i zato i posebniji svim turistima. Otkrijte njegove lepote, dok ga samo priroda okružuje i čovek nije ostavio svoja obeležja.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.