Почетна » Наша Србија » Никола Ранђеловић и Лука Ракић осмислили уређај који мења животе људима са оштећеним видом

"Vision Pro" је победник овогодишњег "Галаксија купа"

Никола Ранђеловић и Лука Ракић осмислили уређај који мења животе људима са оштећеним видом

Прво место на овогодишњем „Галаксија купу“ који се одржао у Вршцу 23-24. марта, прво место су освојили ученици четврте године Електротехничке школе у Нишу, Никола Ранђеловић и Лука Ракић са својим „Vision Pro“ додатком за наочаре који трансформише обичне наочаре у паметан уређај.

Иначе, „Галаксија куп“ је такмичење средњошколаца из Србије који се одржава у континуитету већ осам година под покровитељством Нордеус фондације и Заједнице електротехничких школа Србије. Ове године, у организацији им се прикључио и Школски центар „Никола Тесла“, а акценат је био на хардверу и иновацијама ученика које, како кажу, „мењају животе“.

Победнички пројекат олакшава живот људима оштећеног слуха

Прво место освојио је пројекат „Vision One“ – додатак за наочаре који трансформише обичне наочаре у паметан уређај, пројекат ученика четвртог разреда Електротехничке школе “Мија Станимировић” из Ниша, Николе Ранђеловића и Луке Ракића, а уз помоћ њихове менторке Иване Миладиновић.

Foto: Netokracija

Овај тим је и прошле године заузео високопласирано друго место, према речима једног од чланова, Луке Ракића, ове године су се пријавили с намером да направе још бољи пројекат!

Како даље наводи, припрема је почела крајем новембра, а на пројекту су активно радили све до самог такмичења. А, да би дошли на идеју, било је потребно да идентификују проблем, а онда и да осмисле решење за тај проблем.

„Хтели смо да пројекат служи људима са оштећеним слухом“

„Хтели смо да пројекат служи људима са оштећеним слухом, али да га истовремено може користити било ко. Након одлуке да радимо на паметним наочарама са Speech-To-Text функцијом која омогућава људима са оштећеним слухом да “чују својим видом”, тражили смо делове који би нам омогућили реализацију овог пројекта.

На самом крају, када смо се одлучили за делове, направили смо нацрт шеме, наручили делове и почели да радимо на мобилној апликацији, CAD дизајну и на самом физичком уређају.

Његов саборац, Никола Ранђеловић, истиче да оно што чини „Vision Pro“ изузетним јесте то што је комплетно Open Source (отворени или слободни софтвер), али и то што није фиксиран уређај, већ додатак који се може ставити на било које наочаре и претворити их у паметне:

„Vision Pro“ користи Arduino Pro Micro развојну плочу за обраду захтева са мобилне апликације, bluetooth модул за комуникацију са апликацијом, LCD дисплеј који омогућава приказ садржаја, батерију од 650max за напајање самог уређаја, USB Tip-C модул за пуњење батерије, клизни прекидач за паљење и гашење уређаја и програмабилни мацро тастер. Пратећа апликација је писана у Flutter Framework-u.

Што се тиче примене, уређај може бити замена за паметан сат због тога што приказује основне информације попут тренутног времена, или медија који се тренутно репродукује на мобилном телефону, без потребе за икаквом физичком интеракцијом.

„Speech-To-Text“ функција

Сем тога, имамо и АI aсистента, односно ChatGPT интеграцију која одговара на било које гласовно питање које поставите када покренете АI Асистент режим. И наравно, на самом крају имамо и Speech-To-Text функцију која конвертује говор у текст у реалном времену, приказујући “титлове” у правом животу.

Foto: NVIDIA

Све што је Никола навео, може бити изузетно корисно људима чији је слух оштећен, баш из разлога што им омогућава да на екрану виде шта неко говори. Међутим, он истиче и да њихов пројекат још увек није патент, из разлога што је слободан софтвер.

Оно по чему сматра да се њихов пројекат издваја од осталих, свакако јесте та отвореност кода и презентација коју су припремили за такмичење. Такође, утисак му је да су уникатан дизајн и примењивост уређаја имали утицај на финалну одлуку жирија.

Учешће на Галаксија купу као кључна тачка у даљој каријери

Наставницу Ивана, менторку победничког тима, истакла је колико је за ученике битно да учествују у оваквим надметањима како би се припремили за каријерне изазове који их очекују у будућности. Управо је ово била прилика да свако од пријављених ученика препозна проблем у својој околини и понуди његово технолошко решење, или једноставно да пронађе област којој може да допринесе:

Foto: Netokracija

Учешће на таквом такмичењу, осим стручних знања и вештина, захтева промену начина размишљања, где је за почетак потребно изградити самопоуздање за испробавање нових и различитих решења.

Иновације су кључни ресурс за савремено друштво

Ученици уче да су иновације кључни ресурс за савремено друштво и његова потреба, да су промене оно што обликује свет, и оно најважније, да своје идеје могу да учине стварним. Могућност да пројекте представе у окружењу себи равних, где могу да размењују идеје и дискутују, пред жиријем и публиком из академског и привредног живота, где могу бити препознати и ангажовани, за њих је непроценљиво искуство.

Према Иванином мишљењу, “живимо у друштву које се заснива на знању, у времену огромног технолошког пораста”. Стога, она сматра да изградња таквог друштва захтева неговање креативности, могућност идентификације талената и нових идеја и њихову трансформацију у стварност:

С тог становишта, ако такмичење значи нову прилику где млади људи могу да испоље своје иновативне идеје, онда мислим да оваквих такмичења нема довољно и прижељкујем да их буде више.

На основу свега наведеног, она је сигурна да ће Николи и Луки ово бити кључна тачка у каријери и одскочна даска за постизање већих успеха. Како каже, научили су две битне лекције за професионални развој  — да поставе себи циљеве и да раде на њиховом остваривању, што је и те како важна животна вештина.

 

 

 

Извор: b92, Netokracija

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.