Početna » Sport » Transrodne osobe u sportu – varanje ili poštovanje ljudskih prava?

Neravnopravne borbe u borbi za ravnopravnost

Transrodne osobe u sportu – varanje ili poštovanje ljudskih prava?

Nedavno smo govorili o dopingu u sportu, a poslednjih godina smo svedoci nove vrste legalnog, dopuštenog „dopinga“, koji pojedincima omogućava prednost u samom startu sportske borbe.

Poslednjih godina je sve više muškaraca koji se, sasvim legalno, takmiče u ženskoj konkurenciji.

Talas borbe za prava transrodnih osoba, gde se traži da ljudi budu prihvaćeni na onaj način koji njima, praktično, odgovara, doveo je do toga da se muškarci koji se izjašnjavaju kao žene, a prateći određene protokole i smernice, mogu takmičiti u ženskoj konkurenciji.

Tako je Lija Tomas počela da dominira na takmičenjima u plivanju, iako nije imala previše uspeha dok se takmičila kao muškarac.

Slučaj Lije Tomas koji je podigao svet na noge

Lija Tomas je rođena u Teksasu kao muškarac. U tinejdžerskim godinama je počela da preispituje svoju seksualnost, pa je odlučila da promeni pol.

U maju 2019. godine je podvrgnuta hormonskoj terapiji, zbog čega se povukla iz sporta na godinu dana.

Po povratku, ispunila je sve norme koje su propisane, pa joj je dopušteno da se takmiči u ženskoj konkurenciji.

Tako je Lija Tomas, od 554. mesta u muškoj konkurenciji, došla do prvog mesta na 500 metara slobodnim stilom, u ženskoj konkurenciji na državnom takmičenju.

Plivači i plivačice su se pobunili, pa poslali pismo nadležnim organima – potpuno podržavajući Liju u njenoj tranziciji, ali pitajući se koliko je to fer prema ostalima.

Nevezano konkretno za to pitanje i taj problem, plivačica Rajli Gejns je pričala na televiziji i o drugom, o kojem se do tad, možda, nije razmišljalo.

Gejnsova je ispričala da je na državnom takmičenju Lija Tomas spustila pantalone i otkrila muške genitalije u ženskoj svlačionici, na šta ostale plivačice nisu bile upozorene.

„Nismo dale svoj pristanak, nisu nas ni pitali. U toj svlačionici smo se okrenule i tamo je bio biološki muškarac od 193 centimetra, koji je spustio pantalone i gledao nas kako se svlačimo“, rekla je Gejnsova.

Ova priča, koja bi se u svakoj drugoj situaciji gledala kao seksualno uznemiravanje ili, u najmanju ruku, voajerizam, sada je postala normalna i prihvatljiva.

Zaštita ostalih sportista

Kako su kritike bile sve glasnije, Svetska plivačka organizacija je presekla i zabranila transrodnim ženama da se takmiče u ženskoj konkurenciji ukoliko su tranziciju prošle nakon 12. godine života.

Predsednik upravnog tela, Sebastijan Kou, rekao je da nijednoj transrodnoj sportistkinji koja je prošla kroz muški pubertet neće biti dozvoljeno da se takmiči na svetskim takmičenjima za žene.

Kou je rekao da je odluka doneta kako bi se zaštitila ženska kategorija.

„Odbor je odlučio da isključi transrodne sportiste koji su prošli kroz muški pubertet iz međunarodnih ženskih takičenja. Većina stručnjaka koje smo konsultovali smatraju da transrodne osobe ne bi trebalo da se takmiče u ženskoj kategoriji“, rekao je Kou.

Inkluzija ili sportska pravda

Žustra rasprava se povela oko toga da li je fer dopustiti transrodnim osobama da se takmiče u ženskoj konkurenciji.

Dok jedni smatraju da to naprosto nije fer prema osobama koje su rođene kao žene i posvetile život sportu, drugi veruju da sport mora biti inkluzivan, te da su ovakvi potezi diskriminatorni, krše ljudska prava i da su suprotni onome što propagira MOK.

Teniska šampionka, Marina Navratilova, nije se trudila da bude politički korektna, pa je rekla da je učestvovanje transrodnih osoba u ženskoj konkurenciji „ludost i varanje“.

Bez obzira na proces promene pola i hormonske terapije, osobe rođene kao muškarci imaju prednost u odnosu na žene.

Jednostavno, jasne su razlike između muškog i ženskog tela, o čemu su brojni doktori i stručnjaci govorili.

Na tom narativu borbe za ljudska prava, talas ravnopravnosti je digao buru i sa sobom doneo, sasvim sigurno, nepravdu do koje je, sada, teško doći i dokazati, ne zadirući u ljudska prava.

Svetska plivačka organizacija je donela istorijsku odluku, koja bi mogla biti temelj za sve naredne, ostalih sportskih organa.

Lične borbe i lične pobede jesu za svaku pohvalu i podršku, ali nipošto ne smeju biti na uštrb drugih, koji vode slične ili iste borbe.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.