Kristalna noć predstavlja nacističku akciju usmerenu protiv Jevreja, uništavanje njihove imovine i kulturnih spomenika. Ona se dogodila u noći između 9. i 10. novembra 1938. godine i u istoriji je upisana kao početak eliminacije jevrejskog naroda iz nemačkog društva. Eliminacija i pogrom jevreja, bile su osnovne „crte“ politike Nacističke partije.
Ova, agresivna politika Nacističke partije svoje postojanje veže za dolazak Adolfa Hitlera na mesto kancelara 1933. godine. Te godine je uvedeno nekoliko zakona kojima su Jevrejima uskrećena mogućnost da deluju u određenim udruženjima i budu zaposleni u državnim službama. 1934. godine Hitler je postao firer a zakoni koje je donosila vlast bivali su sve rigorozniji. Ubrzo nakon toga, Jevrejima je bilo zabranjeno da budu medicinari i pravnici. Tako se niz prava koja su im bila uskraćena samo nizao do 1935. godine.
Kongres stranke u Nirnbergu
Kongres Nacističke strane u Nirnbergu se održao 15. septembra. Važne tačke ovog sastanka su bile “ O državljanstvu Rajha“ i „O zaštiti nemačke krvi i nemačke časti“. Prema zakonu „O Državljanstvu Rajha“ nemački stanovnik je morao da bude nemačke krvi i služi Rajhu. Drugi zakon koji je donešen zabranjivao je mešovite brakove, odnosno brak između Nemaca i Jevreja. Hitler i stranka su mešovite brakove okarakterisali kao „skrnavljenje rase“. Takođe, Jevrejima je bilo zabranjeno da imaju nemačku poslugu mlađu od 45 godina i da ističu svoje nacionalne simbole. Suma sumarum, jevrejski narod je u tom periodu bio degradiran na marginu društva.
Povod za „Kristalnu noć“
Iako je veliki broj Jevreja napustio Nemačku u periodu od 1933.-1938. godine, njihova zajednica na teritoriji kojom je upravljao Rajh je i dalje bila jaka. S’toga je nacistima trebao povod kako bi progone učinili još agresivnijim.
Inicijalna kapisla nakon koje će uslediti „Kristalna noć“ bilo je ubistvo Ernsta fon Rata u Parizu. Trećeg sekretara nemačke ambasade u Parizu je ubio Heršel Grinšpan, tada sedamnaestogodišnji mladić jevrejskog porekla. Duboko potrešen sudbinom svoga naroda i odmazdom koju je Rajh vršio nad jevreskim narodom, Heršel je pucao u fon Rata i tako ga usmrtio. Mladi Jevrejin se sam predao pariskoj policiji i priznao šta je počinio. U njegovom džepu navodno je pronađeno pismo upućeno roditeljima: „Neka mi Bog oprosti… Moram da protestvujem kako bi ceo svet čuo moj protest i to ću i učiniti“.
Vest se ubrzo proširila i do Hitlera koga je zatekla 9. novembra u Minhenu na proslavi gušenja Pivničkog puča. Hitler je ubrzo napustio ovaj događaj a članovima se obratio Jozef Gebels. On je istakao da se stranka neće svetiti Jevrejima zbog ubistva, ali ako narod odluči da preduzme određene mere, vojska i policija se neće mešati.
Noć između 9. i 10. novembra
Licemerje Nacističke stranke ubrzo je doživelo vrhunac jer su članovi Hitlerjugenda preobučeni u civilnu odeću započeli svoju „operaciju“. Te noći, nacisti su organizovali poggrom jevreja na teritoriji čitave Nemačke. Sledbenici Hitlera, uglavnom mladi ljudi, počeli su da uništavaju jevrejske prodavnice, groblja i sinagoge, a šteta je bila ogromna. Ulice nemačkih gradova su bile pune stakla, pa otuda i naziv „Kristalna noć“. Mnogi su u strahu izvršili samoubistvo, a od strane Rajha je ubijena 91 osoba i uhapšeno preko 30 000 jevreja koji su smešteni u koncentracione logore. Tako je „Kristalna noć“ ostavila nezabeležene posledice po jedan narod u novijoj istoriji.
Šteta i posledice po jevrejski narod
Celokupna šteta koju su počinili Treći Rajh i nemački narod pala je na pleća jevrejskog naroda, a ona je glasila milijardu nemačkih maraka. Jevreji su nakon ovog nemilog događaja plaćali štetu na uštrb svoje imovine, plus kaznu za ubistvo Ernsta fon Rata. Sve ovo, bila je samo uvertira za još gnusnije zločine koje će jevreji pretrpeti od Hitlera i njegovog režima. Vrhunac svih ovih „progona“ bio je Holokaust (jevr. „velika nesreća“) u vidu progona svih neistomišljenika Adolfa Hitlera i njegovog nacističkog režima.