Studija koju je sprovela „Network Contagion Research Institute“ (NCRI) na Univerzitetu Rudžers otkrila je da su video snimci koji osuđuju ili negativno prikazuju kršenja ljudskih prava u Kini ređe dostupni na TikTok-u u poređenju sa drugim rivalima, kao što su Instagram i JuTjub.
Korisnici možda ne dobijaju pravu sliku o istoriji Kine
Ovi rezultati sugerišu da korisnici TikTok-a možda dobijaju nepotpunu sliku o istoriji Kine kada pretražuju ključne termine ili fraze.
Prema studiji, američki korisnici TikTok-a koji pretražuju termine poput „Tiananmen“, „Tibet“ i „Uyghur“ — reči koje su često korišćene u propagandi Kineske komunističke partije — vide manje sadržaja koji je „anti-kineski“ nego što je slučaj sa istim pojmovima pretrage na Instagramu i YouTube-u.
TikTok algoritam prikazuje veći procenat pozitivnog sadržaja o Kini
Analitičari NCRI-a su kreirali 24 nova naloga na TikTok-u, Instagramu i JuTjub-u kako bi replicirali iskustvo američkih tinejdžera koji se prijavljuju na društvene mreže.
Kada su pretraživali ključne reči često povezane sa kršenjem ljudskih prava u Kini, TikTok-ov algoritam je prikazao veći procenat pozitivnog, neutralnog ili irelevantnog sadržaja u poređenju sa Instagramom i JuTjubu.
„Ono što izdvaja TikTok je da je tačne informacije o kršenjima ljudskih prava u Kini najuspešnije potisnute na ovoj platformi,“ rekao je Džoel Finkelštajn, direktor i glavni naučni službenik NCRI-a.
TikTok-ov portparol je osporio nalaze NCRI-a, rekavši da kreiranje novih naloga i pretraživanje ovih ključnih reči ne odražava stvarno korisničko iskustvo na aplikaciji. Takođe je ukazao da je TikTok novija usluga u poređenju sa rivalima i da su se neki od incidenata dogodili pre nego što je TikTok postojao.
„Ovaj nerecenzirani, pogrešno izveden eksperiment je očigledno napravljen da bi se došlo do lažnog, unapred određenog zaključka,“ rekao je portparol TikTok-a u izjavi.
TikTok se suočava sa intenzivnim nadzorom američkih zakonodavaca
TikTok, u vlasništvu kompanije „ByteDance“ sa sedištem u Pekingu, suočava se sa intenzivnim nadzorom američkih zakonodavaca i regulatora zbog zabrinutosti oko uticaja kineske vlade na aplikaciju i potencijalne pretnje po nacionalnu bezbednost.
TikTok je podneo tužbu protiv američke vlade kako bi poništio zakon, tvrdeći da Kongres nije potkrepio svoje tvrdnje da aplikacija predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost.
Studija ne pokazuje definitivan dokaz za optužbe
NCRI istraživači su priznali da njihova studija ne pokazuje „definitivan dokaz“ da je kineska vlada ili zaposleni u TikTok-u namerno manipulisali algoritmom. Heštegovi su dodati sadržaju od strane korisnika.
Analiza se nadovezuje na prethodne nalaze NCRI-a da TikTok pojačava ili smanjuje vidljivost sadržaja u zavisnosti od toga da li se usklađuje sa interesima kineske vlade, piše „Miami Herald“.