Početna » Društvo » TikTok se suočava sa istragom EU zbog kršenja pravila o zaštiti maloletnika

EU i Evropska komisija pokrenule istragu protiv kineske kompanije

TikTok se suočava sa istragom EU zbog kršenja pravila o zaštiti maloletnika

Evropska unija pokrenula je formalnu istragu kako bi utvrdila da li je TikTok prekršio pravila o sadržaju na mreži, uključujući zaštitu dece. Evropska komisija saopštila je da je pokrenula zvanične postupke protiv kineske platforme za kratke video snimke zbog potencijalnih prekršaja Digitalnog zakona o uslugama (DSA).

„Tiktok” treba pomno pratiti i kontrolisati usluge koje nude pre svega zbog rizika koje predstavljaju za korisnike bez obzira na to da li su mladi ili stari. Komisija će sada sprovesti veliku istragu – objasnila je Margaret Vestager.

TikTok-ov algoritam izaziva efekat „zečje rupe“

Kako je najavljeno, postupak će se fokusirati na oblasti poput dizajna „Tiktokovog” sistema, uključujući algoritam preko koga se može izazvati zavisnost ili stvoriti takozvani „efekat zečje rupe”, kako se naziva fenomen da aplikacija zasipa korisnike sličnim sadržajem čim pokažu interesovanje za neku temu.

Foto: Media Mister

Postoje rizici za mentalno zdravlje, a kontrolisaće se i alati za proveru starosti korisnika, mere koje obezbeđuju njihovu privatnost, zaštitu maloletnika, kao i transparentnost same društvene mreže. Otvaranje ovog postupka ovlašćuje komisiju da sprovodi odluke poput privremenih mera.

Istraga se fokusira na zaštiti maloletnika

Istraga se fokusira na oblasti kao što su zaštita maloletnika, vođenje evidencije o oglašivačkim sadržajima i pitanje da li algoritmi platforme usmeravaju korisnike ka štetnom sadržaju. Komesar EU za unutrašnje tržište, Tijeri Breton, izjavio je da je zaštita dece „visoki prioritet“ u okviru DSA. Istraga o bezbednosti dece na TikToku uključuje proveru uzrasta – pitanje koje je prošle godine istraživala novinska agencija „Guardian“ – i podrazumevane privatne postavke korišćene za naloge dece.

Foto: Cyberwise

„Kao platforma koja doseže milione dece i tinejdžera, TikTok mora potpuno da se pridržava DSA i ima posebnu ulogu u zaštiti maloletnika na mreži“, rekao je Breton. „Pokrećemo ovaj formalni postupak kršenja danas kako bismo osigurali da se preduzmu proporcionalne akcije radi zaštite fizičkog i emocionalnog blagostanja mladih Evropljana. Ne smemo štedeti trud u zaštiti naše dece.“

Prošlog aprila, TikTok je dobio kaznu od 345 miliona dolara

Prošlog aprila, irska regulatorna agencija za podatke kaznila je TikTok sa 345 miliona evra zbog kršenja zakona EU o podacima u vezi sa upravljanjem nalozima dece. Istog meseca, britanski informacioni komesar kaznio je kompaniju sa 12,7 miliona funti zbog nezakonite obrade podataka dece mlađe od 13 godina koji su bili ispod minimalne dozvoljene starosne granice za korišćenje TikToka.

Kompanije koje krše DSA suočavaju se sa pretnjom novčanih kazni do 6% svoje globalne zarade. TikTok je u vlasništvu kineske tehnološke kompanije „ByteDance“.

TikTok ističe da im je bezbednost mladih na prvom mestu

TikTok je saopštio da će nastaviti da sarađuje sa stručnjacima i industrijom kako bi obezbedio bezbednost mladih na svojoj platformi i da se raduje objašnjavanju ovog rada u detalje Evropskoj komisiji.

Komisija takođe istražuje „sumnjive propuste“ u vezi sa pružanjem javno dostupnih podataka istraživačima od strane TikToka, kao i da li je kompanija ispunila zahteve za uspostavljanje baze podataka oglasa koji su se pojavili na platformi.

Foto: Brown University

Dosta toga zavisi od saradnje TikToka u istrazi

Rok za završetak istrage nije postavljen. Brisel je saopštio da zavisi od nekoliko faktora, uključujući složenost slučaja i stepen saradnje kompanije pod istragom. Ova analiza TikToka označava drugu istragu u okviru DSA, nakon što je socijalna medijska platforma „X“, ranije poznata kao „Twitter“, bila predmet formalne istrage Brisela u decembru prošle godine. Postupci protiv „X-a“ fokusiraju se na oblasti kao što su nedostatak blokiranja ilegalnog sadržaja i neadekvatne mere protiv dezinformacija.

„Apple“ se suočava sa kaznom od 500 miliona dolara

Takođe, Apple se suočava sa velikom kaznom od EU zbog njegovog ponašanja na tržištu aplikacija za strimovanje muzike. Evropska komisija ispituje da li je američka tehnološka kompanija blokirala pružaoce strimovanja muzike da obaveštavaju korisnike o jeftinijim načinima pretplate van njenog „App store-a“. Prema informacijama „Financial Times-a“, Brisel planira da izrekne kaznu od 500 miliona evra, što bi predstavljalo presedan protiv Apple-a nakon godina pritužbi kompanija čije usluge se isporučuju putem iPhone aplikacija.

Evropska komisija je odbila da komentariše. Apple nije pružio novi komentar, ali je uputio na prethodnu izjavu u kojoj je rekao da će odgovoriti na zabrinutosti komisije „promovišući konkurenciju i izbor za evropske potrošače“. Apple dosad nije bio suočen sa novčanim kaznama zbog narušavanja konkurencije od strane Evropske komisije, iako je od Francuske 2020. godine dobio kaznu od 1,1 milijardu evra – kasnije smanjenu na oko 370 miliona evra nakon žalbe – zbog protivkonkurentske saradnje sa dva veletrgovca.

Međutim, Apple i druge velike tehnološke kompanije su pod sve većim nadzorom zbog zabrinutosti u vezi sa konkurencijom. Google se žali na kazne od više od 8 milijardi evra koje mu je izrekla EU u tri odvojene istrage o konkurenciji.

Apple je pobedio u tužbi koju je podnela kompanija „Epic Games“, tvorac igre „Fortnite“, koja tvrdi da je „App Store“ ilegalni monopol. Ova kompanija je u decembru dobila sličan slučaj protiv „Google-a“, koji operiše „Android“ softver za mobilne telefone.

Korisnici mogu da skidaju aplikacije bez „Apple-ovog app store-a“

Prošlog meseca, Apple je saopštio da će omogućiti evropskim korisnicima da preuzimaju aplikacije bez korišćenja njihovog vlastitog „App store-a“, kao odgovor na Digitalni zakon tržišta EU.

Foto: iDownload blog / Apple App Store

Taj zakon uvodi nove obaveze za digitalne „čuvare vrata“, uključujući Amazon, Microsoft, Apple i Google.

Ukratko, TikTok je suočen sa ozbiljnom istragom EU zbog potencijalnih kršenja „Digitalnog zakona“ o uslugama, posebno u vezi sa zaštitom dece na platformi. Apple se takođe suočava sa potencijalnom kaznom zbog navodnog blokiranja konkurencije na tržištu aplikacija za strimovanje muzike.

Važno je napomenuti da istrage i postupci nisu završeni, a odluke će zavisiti od rezultata istraživanja i saradnje kompanija pod istragom.

Izvor: Guardian, Politika

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.