Širenje teorija zavera je finansijski isplativo. Kroz „Kreativni program” TikToka – od čudovišta i vampira do fatalnih asteroida, zemljotresa korisnici ove društvene mreže plasiraju čudne teorije o kraju sveta.
Neprofitna organizacija „Media Maters“ otkrila je da je ovaj novi trend zapravo biznis u kome korisnici TikToka dobijaju novac od viralnih videozapisa s neutemeljenim tvrdnjama.
To da američka vlada potajno hvata ili drži mitološko čudovište kao što je King Kong je zaista na ivici razuma, ali je to poslednja ilustracija dezinformacija koje se vrte platformom, što je pitanje koje je uglavnom izostalo u nedavnim političkim raspravama o zabrani TikToka u SAD-u zbog nacionalne sigurnosti.
Videozapisi s milionskim pregledima
Videozapisi, od kojih mnogi imaju milione pregleda i često su praćeni sablasnom pozadinskom glazbom, sadrže glasove koje je generisala AI, a ponekad oponašaju i slavne osobe.
„Svi ćemo umreti u idućih nekoliko godina. Jeste li čuli za ovo?”, govori glas koji oponaša poznatog podkastera u jednom viralnom videu, u kojemu taj glas nastavlja da upozorava na asteroid koji ide prema Zemlji i poziva se na vladin izvor koji je slučajno naišao na mapu pod nazivom „čuvati tajnu od javnosti”.
Poznata po istraživanju dezinformacija na TikToku, Ebi Ričards objasnila je, prenosi businesstoday, da širenje teorija zavera može biti financijski isplativo kroz „Kreativni program” TikToka.
„Financijsko poticanje sadržaja koji je i vrlo zanimljiv i jeftin za proizvodnju stvara okruženje za razvoj teorija zavere”, objasnila je, dok je zastupnica TikToka insistirala je na tome da „teorije zavere nisu prikladne za zaradu, kao ni za preporuku” u stranicama sa novostima korisnika.