Početna » Ekonomija » Tamna strana industrije električnih automobila

Kako je kobalt postao ključan faktor u automobilskoj industriji?

Tamna strana industrije električnih automobila

   U srcu Centralne Afrike nalazi se prostrana i bogata zemlja nekada poznata kao Zair, a sada kao Demokratska Republika Kongo (DRK). U intrigantnom videu, najpoznatiji nezavisni novinar na svetu, Džoni Heris otkriva zapanjujuću mapu koja prikazuje kobaltne rudnike koje dominiraju ovom afričkom zemljom.

Foto: African Energy / Rudnici kobalta u Kongu

Od nevažnog minerala do ključnog faktora

Kobalt, nekada nevažan mineral, izronio je kao ključni akter u globalnom prelasku na čistu energiju, posebno u domenu električnih vozila.

Rudnici kobalta, prikazani na mapi, otkrivaju iznenađujuću stvarnost – 3/4 ovih rudnika su pod kontrolom Kine. Ovo otkriće podstiče dublje istraživanje implikacija kineskog strateškog uključivanja u kobaltnu industriju i postavlja pitanja o putanji revolucije čiste energije.

Kako raste potražnja za električnim vozilima, vođena hitnom potrebom da se smanje emisije ugljenika, kobalt postaje ključna komponenta u proizvodnji visokoperformanskih baterija.

DRK, sa zastrašujućih 70% udela u svetskom kobaltu, nalazi se u ključnom položaju u trci ka čistijoj budućnosti.

Međutim, ono što se na prvi pogled čini trijumfom za pokret čiste energije, uzima razočaravajući obrt kako se razotkriva kineski uticaj u kobaltnim rudnicima u Kongu.

Strategija dominacije na tržištu

Heris tvrdi da kineski pristup prevazilazi samo osiguravanje resursa; uključuje izračunatu strategiju da dominira nastajućim tržištem električnih vozila. Briga leži u tome da li će kontrola Kine nad ovim dragocenim mineralima dovesti do monopolizacije koja kompromituje ideale o održivom i etičkom prelasku na čistu energiju.

Ovo pokreće ključnu diskusiju o dihotomiji između optimističke vizije zelene energetske revolucije i uznemirujuće stvarnosti geopolitičkih igara moći. Narativ se odvija pred istorijskim obrascem eksploatacije resursa u DRK, od prisilnog rada tokom transatlantske trgovine robljem, preko nemoralne belgijske eksploatacije radija do nedavne groznice oko dijamanata.

Foto: The Fund of Global Human Rights / Radnici na rudnicima kobalta u Kongu

U sadašnjem scenariju, kobalt, nekada korišćen samo za plavu boju keramike, postao je ključan za dugovečnost i sigurnost električnih vozila. Međutim, kako video slikovito ilustruje, kinesko učešće u kongoleškim kobaltnim rudnicima dolazi sa ljudskim i ekološkim troškom. Dečji rad, opasni uslovi rada i nepoštovanje ekološke održivosti iscrtavaju mračnu sliku procesa eksploatacije.

Foto: Ethical Systems

Eksploatacija i jurnjava za resursima

Razočaranje u priči proizlazi iz spoznaje da je dugo očekivana zelena energetska revolucija upletena u istu mrežu eksploatacije i dinamike moći koja je obeležila prethodne jurnjave za resursima. Heris izražava zabrinutost da traganje za čistijom budućnošću skreće na poznati put ekološkog uništavanja i socijalne nepravde.

Kobalt je toksičan za dodir i udisanje, a može se naći pored tragova radioaktivnog uranijuma. Kod odraslih koji rade bez zaštitne opreme javljaju se rak, respiratorna oboljenja, spontani pobačaji, glavobolja i bolna stanja kože. Deca u rudarskim zajednicama pate od urođenih mana, oštećenja u razvoju, povraćanja i napada zbog direktnog i indirektnog izlaganja teškim metalima. 

Ovo slobodno nazvati ropstvom, i to najtežim vidom ropstva.

Koja su stvarna rešenja i alternative?

Međutim, usred ovog razočaranja, pojavljuje se tračak nade. Razgovor se okreće ka potencijalnim rešenjima i alternativama koje bi mogle preusmeriti tok prelaska na čistu energiju. Heris uvodi mogućnost evolucije tehnologija baterija, poput litijum-železnih baterija (lithium-iron batteries), koje eliminišu potrebu za kobaltom.

Foto: Evergreen

Iako nisu bez svojih sopstvenih izazova, ove inovacije pružaju put ka ublažavanju negativnih uticaja povezanih sa rudarstvom kobalta.

40% kobalta se reciklira

Osim toga, Heris naglašava značaj unapređenja praksi recikliranja. Video ističe da se već gotovo 40% kobalta reciklira, pružajući priliku za smanjenje zavisnosti od novih rudarskih aktivnosti. I ne samo kobalta, nego i zlata, platine, srebra, cinka, hroma i nikla.

Perspektiva ciklične ekonomije za materijale baterija, gde se metali i minerali recikliraju iz jednog sistema za skladištenje energije u drugi, pruža održiviju viziju budućnosti.

Osim recikliranja, postoji potencijal za održivu budućnost gde se metali i minerali iz baterija za obnovljive izvore energije koriste za električna vozila, a zatim ponovno recikliraju u druge oblike skladištenja i baterije.

Uzalud sve ako cilj nije pravedniji i održiviji svet

Dodatno, rešenje problema s automobilima može ići dalje od tehničkih aspekata, uključujući autonomna vozila koja mogu smanjiti ukupan broj vozila. Alternativno, ulaganje u javni prevoz može biti jednako efikasno. Važno je razumeti da briga o klimatskim promenama ne znači samo rešavanje problema sa vozilima, već i rešavanje problema samih vozila, uključujući humanitarni aspekt rudarenja.

Ključna poruka je da čišća budućnost nije savršena, ali je korak prema smanjenju emisija CO2. Iako može izgledati da je situacija teška, postoji napor za rešavanje ovih izazova, a odustajanje nije opcija. Važno je raditi na rešenjima istovremeno kako bismo smanjili štetu i na ljudima i na planeti.

Zaključno, čista budućnost nije automatski sinonim za idiličnu i utopijsku stvarnost.

Revolucija čiste energije, iako esencijalna za ublažavanje klimatskih promena, zahteva istovremenu pažnju prema etičkim i ekološkim izazovima uklopljenim u proces prelaska. Glavna poruka je oprezni optimizam – priznavanje prepreka dok aktivno tražimo inovativna rešenja koja se podudaraju sa osnovnim principima održivosti i pravde. Dok svet razmatra složenu interakciju čiste energije, geopolitike i eksploatacije resursa, imperativ ostaje jasan: čista budućnost nije cilj sama po sebi, već neprekidno putovanje ka adresiranju, prilagođavanju i evoluiranju prema pravednijem i održivijem svetu.

 

Izvor: Johnny Harris on YouTube

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.