Početna » Kompas » Svetlana Dingarac — Sačuvajmo naše tvrđave od zaborava

Svetlana Dingarac je umetnički fotograf i osnivač projekta "Tvrđave Srbije"

Svetlana Dingarac — Sačuvajmo naše tvrđave od zaborava

Svetlana Dingarac je umetnički fotograf i osnivač projekta „Tvrđave Srbije“, koji ima za cilj da istraži i prikaže bogato kulturno nasleđe srednjovekovnih tvrđava i starih gradova u Srbiji. Rođena u Beogradu, Svetlana dolazi iz porodice građevinskih inženjera, što je uticalo na njen kasniji interes za arhitekturu i istoriju.

Projekat „Tvrđave Srbije“ je pokrenut 2018. godine

Svetlana je započela svoj projekat „Tvrđave Srbije“ 2018. godine, kada je odlučila da se fokusira na istraživanje srednjovekovnih srpskih tvrđava. Inicijalni momenat je bilo saznanje da boluje od jedne od najtežih bolesti, leukemije. Tada je Svetlana napravila retrospektivu u svojoj glavi i zapitala se: Šta sam ja to do sada ostavila iza sebe?

Vođena ciljem da ostavi nešto iza sebe svom narodu, ovaj projekat je rezultirao otkrićem više od 350 tvrđava širom Srbije, a njene fotografije beleže ne samo arhitektonsku lepotu ovih objekata već i njihovu istorijsku i kulturnu važnost. Ipak, inspiracija za ovakav poduhvat, bio joj je tvrđava Maglič, kojom je Svetlana posebno fascinirana.

Tvrđava Maglič
Foto: Tvrđave Srbije / Tvrđava Maglič

Njena strast prema fotografiji dovela je do brojnih izložbi, uključujući recentnu izložbu „Tvrđave i stari gradovi na teritoriji Srbije“ koja je otvorena u Kovinu. Takođe, prethodno leto, imala je svoju izložbu na tvrđavi Kalemegdan.

Svetlana često ističe izazove s kojima se suočava tokom svojih istraživanja, uključujući nepristupačnost terena i opasnosti koje nosi snimanje na udaljenim lokacijama. Njena posvećenost ovom poslu podrazumeva često spavanje u automobilu (od koga je napravila pokrenutnu kuću) kako bi bila spremna za savršene svetlosne uslove pri zoru.

Njene fotografije pričaju o bogatom kulturnom nasleđu Srbije

U svom radu, Svetlana kombinuje ljubav prema arhitekturi, umetnosti i arheologiji. Njene fotografije su više od prostih prikaza; one pričaju priče o prošlosti i bogatom kulturnom nasleđu Srbije. Kroz svoje projekte, nastoji da podigne svest o značaju očuvanja kulturnog nasleđa, ukazujući na to koliko su srednjovekovne tvrđave važne za razumevanje identiteta i istorije zemlje.

Svetlana Dingarac je takođe poznata po svojim monografijama koje dokumentuju značajne istorijske lokacije, kao što su manastiri i druge kulturne znamenitosti. Njene fotografije su nagrađivane i predstavljene na brojnim izložbama, čime je stekla reputaciju jedne od vodećih umetničkih fotografa u Srbiji, ali i van granica naše zemlje.

Kroz svoj rad, Svetlana Dingarac ne samo da beleži lepotu srpskih tvrđava i važnih lokaliteta, već i inspiriše druge da prepoznaju vrednost našeg kulturnog nasleđa koje je jedan od ključnih faktora u očuvanju našeg identiteta. Njen doprinos umetnosti i očuvanju istorije čini je značajnom figurom u savremenoj srpskoj kulturi.

Tvrđave nisu bile samo odbrambeni sistemi

Na samom početku, Svetlana je istakla kolika je bila važnost tvrđava za naš narod, ali i kakvu to ulogu imaju danas. Pre svega, naglasila je da tvrđave nisu bili samo odbrambeni mehanizmi našeg naroda, nego i ekonomski, državni, privredni i kulturni centri.

Takođe, „Nije tako lako povezati određenu tvrđavu sa određenim vladarom. Osim ovih nekih koje naravno znamo, eto kao što je Lazarev grad u Kruševcu itd.

Manastir Ravanica, zadužbina kneza Lazara
Foto: Tvrđave Srbije / Manastir Ravanica, zadužbina kneza Lazara

Zašto? Zato što su mnoge tvrđave zapravo starije i razni osvajači, narodi koji su živeli na ovim prostorima su koristili ista mesta, ista utvrđenja, nadograđivali ih i prilagođavali ih toj nekoj eposi i svojim potrebama.

I onda, mi znamo da su nek naši vladari kasnije koristili ta utvrđenja, sređivali, utvrđivali itd. Ali, da li možemo da kažemo da su oni isključivi njihovi graditelji kad znamo da se na tim mestima nalazila tvrđava od bronzanog doba, pa preko, ne znam Rimskog perioda, Vizantije, kao što je primer sa Starim Rasom.“ istakla je Svetlana Dingarac u našoj emisiji.

Stari Ras
Foto: Tvrđave Srbije / Stari Ras

Ako vas zanima zašto je važno da sačuvamo naše tvrđave i važne lokalitete od zaborava, koliko su oni važni za za kolektivni identitet našeg naroda i kakvu ulogu danas imaju u očuvanju istog, zašto je važno da sačuvamo naše kulturne spomenike na Kosovu i Metohiji, koliko ima sačuvanih tvrđava danas i koje će biti obnovljene, na koji način javnost može pomoći u njihovom očuvanju, ali i koliko fotografija i digitalne tehnologije mogu doprineti u očuvanju ovih važnih lokaliteta, pogledajte celu emisiju sa Svetlanom Dingarac, a mi se Svetlani još jednom zahvaljujemo na gostovanju i sjajnom izlaganju u našoj emisiji.

 

 

 

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.