Sa vrha Kablara pogled se pruža na veličanstvene meandre Zapadne Morave, nema tog ko nije zastao na ovom vidikovcu pored jezera Međuvršje, na starom putu ka Čačku, pitajući se da li je moguće da ovo poluostrvo toliko podseća na čuveni Bled.
Poluostrvo Pejice nastalo je kada se formiralo i jezero 1954. Na njemu živi nekoliko porodica i svi se prezivaju – Pejice. Osim ovih meštana, ima oko 30 vikendica, pa je u sezoni broj stanovnika na ovom ostrvu mnogo veći.
„Srpski bled“ pravi je raj za profesionlane i fotografe amatere, koji upravo ovde svojim objektivima prave fotografije koje kasnije zahvaljući društenim mrežama obilaze Evropu i svet.
Pored Pejice, u uklještenim mendrima Zapadne Morave smestilo se i polustrovo na kom se nalaze dve srednjovekovne svetinje manastiri Jovanje i Uspenje.
„Najlepši pregled je vožnjom katamaranima, koji kreće sa marine u Međuvršću. Vožnja traje nekih dva i po sata do manastira Nikolje gde pravimo pauzu da bi gosti obišli manastir. Usput imamo i brojne druge manastire. To je nešto što posete i stranci i naši ljudi iz Srbije. Zaista je prelepo. Usput se vide i planina Ovčar i Kablar“, objašnjava za RTS Marko Golubović iz čuvarske službe „Ovčarsko-kablarska klisura“.
Ovčarsko-kablarska klisura – mala srpska Sveta gora
Ovčarsko-kablarska klisura se nalazi na teritoriji Ovčar banje, nedaleko od Čačka, od kojeg je deli svega 18 kilometara. Uvučena je između planinskih masiva Ovčara i Kablara, pa otuda i naziv Ovčarsko-kablarska klisura. Strme strane klisure su uklještene meandrima Zapadne Morave koja protiče kroz klisuru. Klisura je dugačka 20 kilometara, a najveća dubina iznosi 710 metara.
Na teritoriji Ovčarsko-kablarske klisure se nalaze mnogobrojni Ovčarsko-kablarski manastiri. Trenutno ih ima deset, i pored njih se nalaze dva sveta mesta, sa obe strane Zapadne Morave. Taj kraj nazvan je „Srpska Sveta Gora“
Osim mnogobrojnih manastira, Ovčarsko-kablarska klisura je bogata i pećinama. Najpoznatija pećina ovog kraja je pećina Turčinovac. Ona se nalazi na litici planine Kablar, na nadmorskoj visini od 600 metara, odnosno 300 metara iznad korita Zapadne Morave.
U Ovčarsko-kablarskoj klisuri raste više od 700 biljnih vrsta, a samo na Kablaru može se pronaći više od 20 vrsta zaštićenih, divljih orhideja.
Zapadna Morava
Zapadna Morava predstavlja najvažniju hidrološku komponentu područja. Ovčarsko-kablarska klisura obuhvata 14 kilometara rečnog toka Zapadne Morave. Nastala je spajanjem Moravice i Đetinje i dugačka je 210 kilometara. Pregrađivanjem toka Zapadne Morave sa dve betonske brane nastala su akumulaciona jezera Međuvršje i jezero Ovčar.
Ovčarsko-kablarska klisura pravi je biser Zapadne Srbije, a turisti rado posećuju njene atraktivne lokacije.