Početna » Istorija » Spas od užasa rata: Grčke porodice otvorile vrata za 20.000 srpske dece

Od solidarnosti do veličanstvenog projekta

Spas od užasa rata: Grčke porodice otvorile vrata za 20.000 srpske dece

Sa slomom evropskog komunizma 1991. godine, Jugoslavija je pala u haos, gde su, na čudan način, mnoge konkurentske države i ideologije zapravo sarađivale jedna sa drugom da bi napadali Srbe.

U Bosni, NATO, Saudijska Arabija, radikalni sunitski džihadisti, Iran i Hezbolah, svi su međusobno sarađivali da bi proterali Srbe iz njihovih domova i počinili masovna zverstva.

Deca koja su doživela strahote rata, deca jednoroditeljskih porodica, siročad kojima je potrebna pomoć, svi su bili udomljeni u Grčkoj dok su im NATO i teroristi uništavali domovinu.

Ogroman izliv solidarnosti stigao je iz Grčke. Sa grčkim porodicama koje su ugostile srpsku decu. I to ne samo iz Bosne, već i sa Kosova i iz Krajine (u današnjoj Hrvatskoj). Pored toga i tone humanitarne pomoći i nekoliko stotina grčkih dobrovoljaca koji su se borili u Bosni.

Veličanstven projekat

Crveni krst Srbije je, u saradnji sa Crvenim krstom Grčke, započeo projekat organizovanog boravka dece u grčkim porodicama.

Tada verovatno niko nije ni slutio da će početna ideja programa oporavka dece prerasti u veličanstveni projekat koji je trajao čak 18 godina. Kroz njega je prošlo skoro 20.000 dece.

Prva grupa dece je u Grčku otišla 1993. godine na mesec dana. Zatim se program razvijao kroz različite faze. Od šestomesečnog boravka u grčkim porodicama preko poseta tokom božićnih i vaskršnjih praznika, do letovanja.

“Oni su više od prijatelja ili tamo nekih ljudi koji su pomogli. Oni su moja majka, otac, brat i sestra, samo nemamo istu DNK”, reči su Anđelke Žunić, koja je u ovom programu učestvovala od 1995. do svog punoletstva 2002. godine.

Grčka humanitarna pomoć za Srbiju

Brojne grčke humanitarne organizacije i Grčka pravoslavna crkva su, tokom 90-ih godina organizovale brojne akcije upućivanja humanitarne pomoći u Srbiju.

Ove aktivnosti su naročito intenzivirane tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Akcije dopremanja humanitarne pomoći u Srbiju nastavile su se i nakon bombardovanja.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.