Podsetnik na one koji su izbrisani iz zvanične istorije, za one čije grobove niko ne posećuje, zaboravljene saborce generala Majstera – srpske dobrovoljce, Srbe koji su utvrdili severne i zapadne granice Kraljevine SHS
Uzbudljiva priča o generalu Rudolfu Majsteru i njegovim vojnicima koji su odbranili i utvrdili severne granice Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca neposredno posle Velikog rata konačno je ukoričena u knjigu pod nazivom „Ne(o)pravdano zaboravljeni“.
General Rudolf Majster bio je oficir vojske Kraljevine SHS, počasni ađutant Njegovog kraljevskog veličanstva, državnik, vizionar i pesnik. Njegov život bio je posvećen borbi za utvrđivanje granica novonastale kraljevnine, slobodu slovenskih zemalja i očuvanje njihovog identiteta u ključnim istorijskim trenucima
Danas sunčano i toplo sa slabim vetrom
U istorijskoj studiji koja obiluje novim, ekskluzivnim, dosad neobjavljenim i zapostavljenim podacima iz Vojnog arhiva u Beogradu, advokat i pisac Predrag Savić odslikava lik Rudofa Majstera, koji je zajedno sa tek oslobođenim Srbima-logorašima branio i sačuvao severne granice južnoslovenske kraljevine neposredno posle Prvog svetskog rata.
Ova knjiga je podsetnik na one koji su izbrisani iz zvanične istorije, za one čije grobove niko ne posećuje, zaboravljene saborce generala Majstera – srpske dobrovoljce.
To su ljudi koji su prošli kroz pakao austrougarskih kazamata gde je smrt bila svakodnevna pojava, a oni su uprkos patnjama i umesto da se vrate svojim kućama, pronašli snage da stanu u odbranu Maribora, Ljubljane i severnih i zapadnih granica nove države. Njihova žrtva i lojalnost državi ostali su nepravedno potisnuti iz kolektivnog pamćenja zbog nebrige, prećutkivanja, iz dnevnopolitičkih ili ideoloških razloga
Slovenija je posle sticanja nezavisnosti bila svesna šta je general Majster učinio za Sloveniju, utvrđujući granice Kraljevine SHS on je utvrdio i današnje granice njihove država.
Zbog toga je 23. novembar proglašen državnim praznikom – Dan generala Rudolfa Majstera.
„Na žalost, herojska dela njegovih srpskih dobrovoljaca su zaboravljena. Prilika je da to ispravimo. Srbi su na prostorima današnje Slovenije živeli vekovima, od 15. veka žive kao autohtoni narod u Beloj Krajini. Srpski starosedeoci su prisutni u opštini Črnomelj. Posle Prvog svetskog rata došlo je do novih selidbi Srba u Sloveniju. Uglavnom su to bili Srbi koji su radili na državnim poslovima, kao vojnici, policajci, učitelji, sudije i radnici. Koliko Srba danas ima u Sloveniji – niko ne zna precizno. Po nekim procenama u prošlosti ih je bilo 100 hiljada, a neki tvrde čak i 150 hiljada. Prema popisu iz 2002. godine u Sloveniji je živelo 38.964 Srba. Naredni popis 2011. nije dozvoljavao nacionalno i versko izjašnjavanje, rekao je Aleksandar Vlajković na promociji knjige u Beogradu i podsetio da je srpska zajednica u Sloveniji najbrojnija, ali jedino Italijani i Mađari imaju status nacionalne manjine.
„U sagledavanju snažne ličnosti generala Rudolfa Majstera ima zastranjivanja: u Sloveniji se on doživljava kao nacionalni borac, a u drugim krajevima bivše jugoslovenske države kao veliki borac za Jugoslaviju. U Sloveniji, naročito otkad je ona stekla državnost i potpunu nezavisnost 1991. godine, odnegovane u Jugoslaviji, na slovenačkoj društvenoj sceni insistira se na dokazivanju slovenačke autohtone borbe za nezavisnost i suverenitet i dok su bili deo Austro-ugarske monarhije. Iz tog razloga ističe se uloga lokalnog nacionalnog borca Rudolfa Majstera, ali uz nedopustivo i sramotno prećutkivanje i totalno zanemarivanje uloge srpskih boraca pod njegovom komandom i drugih srpskih jedinica u oslobađanju, odbrani i uspostavljanju severnih granica južnoslovenske države, koje će posle postati slovenačke državne granice,“ smatra dr Jovan Janjić.
„Poštujemo što Slovenija poštuje svoje junake. Slaveći svog velikog borca Rudolfa Majstera, verujemo da će se uvideti i delo njegovih boraca i saboraca u drugim jedinicama koje su oslobodile slovenačke nacionalne prostore u Veliko ratu, a što će biti temelj potonje slovenačke državnosti. Srbija ne traži ništa za ono što je dala, mi samo očekujemo da se poštuje i istinski vrednuju žrtve koje je naš narod podneo i ono što je kroz svoju istoriju stvarao, da se ne sahrani, nego da se neguje istorijska istina,“ kaže Janjić.
Autor knjige Predrag Savić kaže da je ispričao priču o jednoj časnoj borbi i istorijskoj nepravdi prema srpskim dobrovoljcima.
„Na nama je da je vratimo u kolektivno sećanje, kao što su Slovenci vratili generala Rudolfa Majstera, kojeg danas slave kao nacionalnog heroja. Knjiga donosi nova saznanja o ulozi Majsterovih sinova, Hrvoja i Boruta, koji su kao pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVuO) hapšeni od strane Gestapoa i zatočeni u logoru. Nakon rata oni su bili politički diskreditovani, što je dodatno uticalo na višedecenijsku tišinu o njihovom ocu.“
Knjiga obiluje velikim brojem fotografija i originalnih dokumenata i faksimila, koji se prvi put javno pojavljuju i objavljuju, što joj daje poseban ekskluzivitet.