Početna » Kultura » Pavle Aksentijević u Etnografskom muzeju u Beogradu

Pavle Aksentijević u Etnografskom muzeju u Beogradu

Vaskršnji koncert „Na krsnom putu” i retrospektivna izložba slika „Karijatide sna” Dragoslava Pavla Aksentijevića, pojca drevne srpske i vizantijske duhovne muzike, biće održani u Etnografskom muzeju u Beogradu 9. maja u 19 časova u Etnografskom muzeju.

Oslanjajući se na živo usmeno predanje, Aksentijević poje po transkripcijama neumskih zapisa od 12. do 18.veka, i po sopstvenim zapisima. Napeve je beležio putujući po Grčkoj, Svetoj Gori i Kipru, a nastupa uz bruj (ison) manjeg muškog vokalnog sastava (do 5 članova).

Nakon koncerta biće otvorena izložba slika koja predstavlja retrospektivu njegovog slikarskog opusa. Ciklus od 23 slike predstavlja devojke sa Peloponeza koje su zarobljene i odvedene u ropstvo, i koje su u antičkoj arhitekturi predstavljene kao stubovi. Rađene u tehnici akrilik na platnu, nastale su u periodu od 2015. do 2024. godine, i u simboličkom smislu sve one nose Aksentijevićeve snove i njegova sećanja, navedeno je u saopštenju.

Dragoslav Pavle Aksentijević je rođen u Beogradu 1942. godine. Dobitnik je brojnih priznanja, među kojima su i prve nagrade za interpretaciju vizantijskih napeva na Međunarodnom horskom festivalu u Grčkoj. Muzičku grupu „Zapis” osnovao je 2000. godine koju, osim njega, čine njegovi sinovi Rastko i Damjan, i Spasoje Tufegdžić i Bojan Ivković. Svi članovi sviraju na autentičnim narodnim instrumentima. Magistrirao je na Likovnoj akademiji 1967. godine. Poslednje dve izložbe koje je priredio bile su „Pristupanje” u galeriji Progres 2000. godine i „Posvećenje” u Kolarcu 2008. godine. Dobitnik je nagrade Fonda za kulturu grada Beograda za 1989, Zlatne medalje Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za 1990, nagrade Radio Insbruka 1990. i Godišnje nagrade UMUS-a 2000. godine.

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.