Почетна » Култура » Павле Аксентијевић у Етнографском музеју у Београду

Павле Аксентијевић у Етнографском музеју у Београду

Васкршњи концерт „На крсном путу” и ретроспективна изложба слика „Каријатиде сна” Драгослава Павла Аксентијевића, појца древне српске и византијске духовне музике, биће одржани у Етнографском музеју у Београду 9. маја у 19 часова у Етнографском музеју.

Ослањајући се на живо усмено предање, Аксентијевић поје по транскрипцијама неумских записа од 12. до 18.века, и по сопственим записима. Напеве је бележио путујући по Грчкој, Светој Гори и Кипру, а наступа уз бруј (исон) мањег мушког вокалног састава (до 5 чланова).

Након концерта биће отворена изложба слика која представља ретроспективу његовог сликарског опуса. Циклус од 23 сликe представља девојке са Пелопонеза које су заробљене и одведене у ропство, и које су у античкој архитектури представљене као стубови. Рађене у техници акрилик на платну, настале су у периоду од 2015. до 2024. године, и у симболичком смислу све оне носе Аксентијевићеве снове и његова сећања, наведено је у саопштењу.

Драгослав Павле Aксентијевић је рођен у Београду 1942. године. Добитник је бројних признања, међу којима су и прве награде за интерпретацију византијских напева на Међународном хорском фестивалу у Грчкој. Музичку групу „Запис” основао је 2000. године коју, осим њега, чине његови синови Растко и Дамјан, и Спасоје Туфегџић и Бојан Ивковић. Сви чланови свирају на аутентичним народним инструментима. Магистрирао је на Ликовној академији 1967. године. Последње две изложбе које је приредио биле су „Приступање” у галерији Прогрес 2000. године и „Посвећење” у Коларцу 2008. године. Добитник је награде Фонда за културу града Београда за 1989, Златне медаље Културно-просветне заједнице Србије за 1990, награде Радио Инсбрука 1990. и Годишње награде УМУС-а 2000. године.

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.