Kupovina polovne odeće postala je popularna i rasprostranjena u poslednje vreme, posebno u Srbiji, gde su prodavnice polovne odeće prisutne širom zemlje, a u velikoj meri i u samom centru glavnog grada.
Kupovina polovnih stvari je ne samo ekološki prihvatljiva, već je dobra i za kućni budžet. U sekond-hend prodavnicama moguće je pronaći kvalitetnu, često markiranu odeću po cenama nižim od onih u klasičnim prodavnicama, što je mnogima atraktivno. Međutim… Britanski naučnici upozoravaju na potencijalne zdravstvene rizike povezane sa polovnom odećom, posebno u pogledu klica i bakterija koji se mogu preneti.
Studije pokazuju da čak i kada odeća izgleda čisto, može sadržati patogene, gljivice ili viruse, koji opstaju na materijalu, pogotovo ako je skladišten u lošim higijenskim uslovima ili čak sakupljan sa deponija.
Ovi mikroorganizmi mogu da izazovu iritacije kože, alergije ili čak infekcijem, ako se odeća temeljno ne opere pre nošenja. Stručnjaci zato savetuju da se svaki komad polovne odeće pažljivo pere na visokoj temperaturi pre upotrebe, kako bi se smanjio rizik od mogućih zdravstvenih problema, piše Ledbajbl. Novi izveštaj otkriva da upotrebljavana odeća može da sadrži mnogo mikroba.
„Potražnja za polovnom i starinskom odećom je porasla u poslednjih nekoliko godina“, napisala je dr Primrouz Fristoun, viši predavač kliničke mikrobiologije na Univerzitetu Lester u časopisu The Conversation.
Koliko god da ste uzbuđeni što ćete nositi firmiranu stvar koju ste jeftino nabavili, važno je da je prvo pravilno dezinfikujete.
„To je zato što odeća zapravo može da bude značajan rezervoar uzročnika mnogih zaraznih bolesti”.
Koža prirodno sadrži milione bakterija – koje se takođe nazivaju mikrobiom – što znači da je odeća koju nosimo u stalnom kontaktu sa različitim vrstama bakterija, gljivica i virusa svog vlasnika. Međutim, mikrobiom svake osobe je drugačiji, tako da ono što je bezopasno za jednu osobu može biti štetno za drugu. Dr Fristoun objašnjava da je odeća nosilac patogena i da predstavlja veći problem ako odeća nije prethodno dobro očišćena.
„Odeća je dobro poznati nosilac mnogih patogena koji izazivaju bolesti. To znači da se klice iz jedinstvenog mikrobioma kože originalnog vlasnika odeće i dalje mogu naći na polovnoj odeći ako predmeti nisu očišćeni pre prodaje”, objasnila je ona.
To, takođe, znači da se sve infekcije ili patogeni koje su možda imali kada su poslednji put nosili odeću i dalje mogu naći tamo. Naravno, postoji prilično jednostavan način da se izbegne ovaj problem, a to je da temeljno operete (na dovoljno visokoj temperaturi da eliminišete patogene) ili hemijski očistite sve polovne stvari pre nošenja.
„Preporučuje se da novokupljenu polovnu odeću perete deterdžentom na temperaturi od oko 60°C”, rekla je dr Fristoun.
„Ovo ne samo da će očistiti svaku prljavštinu sa odeće, već će i ukloniti klice i deaktivirati patogene. Hladna voda neće delovati tako dobro da se otarasite mikroba iz odeće.
Iako je lako baciti polovnu odeću u istu gomilu kao i vaš veš, dr Fristoun, takođe, preporučuje da svoju odeću držite odvojeno od polovnih stvari koje ste kupili dok se dobro ne operu. Ovo je u cilju sprečavanja unakrsne kontaminacije, ukoliko postoje patogeni.