Куповина половне одеће постала је популарна и распрострањена у последње време, посебно у Србији, где су продавнице половне одеће присутне широм земље, а у великој мери и у самом центру главног града.
Куповина половних ствари је не само еколошки прихватљива, већ је добра и за кућни буџет. У сеkонд-хeнд продавницама могуће је пронаћи квалитетну, често маркирану одећу по ценама нижим од оних у класичним продавницама, што је многима атрактивно. Међутим… Британски научници упозоравају на потенцијалне здравствене ризике повезане са половном одећом, посебно у погледу клица и бактерија који се могу пренети.
Студије показују да чак и када одећа изгледа чисто, може садржати патогене, гљивице или вирусе, који опстају на материјалу, поготово ако је складиштен у лошим хигијенским условима или чак сакупљан са депонија.
Ови микроорганизми могу да изазову иритације коже, алергије или чак инфекцијем, ако се одећа темељно не опере пре ношења. Стручњаци зато саветују да се сваки комад половне одеће пажљиво пере на високој температури пре употребе, како би се смањио ризик од могућих здравствених проблема, пише Ледбајбл. Нови извештај открива да употребљавана одећа може да садржи много микроба.
„Потражња за половном и старинском одећом је порасла у последњих неколико година“, написала је др Примроуз Фристоун, виши предавач клиничке микробиологије на Универзитету Лестер у часопису Тхе Цонверсатион.
Колико год да сте узбуђени што ћете носити фирмирану ствар коју сте јефтино набавили, важно је да је прво правилно дезинфикујете.
„То је зато што одећа заправо може да буде значајан резервоар узрочника многих заразних болести”.
Кожа природно садржи милионе бактерија – које се такође називају микробиом – што значи да је одећа коју носимо у сталном контакту са различитим врстама бактерија, гљивица и вируса свог власника. Међутим, микробиом сваке особе је другачији, тако да оно што је безопасно за једну особу може бити штетно за другу. Др Фристоун објашњава да је одећа носилац патогена и да представља већи проблем ако одећа није претходно добро очишћена.
„Одећа је добро познати носилац многих патогена који изазивају болести. То значи да се клице из јединственог микробиома коже оригиналног власника одеће и даље могу наћи на половној одећи ако предмети нису очишћени пре продаје”, објаснила је она.
То, такође, значи да се све инфекције или патогени које су можда имали када су последњи пут носили одећу и даље могу наћи тамо. Наравно, постоји прилично једноставан начин да се избегне овај проблем, а то је да темељно оперете (на довољно високој температури да елиминишете патогене) или хемијски очистите све половне ствари пре ношења.
„Препоручује се да новокупљену половну одећу перете детерџентом на температури од око 60°C”, рекла је др Фристоун.
„Ово не само да ће очистити сваку прљавштину са одеће, већ ће и уклонити клице и деактивирати патогене. Хладна вода неће деловати тако добро да се отарасите микроба из одеће.
Иако је лако бацити половну одећу у исту гомилу као и ваш веш, др Фристоун, такође, препоручује да своју одећу држите одвојено од половних ствари које сте купили док се добро не оперу. Ово је у циљу спречавања унакрсне контаминације, уколико постоје патогени.