Početna » Ekonomija » SAD pokreću istragu protiv Kine zbog proizvodnje zastarelih čipova

Sukob SAD i Kine oko poluprovodnika se nastavlja

SAD pokreću istragu protiv Kine zbog proizvodnje zastarelih čipova

Sjedinjene Američke Države pokrenule su trgovinsku istragu o kineskoj proizvodnji zastarelih čipova, navodeći zabrinutost da Kina nastoji da dominira domaćim i globalnim tržištima u kritično važnoj industriji poluprovodnika.

Kineske strategije i antikonkurentske prakse

U saopštenju za javnost objavljenom u ponedeljak, trgovinska predstavnica Ketrin Taj (Katherine Tai) izjavila je da Peking koristi opsežne antikonkurentske i strategije van tržišnih principa, uključujući postavljanje i ostvarivanje ciljeva tržišnog učešća, kako bi postigao indigenizaciju i samodovoljnost.

Prema njenim rečima, politike i prakse Kine mogu imati „štetne posledice“ po SAD i druge ekonomije, pri čemu ugrožavaju konkurentnost američke industrije i radnika, ključne lance snabdevanja SAD-a i ekonomsku bezbednost zemlje.

Fokus istrage na proizvodnju zastarelih čipova

Istraga će biti fokusirana na kinesku proizvodnju osnovnih poluprovodnika, poznatih i kao zastareli ili čipovi sa starijim čvorištem. Ovo su starije vrste računarskih čipova koje su ključne za automobile, mašine za pranje posuđa, medicinske uređaje, vazduhoplovstvo, telekomunikacione mreže, proizvodnju energije i vojno naoružanje.

Analiza uticaja kineskih praksi na američku trgovinu

Istraga će takođe u početnoj fazi procenjivati da li kineski postupci, politike i prakse u proizvodnji supstrata od silicijum-karbida (ili drugih podloga koje se koriste kao ulazni materijal u proizvodnji poluprovodnika) predstavljaju „nerazumnost, diskriminaciju ili ograničenje američke trgovine“.

Silicijum karbid čipovi
Foto: aftermarketNews / Silicijum karbid čipovi

Nastavak istrage pod Trampovom administracijom

Ova istraga dolazi u poslednjim nedeljama administracije Džoa Bajdena (Joe Biden), što znači da će njeno sprovođenje preuzeti dolazeća administracija Donalda Trampa (Donald Trump), koja na vlast dolazi u januaru.

Istraga će se sprovoditi prema odeljku 301 Zakona o trgovini iz 1974. godine, istom zakonu o nepoštenim trgovinskim praksama koji je Tramp koristio da uvede carine do 25% na oko 370 milijardi dolara vredan kineski uvoz 2018. i 2019. godine, što je izazvalo skoro trogodišnji trgovinski rat sa Pekingom.

Alarmantni nalazi o zavisnosti od kineskih čipova

Američka sekretarka za trgovinu Đina Rajmondo (Gina Raimondo) izjavila je da nedavna istraživanja njenog ministarstva pokazuju da dve trećine američkih proizvoda zavisi od komponenti koje sadrže kineske zastarele čipove.

Đina Raimondo
Foto: The Boston Globe / Đina Raimondo

Takođe je navela da polovina američkih kompanija, uključujući neke iz odbrambene industrije, nije svesna porekla svojih čipova.

Planovi Kine i njihov uticaj na globalnu konkurenciju

Opisujući ove nalaze kao „prilično alarmantne“, Rajmondo je istakla da planovi Kine da izgradi više od 60% svetskog kapaciteta za proizvodnju zastarelih čipova tokom naredne decenije obeshrabruju ulaganja u drugim delovima sveta i predstavljaju nelojalnu konkurenciju.

Rivalstvo u industriji poluprovodnika

I Kina i SAD poslednjih godina nastoje da dominiraju ključnim tehnološkim oblastima, uključujući poluprovodnike, zato je i Tajvan jedna od ključnih tačaka njihovog sukoba. Vašington je više puta pooštravao kontrole izvoza kako bi sprečio kineske firme da kupuju određene američke komponente, navodeći rizike po nacionalnu bezbednost.

Uz sve to, Bajden i vlada SAD su dali Intelu 8,5 milijardi dolara kako bi poboljšali svoju industriju i na taj način pojačali mere protekcionizma u svojoj ekonomiji.

U maju je Bajdenova administracija najavila povećanje carina na kineske zastarele čipove, počevši od naredne godine.

 Peking je više puta osudio ove restrikcije izvoza, tvrdeći da su u suprotnosti sa globalno priznatim tržišnim pravilima.

Izvor: RT.com, TASS

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.