Uvrede na rasnoj osnovi, špijuniranje, maltretiranje kućnih ljubimaca i buđenje iz sna uz nedolične komentare – za sve ovo optuženi su robotski usisivači jednog kineskog proizvođača. Roboti na ove ideje nisu došli sami, već su ih na greh naveli hakeri, koji su prevazišli bezbednosna podešavanja.
Hakovani uređaji izazivaju haos
Vlasnici robotskih usisivača u nekoliko američkih gradova prijavili su da su njihovi uređaji hakovani, zbog čega su uređaji izvikivali rasističke uvrede, prenosi „Ej-Bi-Si njuz“.
Šokantno iskustvo advokata iz Minesote
Advokat iz Minesote Danijel Svenson rekao je da je gledao TV kada je njegov robot usisivač „dibut iks 2“ kineske proizvodnje počeo da se kvari. Rekao je da je buka koja je dolazila od robota u početku zvučala kao prekinut radio signal, sa kratkim isečcima onoga što je zvučalo kao glas.
Hakovanje i rasističke uvrede
Nakon što je video da se stranac povezao sa robotom i da pristupa njegovoj funkciji daljinskog upravljanja, Svenson je rekao da je to odbacio kao grešku i ponovo pokrenuo usisivač. Međutim, nedugo zatim, usisivač je počeo da uzvikuje rasističke uvrede.
„Stekao sam utisak da je to dete, možda tinejdžer (koji govori)“, rekao je Svenson.
Niz hakerskih incidenata širom SAD
Kako prenosi Ej-Bi-Si, nekoliko sličnih hakerskih incidenata je prijavljeno poslednjih meseci širom SAD. U maju je prijavljeno da je hakovani usisivač u Los Anđelesu jurio po kući psa i glasno ga psovao.
Istog meseca, prijavljeno je da je robot u El Pasu, Teksas, izbacivao rasne uvrede sve dok ga vlasnik nije isključio.
Bezbednosni propusti
Ej-Bi-si navodi da su stručnjaci za bezbednost došli do zaključka da je pin kodove i blutut kontrolore robota lako hakovati zato što ih proverava samo aplikacija, a ne server ili robot. Iz kompanije Ecovacs navode da je neovlašćena osoba pristupila Svensonovom nalogu i da njihovi sistemi nisu probijeni, ali su dodali da će detaljno istražiti pritužbe.
Kompletno isključenje kao jedino rešenje
Maltretiranje vlasnika od strane robota može trajati još neko vreme. Kako bi ućutkali usisivač, vlasnici su morali da ga kompletno isključe, pošto resetovanje uređaja nije donosilo nikakve rezultate. Osim toga, iz kompanije Ecovacs su takođe saopštili da je moguće i da su sami vlasnici usisivača krivi za hakovanje, ukoliko su identičnu lozinku koristili i za druge korisničke naloge.
Preventivne mere i najavljeno rešenje
Kako je navedeno, proizvođač je upozorio sve korisnike svojih uređaja da preventivno promene lozinke za pristup, i najavio kada će se problem rešiti. Očekuje se da će novo ažuriranje softvera koje je planirano za novembar mesec doneti i veću bezbednost i onemogućiti zlonamernicima neovlašćeni pristup uređajima.