Početna » Društvo » Zavod neće da obriše Generalštab iz registra, Kušner najavljuje hotel „Tramp“

Šta će biti sa kompleksom Generalštaba

Zavod neće da obriše Generalštab iz registra, Kušner najavljuje hotel „Tramp“

Dok se Džared Kušner sa svojim „Afiniti partners“ sprema da započne veliki projekat izgradnje hotela „Tramp“ na mestu gde je zgrada Generalštaba, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture odbija da Generalštab izbriše iz Centralnog registra nepokretnih kulturnih dobara.

Prema zakonu, da bi neko kulturno dobro bilo izbrisano iz liste spomenika Centralnog registra, ono mora da nestane ili da bude potpuno uništeno. U Republičkom zavodu kažu da Generalštab nije ni nestao niti je potpuno uništen.

Njihove kolege iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture su izbrisale Generalštab iz svog registra kulturnih dobara i, prema proceduri, o tome obavestile Republički zavod kako bi on izvršio svoj deo posla i izbrisao ovaj spomenik kulture iz Centralnog registra. Republički zavod je, kao što je rečeno, to odbio.

Tramp hotel

Isti dan agencija Blumberg je objavila da će investiciona kompanija „Afiniti Partners“, koju su osnovali Džared Kušner, zet Donalda Trampa, i emiratski milijarder Mohamed Alabar, zajedno izgraditi luksuzni hotel i apartmanski kompleks u Beogradu, na mestu bivšeg Genarlštaba jugoslovenske vojske, koji je pogođen u NATO agresiji na Srbiju 1999. godine.

Ovim je potvrđen podatak da Kušner sarađuje sa vlasnikom Beograda na vodi.

Kušner je u intervjuu za agenciju Blumberg kazao da je razgovarao sa nekoliko brendova pre nego što se odlučio za ime „Tramp“.

Vlada Srbije nije niti očigledno ima nameru da poništi svoju odluku od 14. novembra o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu koje se nalaze u Ulici kneza Miloša broj 33-44, i koje su u državnoj svojini. Ta odluka je stupila na snagu 22. novembra.

Kako je pisao Nju Jork Tajms, kompanija Džareda Kušnera dobiće u zakup prostor bombardovanog Generalštaba u Beogradu, na 99 godina, bez naknade. Na tom mjestu će izgraditi luksuzni hotelski i apartmanski kompleks, kao i spomen obeležje i muzej.

Investicija je vredna 500 miliona dolara.Srbija bi, prema predlogu ugovora, trebalo da dobije 22 odsto profita.

Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO) potpisali su u maju tadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić i kompanija Afiniti Global Development.

Projekat u Beogradu je već dobio i svoj sajt na kome se se može viđeti kako će planirane građevine izgledati.

Protivljenje

Ovom projektu protivi se struka, SANU, stručna domaća i inostrana udruženja. Ovome su se pridružili i studenti. Pozvali su Vladu da ukine svoju odluku.

Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je objavilo saopštenje da Vlada Srbije nije poštovala zakonske procedure.

Isti zahtev je uputilo Društvo konzervatora Srbije. Takođe, Organizacija Evropa Nostra Srbija je pozvala Vladu da po hitnom postupku ukine „nezakonite odluke“. RERI je pre mesec dana podneo inicijativu za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti ove Vladine odluke pred Ustavnim sudom.

Krajem 2024. specijalna izvestiteljka UN iz oblasti kulturnih prava tražila je od Vlade da se u narednih mesec dana odgovori povodom zabrinjavajućih informacija o Generalštabu, Savskom mostu, Sajmu i Kalemegdanskoj tvrđavi.

Šta dalje?

Sada se prirodno nameće pitanje šta dalje. U toku je procedura da se Generalštab uvrsti u listu „7 najugroženijih“ u Evropi. Rezultat ove inicijative se očekuje u drugoj polovini januara. Ukoliko se to desi, to bi značajni pridonelo očuvanju ovog kompleksa.

Postoje dve opcije, odnosno nade za opstanak. Prvi je činjenica da je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture odbija da ga obriše iz Centralnog registra. Drugi je inicijativa pred Ustavnim sudom.

Gradski zavod može samo da kompleks izbriše iz katastra, ali taj njihov potez po zakonu dozvoljava žalbu.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.