Prva stalna izložba i značaj jubileja
Prva stalna izložba Etnografskog muzeja je otvorena 20. septembra 1904. godine povodom stogodišnjice Prvog srpskog ustanka. Direktor muzeja, Marko Krstić, naglasio je da kod nas „nema puno institucija koje slave 120 godina“, te da je ovaj jubilej značajan i retkost na ovim prostorima.
View this post on Instagram
A post shared by Etnografski muzej u Beogradu (@etnografskimuzejbeograd)
Prvi upravnik muzeja je bio dr Sima Trojanović
Za prvog čuvara (upravnika) Muzeja postavljen je dr Sima Trojanović,
a za prvog kustosa je, nešto kasnije, imenovan Nikola Zega. Prve godine postojanja i rada Etnografskog muzeja bile su posvećene otkupu predmeta i predstavljanju Kraljevine Srbije u svetu.
Od osnivanja Muzeja do danas stručno se prikupljaju i proučavaju muzejski predmeti i etnogenetski procesi, tradicionalna materijalna kultura, društveni odnosi i porodični život, običaji, verovanja i narodno stvaralaštvo.
Rezultati istraživanja objavljuju se u stručnim i naučnim časopisima i katalozima. U Etnografskom muzeju u Beogradu se organizuju povremene i stalne izložbe. Do danas je priređeno osam stalnih izložbi i više stotina povremenih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Osma stalna izložba je postavljena 2001. pod nazivom ,,Narodna kultura Srba u HIH i HH veku“. Redovni program Muzeja od 1992. godine čini i Međunarodni festival etnološkog filma. U Muzeju se organizuju radionice za decu i odrasle, predavanja, predstavljanja knjiga i koncerti.
U zbrikama muzeja se čuva više od 120.000 muzealija
Tokom Drugog svetskog rata muzejski predmeti su zapakovani i sklonjeni iz dotadašnje zgrade Muzeja. Posle rata Muzej je preseljen u zgradu Beogradske berze na Studentskom trgu broj 13. Danas se u zbirkama Muzeja čuva više od 120.000 muzealija među kojima je oko 50.000 etnografskih predmeta.
Proučavaju se obeležja srpske kulture, ali i obeležja drugih etničkih zajednica koje žive u susedstvu. Osim prikupljanja eksponata, od šezdesetih godina HH veka, kao stalan vid rada u Muzeju, uvodi se timsko istraživanje etnografskih oblasti severoistočne i zapadne Srbije.
Glavni događaji tokom proslave
Glavni dan proslave biće 20. septembar, kada će nastupati ansambl „Kolo“ i hor „Lola“, a otvoriće se i izložba pod nazivom „Memorija – terenska istraživanja Etnografskog muzeja“. Tatjana Mikulić, kustos i načelnica odeljenja za proučavanje etnografskog kulturnog nasleđa, dodala je da će izložba prikazati kako se muzejski fondovi obogaćuju kroz terenska istraživanja.
View this post on Instagram
A post shared by Etnografski muzej u Beogradu (@etnografskimuzejbeograd)
Paneli i projekti
U okviru „Dana muzeja“, biće organizovani paneli posvećeni digitalnoj tehnologiji u muzeju i pirotskim ćilimima, kao i zajednički projekat sa Prirodnjačkim muzejom i Muzejom Jugoslavije pod nazivom „Jedna ulaznica za četiri muzeja“. Ovaj projekat omogućava posetiocima da sa jednom ulaznicom posete nekoliko kulturnih institucija.
Retrospektivni koncert Teofilovića
Jedan od značajnih događaja u okviru manifestacije biće retrospektivni koncert braće Teofilović, koji će se održati 19. septembra u čast njihove 30-godišnje karijere. Teofilovići su svoje prvo medijsko pojavljivanje imali pre tri decenije, a svoj debi album „Čuvari sna“ promovisali su upravo u Etnografskom muzeju pre 25 godina.