Zaposleni u južnokorejskoj provinciji Đeongi će naredne godine pokušati da rade manje, dok globalni pokret za četvorodnevnu radnu nedelju dobija na zamahu.
Prema izveštaju agencije Yonhap News, radnici u više od 50 organizacija širom provincije Đeongi moći će da biraju između četvorodnevne radne nedelje svake druge nedelje ili skraćenog radnog vremena svake nedelje.
Podrška četvorodnevnoj radnoj nedelji
Zagovornici četvorodnevne radne nedelje tvrde da ona smanjuje stres i iscrpljenost bez značajnih troškova po produktivnost.
Južna Koreja je zemlja koja je u samom vrhu u svetu što se tiče proseka radnih sati tokom godine. Krajem 2023. godine, vlada je čak predložila produženje maksimalne radne nedelje na 69 sati — što je na kraju povukla nakon što su mladi ljudi izrazili zabrinutost da bi to uticalo na njihovo blagostanje i ravnotežu između poslovnog i privatnog života.
Deo odluke o smanjenju radnog vremena možda je bio podstaknut niskim stopama fertiliteta i smanjujućom populacijom zemlje, za šta mnogi krive radnu kulturu koja žene tera da biraju između formiranja porodice i karijere.
Prvi pilot program četvorodnevne radne nedelje u Đeongiju
Provincija Đeongi pokreće prvi pilot program u Južnoj Koreji za četvorodnevnu radnu nedelju, sa ciljem poboljšanja ravnoteže između poslovnog i privatnog života, kvaliteta života, sreće i, idealno, smanjenja pada nataliteta.
Najnaseljenija korejska provincija je za ovaj program odvojila početni budžet od 250 miliona vona (186.971 dolara), što je deo godišnje investicije od 10 milijardi vona (7,5 miliona dolara) obećane za inicijativu.
Planovi guvernera Đeongija
Na konferenciji za novinare prošle srede, guverner provincije Đeongi, Kim Dong-Jeon, predstavio je svoje planove za predvođenje inicijative za smanjenje radnih sati bez smanjenja plata u radnim mestima širom provincije, koja je dom za 26,6 procenata populacije Južne Koreje.
On je obećao godišnju investiciju od 10 milijardi vona (7,5 miliona dolara) za ovu inicijativu.
Varijacije pilot projekta
Guverner je objasnio da pilot projekat u Đeongiju uključuje 50 privatnih kompanija i javnih organizacija u provinciji koje eksperimentišu sa smanjenjem radnog vremena na tri načina: neki rade četvorodnevnu radnu nedelju svake druge nedelje; neki usvajaju radnu nedelju od 35 sati; a neki rade pola radnog vremena svakog petka.
Kompanije koje učestvuju mogu da izaberu jednu od opcija, a pokrajinska vlada će pokriti razliku u platama nastalu usled smanjenja radnog vremena.
Sledeći koraci i reakcije
Kada budžet od 250 miliona vona bude finalizovan uz odobrenje pokrajinske skupštine, što se očekuje početkom sledećeg meseca, petomesečni pilot projekat novih radnih sati će početi u oktobru na radnim mestima koja učestvuju u projektu, prema rečima pokrajinskih zvaničnika.
Pilot projekat ima za cilj da pomogne vladi u uspostavljanju osnovnog plana za proširenje mera politike, kao što su veličina plata i industrijski sektori koji su pogodni ili nepogodni za novi sistem radne nedelje, kao i osmišljavanje efikasnih načina za podsticanje šire učešće.
Dok su neki članovi pokrajinskog saveta iz konzervativne vladajuće stranke People Power Party kritikovali nedostatak komunikacije u procesu napredovanja plana, Sindikat državnih službenika provincije Đeongi je pozdravio pilot projekat, navodeći da se nada da će se smanjenje radnih sati bez smanjenja plata proširiti na sve nivoe društva u bliskoj budućnosti.