Почетна » Слободна зона » Јужна Кореја уводи четвородневну радну недељу како би подржала породичне вредности

Породични живот у фокусу нове иницијативе

Јужна Кореја уводи четвородневну радну недељу како би подржала породичне вредности

Запослени у јужнокорејској провинцији Ђеонги ће наредне године покушати да раде мање, док глобални покрет за четвородневну радну недељу добија на замаху.

Према извештају агенције Yonhap News, радници у више од 50 организација широм провинције Ђеонги моћи ће да бирају између четвородневне радне недеље сваке друге недеље или скраћеног радног времена сваке недеље.

Подршка четвородневној радној недељи

Заговорници четвородневне радне недеље тврде да она смањује стрес и исцрпљеност без значајних трошкова по продуктивност.

Јужна Кореја је земља која је у самом врху у свету што се тиче просека радних сати током године. Крајем 2023. године, влада је чак предложила продужење максималне радне недеље на 69 сати — што је на крају повукла након што су млади људи изразили забринутост да би то утицало на њихово благостање и равнотежу између пословног и приватног живота.

Скраћење радних сати у Јужној Кореји ради побољшања наталитета
Foto: The Global Film Book Blog

Део одлуке о смањењу радног времена можда је био подстакнут ниским стопама фертилитета и смањујућом популацијом земље, за шта многи криве радну културу која жене тера да бирају између формирања породице и каријере.

Први пилот програм четвородневне радне недеље у Ђеонгију

Провинција Ђеонги покреће први пилот програм у Јужној Кореји за четвородневну радну недељу, са циљем побољшања равнотеже између пословног и приватног живота, квалитета живота, среће и, идеално, смањења пада наталитета.

Најнасељенија корејска провинција је за овај програм одвојила почетни буџет од 250 милиона вона (186.971 долара), што је део годишње инвестиције од 10 милијарди вона (7,5 милиона долара) обећане за иницијативу.

Скраћење радних сати у Јужној Кореји ради побољшања наталитета
Foto: Roy Cruz Studio

Планови гувернера Ђеонгија

На конференцији за новинаре прошле среде, гувернер провинције Ђеонги, Ким Донг-Јеон, представио је своје планове за предвођење иницијативе за смањење радних сати без смањења плата у радним местима широм провинције, која је дом за 26,6 процената популације Јужне Кореје.

Он је обећао годишњу инвестицију од 10 милијарди вона (7,5 милиона долара) за ову иницијативу.

Варијације пилот пројекта

Гувернер је објаснио да пилот пројекат у Ђеонгију укључује 50 приватних компанија и јавних организација у провинцији које експериментишу са смањењем радног времена на три начина: неки раде четвородневну радну недељу сваке друге недеље; неки усвајају радну недељу од 35 сати; а неки раде пола радног времена сваког петка.

Компаније које учествују могу да изаберу једну од опција, а покрајинска влада ће покрити разлику у платама насталу услед смањења радног времена.

Скраћење радних сати у Јужној Кореји ради побољшања наталитета
Foto: OptiLingo

Следећи кораци и реакције

Када буџет од 250 милиона вона буде финализован уз одобрење покрајинске скупштине, што се очекује почетком следећег месеца, петомесечни пилот пројекат нових радних сати ће почети у октобру на радним местима која учествују у пројекту, према речима покрајинских званичника.

Пилот пројекат има за циљ да помогне влади у успостављању основног плана за проширење мера политике, као што су величина плата и индустријски сектори који су погодни или непогодни за нови систем радне недеље, као и осмишљавање ефикасних начина за подстицање шире учешће.

Док су неки чланови покрајинског савета из конзервативне владајуће странке People Power Party критиковали недостатак комуникације у процесу напредовања плана, Синдикат државних службеника провинције Ђеонги је поздравио пилот пројекат, наводећи да се нада да ће се смањење радних сати без смањења плата проширити на све нивое друштва у блиској будућности.

Извор: www.koreaherald.com, resetera.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.