Početna » Naša Srbija » Pećina Risovača: Destinacija koju treba da obiđete

Najbolje istražena pećina u Srbiji, stara 118 hiljada hodina

Pećina Risovača: Destinacija koju treba da obiđete

Pećina Risovača se nalazi u istoimenom brdu na samom ulazu u Aranđelovac. Nastala je pre više od 118 hiljada godina. Ova pećina je najbolje istražena od svih pećina u Srbiji. Risovačka pećina je poslednji put uređena 2009. godine, kada je dobila ukrasno osvetljenje i uređene staze. Jedna je od destinacija u Srbiji koje treba da obiđete ako ste u okolini Aranđelovca.

Gde se nalazi / Kako stići :

Risovača se nalazi na ulazu u Aranđelovac iz pravca Topole. Od centra Aranđelovca je udaljena svega 2.5 kilometara.
Pećina je udaljena 73 km od Beograda i najbolji put, ukoliko putuje svojim automobilom, je preko Mladenovca.

Od Niša je udaljena 191 km a od Kragujevca svega 53 km.

Risovačka pećina – opšte informacije

Pećina je bila najpre stanište životinja, a u periodu od 50.000 do 35.000 godina i risovačkog neandertalskog čoveka. U to vreme je na ovim prostorima živelo 20 vrsta sisara – mamut, bizon, runasti nosorog, pećinski medved, lav, hijena.

Naučnici smatraju da je jedna od svega pet pećina na Balkanu u kojoj je živeo pračovek nenadertalac kao lovac. U njoj su pronađeni artefakti – listoliki nož, šiljak, koštani bodež i glačalo, što se uzima kao potvrda prisustva neandertalca u ovim krajevima.

Pećina Risovača
FOTO: Aranđelovac.org

Šta vas očekuje u Risovačkoj pećini

Da bi posetiocima bar donekle bio dočaran život našeg dalekog pretka, rekonstruisana je porodica risovačkog čoveka, u prirodnoj veličini, okupljena oko vatre koja se nalazi na ulazu pećine.

Zanimljivo je da je zbog obrazovanja najmlađih posetilaca, u Risovačkoj pećini postavljen aparat za kalcifikaciju, koji pokazuje kako se stvaraju pećinski ukrasi, stalaktiti i stalagmiti, jer ova pećina inače ne obiluje tim ukrasima.

Pećina Risovača je stanište jedne vrste slepog miša – potkovičara, koji je, kao i sve ostale vrste slepih miševa u Evropi, ugrožen i zakonom zaštićen.

Pećina Risovača
FOTO: RTV Šumadija

Radno vreme:

Svakoga dana od 09 – 17 časova.

Cena ulaznice:

200 dinara

U neposrednoj blizini lokaliteta se nalazi i besplatan parking.

Šta još videti u okolini:

  • Bukovačka banja
  • Kompleks Oplenac
  • Orašac
  • Planina Bukulja
  • Bukuljsko jezero
  • Topola

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.