Početna » Sport » Od heroja do izdajnika: Transferi koji su šokirali fudbalski svet

Transferi koji su izrodili "Fudbalske Jude"

Od heroja do izdajnika: Transferi koji su šokirali fudbalski svet

U svetu fudbala, neki transferi ostaju upamćeni ne samo po sportskom značaju, već i po emocijama koje izazivaju kod navijača. Kada igrač pređe iz jednog kluba u redove najvećeg rivala, to se često doživljava kao izdaja. Takvi potezi obeležili su fudbalsku istoriju i izazvali nezapamćene reakcije.

Luis Figo – Iz Barselone u Real Madrid (2000)

Jedan od najkontroverznijih transfera svih vremena dogodio se kada je portugalski majstor Luis Figo prešao iz Barselone u Real Madrid, koji je tada bio proglašen za najboljeg fudbalera sveta.

Figo, tada kapiten Barselone i omiljeni igrač navijača, iznenada je potpisao za najljućeg rivala za tada rekordnih 62 miliona evra. Njegov povratak na Kamp Nou bio je spektakularan – dočekan je zvižducima i kišom svinjskih glava koje su bacane na teren.

Sol Kembel – Iz Totenhema u Arsenal (2001)

Sol Kembel je bio kapiten Totenhema i simbol kluba kada je, na šok navijača, odlučio da pređe u redove najvećeg rivala – Arsenala. Ovaj prelazak ostao je jedan od najomraženijih u Premijer ligi, a Kembel je postao sinonim za fudbalsku izdaju, te su ga navijači Totenhema prozvali Juda.

Navijači Totenhema sa dresom Sola Kembela
Foto: Talk Sport

Roberto Bađo – Iz Fiorentine u Juventus (1990)

Italijanski „Božanski repić“ ili kako mu je drugi nadimak „Mali Buda“, bio je ljubimac navijača Fiorentine, ali je njegov prelazak u Juventus izazvao pravu pobunu u Firenci. Navijači su izlazili na ulice i protestovali, osećajući da im je idol ukraden. Bađo je kasnije priznao da nije želeo da ode, ali da nije imao izbora.

Roberto Bađo u dresu Juventusa
Foto: Sport Network / Roberto Bađo

Nešto slično dogodilo se kada je naš reprezentativac Dušan Vlahović prešao iz „Viole“ u Redove „Stare dame“ iz Torina.

Karlos Tevez –  Iz Mančester junajteda u Mančester siti (2009)

Kada je Tevez napustio Junajted i pridružio se gradskom rivalu, dodatno je dolio ulje na vatru natpisom na bilbordu: „Dobrodošli u Mančester“. Ovaj potez ostao je urezan u pamćenje navijača Junajteda kao jedan od najprovokativnijih poteza u Premijer ligi.

Ešli Kol –  Iz Arsenala u Čelsi (2006)

Ešli Kol je bio ključni igrač Arsenala i verovatno najbolji levi bek u celoj Premijer Ligi, ali je njegov transfer u Čelsi izazvao bes navijača „Tobdžija“. Arsenalovi navijači su ga prozvali „Kešli Kol“, aludirajući na to da je izabrao novac umesto lojalnosti klubu.

Ešli Kol u dresu Arsenala i Čelsija
Foto: Football London

Gonzalo Iguain – Iz Napolija u Juventus (2016)

Popularni „El Pipita“ je u Napoliju bio ljubimac publike, svaki njegov pogodak je praćen salvom ovacija i sjajnom interpretacijom spikera na stadionu San Paolo, ali je njegov odlazak u Juventus, najvećeg rivala Napolitanaca, izazvao ogromne osude. Navijači su palili njegove dresove i vređali ga na svakom povratku u Napulj.

Zlatan Ibrahimović – Iz Intera u Milan (2010)

Ibra je igrao za oba milanska giganta, ali njegov odlazak iz Intera u Milan bio je doživljen kao izdaja. Ipak, Zlatan Ibrahimović je svojim stavom i igrama uspeo da pridobije i jedne i druge, ali njegov transfer je i dalje jedan od najkontroverznijih u Italiji.

Ipak, Zlatan je samo jedan u nizu igrača koji su prelazili iz jednog u drugi tabor milanskih giganata.

Zlatan Ibrahimović u dresu Milana
Foto: Sempre Milan

Fernando Tores –  Iz Liverpula u Čelsi (2011)

Iako nije direktan prelazak kod gradskog rivala, odlazak Toresa iz Liverpula u Čelsi bio je pravi šok za navijače „Crvenih“. Njegova izjava da odlazi jer želi trofeje bila je dodatni udarac za Liverpulove pristalice.

Popularni „El Ninjo“ nije opravdao svoja očekivanja i preneo formu iz dresa „Redsa“, ali je učestvovao u nekim važnim golovima, kao što je onaj protiv Barselone na Kamp Nou, u polufinalu Lige Šampiona.

Mario Gece – Iz Borusije Dortmund u Bajern Minhen (2013)

Mario Gece je bio zvezda Borusije Dortmund i jedan od ključnih igrača u ekipi Jirgena Klopa. Navijači su ga obožavali, ali je njegov prelazak u Bajern Minhen 2013. godine izazvao osećaj izdaje.

Posebno bolno je bilo to što je transfer objavljen samo nekoliko dana pre polufinala Lige šampiona između Borusije i Real Madrida, što je unelo nemir u tim. Iako je kasnije Gece imao problema u Bajernu i vratio se u Dortmund, navijači mu nikada nisu potpuno oprostili odlazak.

Emre Belozoglu – Iz Galatasaraja u Fenerbahče (2008)

Turski vezista Emre Belozoglu ponikao je u Galatasaraju i tamo proveo prve godine svoje profesionalne karijere. Nakon epizoda u Interu i Njukaslu, 2008. godine se vratio u domovinu, ali ne u svoj matični klub, već u redove najvećeg rivala – Fenerbahčea.

Taj prelazak je izazvao veliku podelu među navijačima, a Belozoglu je postao jedan od najomraženijih bivših igrača Galatasaraja. Tokom istanbulskih derbija, često je bio na meti zvižduka i uvreda.

Emre Belozoglu na potpisu za Fenerbahče
Foto: Turkish Football

Burak Jilmaz – Iz Galatasaraja u Bešiktaš (2019)

Burak Jilmaz je u Galatasaraju postao jedan od najboljih napadača turskog fudbala, ali je njegov kasniji prelazak u Bešiktaš bio pravi šok za navijače. Pre toga je već igrao i za Fenerbahče, pa su mu navijači Galatasaraja zamerili što je nosio dres sva tri istanbulska velikana. Iako je u Bešiktašu bio veoma efikasan i postao ključni igrač, mnogi mu nikada nisu oprostili „izdaju“.

Burak Jilmaz u dresu Bešiktaša
Foto: Goal.com

Fudbal je sport strasti i emocija, a neki transferi izazivaju više bola nego radosti. Izdaje u fudbalu nisu samo priče o novcu ili trofejima – one su deo istorije koja se ne zaboravlja. Navijači ih pamte decenijama, a igrači koji ih naprave zauvek ostaju upamćeni, bilo kao heroji ili kao izdajnici.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.