Почетна » Спорт » Од хероја до издајника: Трансфери који су шокирали фудбалски свет

Трансфери који су изродили "Фудбалске Јуде"

Од хероја до издајника: Трансфери који су шокирали фудбалски свет

У свету фудбала, неки трансфери остају упамћени не само по спортском значају, већ и по емоцијама које изазивају код навијача. Када играч пређе из једног клуба у редове највећег ривала, то се често доживљава као издаја. Такви потези обележили су фудбалску историју и изазвали незапамћене реакције.

Луис Фиго – Из Барселоне у Реал Мадрид (2000)

Један од најконтроверзнијих трансфера свих времена догодио се када је португалски мајстор Луис Фиго прешао из Барселоне у Реал Мадрид, који је тада био проглашен за најбољег фудбалера света.

Фиго, тада капитен Барселоне и омиљени играч навијача, изненада је потписао за најљућег ривала за тада рекордних 62 милиона евра. Његов повратак на Камп Ноу био је спектакуларан – дочекан је звиждуцима и кишом свињских глава које су бацане на терен.

Сол Кембел – Из Тотенхема у Арсенал (2001)

Сол Кембел је био капитен Тотенхема и симбол клуба када је, на шок навијача, одлучио да пређе у редове највећег ривала – Арсенала. Овај прелазак остао је један од најомраженијих у Премијер лиги, а Кембел је постао синоним за фудбалску издају, те су га навијачи Тотенхема прозвали Јуда.

Навијачи Тотенхема са дресом Сола Кембела
Foto: Talk Sport

Роберто Бађо – Из Фиорентине у Јувентус (1990)

Италијански „Божански репић“ или како му је други надимак „Мали Буда“, био је љубимац навијача Фиорентине, али је његов прелазак у Јувентус изазвао праву побуну у Фиренци. Навијачи су излазили на улице и протестовали, осећајући да им је идол украден. Бађо је касније признао да није желео да оде, али да није имао избора.

Роберто Бађо у дресу Јувентуса
Foto: Sport Network / Roberto Bađo

Нешто слично догодило се када је наш репрезентативац Душан Влаховић прешао из „Виоле“ у Редове „Старе даме“ из Торина.

Карлос Тевез –  Из Манчестер јунајтеда у Манчестер сити (2009)

Када је Тевез напустио Јунајтед и придружио се градском ривалу, додатно је долио уље на ватру натписом на билборду: „Добродошли у Манчестер“. Овај потез остао је урезан у памћење навијача Јунајтеда као један од најпровокативнијих потеза у Премијер лиги.

Ешли Кол –  Из Арсенала у Челси (2006)

Ешли Кол је био кључни играч Арсенала и вероватно најбољи леви бек у целој Премијер Лиги, али је његов трансфер у Челси изазвао бес навијача „Тобџија“. Арсеналови навијачи су га прозвали „Кешли Кол“, алудирајући на то да је изабрао новац уместо лојалности клубу.

Ешли Кол у дресу Арсенала и Челсија
Foto: Football London

Гонзало Игуаин – Из Наполија у Јувентус (2016)

Популарни „Ел Пипита“ је у Наполију био љубимац публике, сваки његов погодак је праћен салвом овација и сјајном интерпретацијом спикера на стадиону Сан Паоло, али је његов одлазак у Јувентус, највећег ривала Наполитанаца, изазвао огромне осуде. Навијачи су палили његове дресове и вређали га на сваком повратку у Напуљ.

Златан Ибрахимовић – Из Интера у Милан (2010)

Ибра је играо за оба миланска гиганта, али његов одлазак из Интера у Милан био је доживљен као издаја. Ипак, Златан Ибрахимовић је својим ставом и играма успео да придобије и једне и друге, али његов трансфер је и даље један од најконтроверзнијих у Италији.

Ипак, Златан је само један у низу играча који су прелазили из једног у други табор миланских гиганата.

Златан Ибрахимовић у дресу Милана
Foto: Sempre Milan

Фернандо Торес –  Из Ливерпула у Челси (2011)

Иако није директан прелазак код градског ривала, одлазак Тореса из Ливерпула у Челси био је прави шок за навијаче „Црвених“. Његова изјава да одлази јер жели трофеје била је додатни ударац за Ливерпулове присталице.

Популарни „Ел Нињо“ није оправдао своја очекивања и пренео форму из дреса „Редса“, али је учествовао у неким важним головима, као што је онај против Барселоне на Камп Ноу, у полуфиналу Лиге Шампиона.

Марио Геце – Из Борусије Дортмунд у Бајерн Минхен (2013)

Марио Геце је био звезда Борусије Дортмунд и један од кључних играча у екипи Јиргена Клопа. Навијачи су га обожавали, али је његов прелазак у Бајерн Минхен 2013. године изазвао осећај издаје.

Посебно болно је било то што је трансфер објављен само неколико дана пре полуфинала Лиге шампиона између Борусије и Реал Мадрида, што је унело немир у тим. Иако је касније Геце имао проблема у Бајерну и вратио се у Дортмунд, навијачи му никада нису потпуно опростили одлазак.

Емре Белозоглу – Из Галатасараја у Фенербахче (2008)

Турски везиста Емре Белозоглу поникао је у Галатасарају и тамо провео прве године своје професионалне каријере. Након епизода у Интеру и Њукаслу, 2008. године се вратио у домовину, али не у свој матични клуб, већ у редове највећег ривала – Фенербахчеа.

Тај прелазак је изазвао велику поделу међу навијачима, а Белозоглу је постао један од најомраженијих бивших играча Галатасараја. Током истанбулских дербија, често је био на мети звиждука и увреда.

Емре Белозоглу на потпису за Фенербахче
Foto: Turkish Football

Бурак Јилмаз – Из Галатасараја у Бешикташ (2019)

Бурак Јилмаз је у Галатасарају постао један од најбољих нападача турског фудбала, али је његов каснији прелазак у Бешикташ био прави шок за навијаче. Пре тога је већ играо и за Фенербахче, па су му навијачи Галатасараја замерили што је носио дрес сва три истанбулска великана. Иако је у Бешикташу био веома ефикасан и постао кључни играч, многи му никада нису опростили „издају“.

Бурак Јилмаз у дресу Бешикташа
Foto: Goal.com

Фудбал је спорт страсти и емоција, а неки трансфери изазивају више бола него радости. Издаје у фудбалу нису само приче о новцу или трофејима – оне су део историје која се не заборавља. Навијачи их памте деценијама, а играчи који их направе заувек остају упамћени, било као хероји или као издајници.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.