Почетна » Спорт » Чудесни Миле Свилар — пут од трња до звезда

Чудесни Миле Свилар — пут од трња до звезда

Српски голман Миле Свилар апсолутни је јунак Роме и најзаслужнији за пласман италијанске екипе у осмину финала Лиге Европе.

Чувар мреже „вучице“ синоћ је одбранио два једанаестерца у пенал серији против Фејенорда за тријумф римске екипе од 4:2 у реваншу шеснаестине финала другог по јачини европског такмичења.

Током 120 минута игре на „Олимпику“ било је 1:1 (стрелци су били: Хименез за Фејенорд у 5. минуту и Лоренцо Пелегрини у 15. за Рому), а како је и прва утакмица у Ротердаму пре недељу дана завршена истим резултатом, победник је одлучен са беле тачке, где је Рома имала више среће, али и сјајног српског голмана.

Свилар је зауставио ударце Давида Ханцка и Алирезе Јаханбакша, чиме је постао најзаслужнији за пролаз своје екипе.

Голове за Фејенорд постигли су Уеда и Хартман, док су за Рому прецизни били Паредес, Кристанте, Ауар и Залевски.

Једини неуспешан извођач за домаћина био је Ромелу Лукаку, којем је шут одбранио Фоленројтер.

Пласман у осмину финала изборили су и Олимпик из Марсеја, Спарта из Прага, Спортинг, Фрајбург, Карабаг, Милан, Бенфика. Аталанта, Брајтон, Бајер Леверкузен, Ливерпул, Ренџерс, Славија Праг, Виљареал и Вест Хем.

Рома ће се у осмини финала састати са енглеским Брајтоном, који игра феноменалан фудбал ове сезоне под палицом Роберта де Зербија.

Oд трња до звезда

Још као тинејџер, са свега 18 година и 52 дана дебитовао је на голу Бенфике из Лисабона 2017. године и тако постао најмлађи чувар мреже у историји Лиге Шампиона оборивши рекорд који је до тада држао легендарни Икер Касиљас. Међутим, после утакмице у Лиги шампиона против Манчестер Јунајтеда склоњен је на клупу јер је био директан кривац за гол.

У наставку каријере у Лисабону бранио је за Б тим. Клуб му је нудио нови уговор до 2025. године, српски голман га је одбио јер није био задовољан минутажом. Желео је да промени средину, што се и догодило средином 2022. године.

Медијска хајка се у Португалу тада водила против овог сјајног голмана, називан је „промашајем“, „преваром“ и многим другим погрдним именима која су ниподаштавала његов квалитет. Свилар је 2022. године одлучио да промени средину, а следећа дестинација била је италијанска Рома. Потписао је петогодишњи уговор до 30. јуна 2027. године.

Позив Муриња је променио све

Пре мало мање од две године, почетком јуна 2022. Свилар је завршио све са Ромом и постао нови члан легендарног клуба из Рима, изричито на захтев тренера Жозеа Муриња.

Код Муриња Свилар није добио праву шансу, углавном је бранио Куп утакмице и неколико у Лиге Европе. Португалски стручњак је више поверења имао у свог сународника и прекаљеног чувара мреже, Руиа Патрисиа.

Иако пут до првог чувара мреже није лак, међутим, Свилар је дочекао својих „5 минута“. Наиме, Руи Патрисио није у препознатљивој форми од почетка сезоне, а један од разлога су свакако године, португалац их има 36 и дефинитвно је на заласку каријере.

Одласком господина „Посебног“ са клупе Роме и доласком бившег капитена Даниелеа де Росија, Патрисио је изгубио поверење те је Свилар бранио на последње три утакмице у којима је примио само два гола.

То нам говори да управа клуба озбиљно рачуна на српског чувара мреже који се после сјајних партија намеће као залог за будућност тима из „вечног“ града, поготово после херојске партије против тима из Ротердама.

Извор: informer.rs, RT Balkan, objektiv.rs