Početna » Sport » Čudesni Mile Svilar — put od trnja do zvezda

Čudesni Mile Svilar — put od trnja do zvezda

Srpski golman Mile Svilar apsolutni je junak Rome i najzaslužniji za plasman italijanske ekipe u osminu finala Lige Evrope.

Čuvar mreže „vučice“ sinoć je odbranio dva jedanaesterca u penal seriji protiv Fejenorda za trijumf rimske ekipe od 4:2 u revanšu šesnaestine finala drugog po jačini evropskog takmičenja.

Tokom 120 minuta igre na „Olimpiku“ bilo je 1:1 (strelci su bili: Himenez za Fejenord u 5. minutu i Lorenco Pelegrini u 15. za Romu), a kako je i prva utakmica u Roterdamu pre nedelju dana završena istim rezultatom, pobednik je odlučen sa bele tačke, gde je Roma imala više sreće, ali i sjajnog srpskog golmana.

Svilar je zaustavio udarce Davida Hancka i Alireze Jahanbakša, čime je postao najzaslužniji za prolaz svoje ekipe.

Golove za Fejenord postigli su Ueda i Hartman, dok su za Romu precizni bili Paredes, Kristante, Auar i Zalevski.

Jedini neuspešan izvođač za domaćina bio je Romelu Lukaku, kojem je šut odbranio Folenrojter.

Plasman u osminu finala izborili su i Olimpik iz Marseja, Sparta iz Praga, Sporting, Frajburg, Karabag, Milan, Benfika. Atalanta, Brajton, Bajer Leverkuzen, Liverpul, Rendžers, Slavija Prag, Viljareal i Vest Hem.

Roma će se u osmini finala sastati sa engleskim Brajtonom, koji igra fenomenalan fudbal ove sezone pod palicom Roberta de Zerbija.

Od trnja do zvezda

Još kao tinejdžer, sa svega 18 godina i 52 dana debitovao je na golu Benfike iz Lisabona 2017. godine i tako postao najmlađi čuvar mreže u istoriji Lige Šampiona oborivši rekord koji je do tada držao legendarni Iker Kasiljas. Međutim, posle utakmice u Ligi šampiona protiv Mančester Junajteda sklonjen je na klupu jer je bio direktan krivac za gol.

U nastavku karijere u Lisabonu branio je za B tim. Klub mu je nudio novi ugovor do 2025. godine, srpski golman ga je odbio jer nije bio zadovoljan minutažom. Želeo je da promeni sredinu, što se i dogodilo sredinom 2022. godine.

Medijska hajka se u Portugalu tada vodila protiv ovog sjajnog golmana, nazivan je „promašajem“, „prevarom“ i mnogim drugim pogrdnim imenima koja su nipodaštavala njegov kvalitet. Svilar je 2022. godine odlučio da promeni sredinu, a sledeća destinacija bila je italijanska Roma. Potpisao je petogodišnji ugovor do 30. juna 2027. godine.

Poziv Murinja je promenio sve

Pre malo manje od dve godine, početkom juna 2022. Svilar je završio sve sa Romom i postao novi član legendarnog kluba iz Rima, izričito na zahtev trenera Žozea Murinja.

Kod Murinja Svilar nije dobio pravu šansu, uglavnom je branio Kup utakmice i nekoliko u Lige Evrope. Portugalski stručnjak je više poverenja imao u svog sunarodnika i prekaljenog čuvara mreže, Ruia Patrisia.

Iako put do prvog čuvara mreže nije lak, međutim, Svilar je dočekao svojih „5 minuta“. Naime, Rui Patrisio nije u prepoznatljivoj formi od početka sezone, a jedan od razloga su svakako godine, portugalac ih ima 36 i definitvno je na zalasku karijere.

Odlaskom gospodina „Posebnog“ sa klupe Rome i dolaskom bivšeg kapitena Danielea de Rosija, Patrisio je izgubio poverenje te je Svilar branio na poslednje tri utakmice u kojima je primio samo dva gola.

To nam govori da uprava kluba ozbiljno računa na srpskog čuvara mreže koji se posle sjajnih partija nameće kao zalog za budućnost tima iz „večnog“ grada, pogotovo posle herojske partije protiv tima iz Roterdama.

Izvor: informer.rs, RT Balkan, objektiv.rs