Početna » Društvo » Obavezan vojni rok: Poznati prvi detalji

Hoće li Srbin opet u vojnike

Obavezan vojni rok: Poznati prvi detalji

Obavezan vojni rok mogao bi uskoro ponovo biti uveden u Srbiji. Mišljenja o tome se razlikuju, ali sve je dominantniji stav da je potrebno ponovo uvesti takvu obavezu.

Iako se o ovoj temi već dugo priča, izvesno je da se sada sve ozbiljnije razmatra takva odluka.  To nagoveštavaju i vlasti u Srbiji. Predsednik, a ujedno i vrhovni komandant, Aleksandar Vučić u Gučevu je razgovarao sa predstavicima vojske.

Na tom sastanku otkriveni su i detalji. Kako je rečeno, obavezan vojni rok za muškarce bi trajao 75 dana, dok bi za žene bio dobrovoljan. Ako sve bude išlo po planu, vojni rok biće uveden u narednih godinu dana.

„Procene u ovom trenutku još nisu završene i razgovori“, rekao je Vučić tokom obilaska taktičko-tehničkog zbora opreme i naoružanja koje koriste pripadnici specijalnih jedinica Vojske Srbije.

Dodao je da tu ima nekoliko drugih problema, ali da mora da se pokuša i da se sačuvaju ljudi u zemlji.

„Rok bi bio dva meseca plus 15 dana vežbe, što će reći 75 dana. Mislim da je to minimalno nešto što svako može dati svojoj državi“, rekao je Vučić.

Ovu inicijativu pokrenuo je Generalštab Vojske Srbije početkom godine. Kako su tada istakli, redovno služenje vojnog roka bi omogućilo jačanje ukupnog regrutnog potencijala i osposobljavanje većeg broja građana za odbranu zemlje.

Naknada

Predsednik Srbije je rekao i da će se odrediti ne beznačajna novčana naknada za vreme koje građani provedu u kasarnama Vojske Srbije.

„I tu odluku moramo brzo da donosimo, iz mnogo razloga. Ali moramo pre svega da sačuvamo one mlađe ljude koji su vezani za IT sektore i da im damo posebne uslove da mogu da idu. Ali to moramo da se dogovorimo kako da izvedemo sa Vojnotehničkim institutom, sa našim jedinicama veze, da mogu svojim znanjima da doprinesu, a da ne moraju da prolaze pešadijsku obuku kroz koju je svako od nas prolazio i kroz sve drugo. Zato što hoćemo i te ljude da sačuvamo u ovoj zemlji, a da svojim znanjem najviše u tih 75 dana doprinesu svojoj zemlji. Tako da tražimo sad sve modalitete i uskoro ćemo izaći pred vas i sa tim koliko i kako će biti to plaćeno, uz obezbeđenje najboljih uslova za naše vojnike“, rekao je Vučić.

Vojni rok
FOTO: Vojska Srbije

Obnova kasarni

U Jugoslaviji je vojni rok je trajao dve godine. Šezdesetih godina je dužina roka smanjena na osamnaest meseci, a osamdesetih je vojni rok skraćivan u dva navrata. Najpre je početkom osamdesetih rok skraćen na petnaest, a potom i na dvanaest meseci. To je trajalo do početka dvehiljaditih kada je doneta odluka da se rok skrati na osam meseci. 1. januara 2011. je konačno bio ukinut. Od tada, u vojsku idu samo dobrovoljci.

Mnoge kasarne su zapuštene i neophadna im je obnova. Toj problematici u narednom periodu biće posvećena posebna pažnja.

„Videli ste kako izgleda kasarna lepo u Loznici, do Sombora, Kladova, Pirota, Surdulice. Biće i u Priboju i u Kraljevu i mnogim drugim mestima. Mi kad krenemo od Valjeva pa do Prijepolja, nemamo više četu vojske nigde, tako da sad ćemo to da menjamo i polako da obezbeđujemo tu dubinu rezerve koja u slučaju bilo kojeg agresorskog napada može da nam omogući pomoć. Obaveza se svodi na svega 75 dana, dakle pet puta manje nego što sam ja služio. Tako da to nije baš neki veliki problem, ali za našu armiju je od izuzetnog značaja. I za našu ukupnu osposobljenu zemlju. To je nama novih 100 miliona evra u budžetu, ali mislimo da će se na različite načine vratiti ljudima“, rekao je Vučić.

Kaže da kad, na primer, u Somboru imate 600-700 vojnika, onda morate računati puta tri jajeta dnevno, najmanje, mleka, hleba i svega drugog.

„To su fabrike za gradove u kojima će da bude. To je novi život u tim gradovima, to je više potrošnje u restoranima, kafanama, u svemu drugom“, naveo je Vučić.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.