Почетна » Друштво » Обавезан војни рок: Познати први детаљи

Хоће ли Србин опет у војнике

Обавезан војни рок: Познати први детаљи

Обавезан војни рок могао би ускоро поново бити уведен у Србији. Мишљења о томе се разликују, али све је доминантнији став да је потребно поново увести такву обавезу.

Иако се о овој теми већ дуго прича, извесно је да се сада све озбиљније разматра таква одлука.  То наговештавају и власти у Србији. Председник, а уједно и врховни командант, Александар Вучић у Гучеву је разговарао са представицима војске.

На том састанку откривени су и детаљи. Како је речено, обавезан војни рок за мушкарце би трајао 75 дана, док би за жене био добровољан. Ако све буде ишло по плану, војни рок биће уведен у наредних годину дана.

„Процене у овом тренутку још нису завршене и разговори“, рекао је Вучић током обиласка тактичко-техничког збора опреме и наоружања које користе припадници специјалних јединица Војске Србије.

Додао је да ту има неколико других проблема, али да мора да се покуша и да се сачувају људи у земљи.

„Рок би био два месеца плус 15 дана вежбе, што ће рећи 75 дана. Мислим да је то минимално нешто што свако може дати својој држави“, рекао је Вучић.

Ову иницијативу покренуо је Генералштаб Војске Србије почетком године. Како су тада истакли, редовно служење војног рока би омогућило јачање укупног регрутног потенцијала и оспособљавање већег броја грађана за одбрану земље.

Накнада

Председник Србије је рекао и да ће се одредити не безначајна новчана накнада за време које грађани проведу у касарнама Војске Србије.

„И ту одлуку морамо брзо да доносимо, из много разлога. Али морамо пре свега да сачувамо оне млађе људе који су везани за ИТ секторе и да им дамо посебне услове да могу да иду. Али то морамо да се договоримо како да изведемо са Војнотехничким институтом, са нашим јединицама везе, да могу својим знањима да допринесу, а да не морају да пролазе пешадијску обуку кроз коју је свако од нас пролазио и кроз све друго. Зато што хоћемо и те људе да сачувамо у овој земљи, а да својим знањем највише у тих 75 дана допринесу својој земљи. Тако да тражимо сад све модалитете и ускоро ћемо изаћи пред вас и са тим колико и како ће бити то плаћено, уз обезбеђење најбољих услова за наше војнике“, рекао је Вучић.

Војни рок
ФОТО: Војска Србије

Обнова касарни

У Југославији је војни рок је трајао две године. Шездесетих година је дужина рока смањена на осамнаест месеци, а осамдесетих је војни рок скраћиван у два наврата. Најпре је почетком осамдесетих рок скраћен на петнаест, а потом и на дванаест месеци. То је трајало до почетка двехиљадитих када је донета одлука да се рок скрати на осам месеци. 1. јануара 2011. је коначно био укинут. Од тада, у војску иду само добровољци.

Многе касарне су запуштене и неопхадна им је обнова. Тој проблематици у наредном периоду биће посвећена посебна пажња.

„Видели сте како изгледа касарна лепо у Лозници, до Сомбора, Кладова, Пирота, Сурдулице. Биће и у Прибоју и у Краљеву и многим другим местима. Ми кад кренемо од Ваљева па до Пријепоља, немамо више чету војске нигде, тако да сад ћемо то да мењамо и полако да обезбеђујемо ту дубину резерве која у случају било којег агресорског напада може да нам омогући помоћ. Обавеза се своди на свега 75 дана, дакле пет пута мање него што сам ја служио. Тако да то није баш неки велики проблем, али за нашу армију је од изузетног значаја. И за нашу укупну оспособљену земљу. То је нама нових 100 милиона евра у буџету, али мислимо да ће се на различите начине вратити људима“, рекао је Вучић.

Каже да кад, на пример, у Сомбору имате 600-700 војника, онда морате рачунати пута три јајета дневно, најмање, млека, хлеба и свега другог.

„То су фабрике за градове у којима ће да буде. То је нови живот у тим градовима, то је више потрошње у ресторанима, кафанама, у свему другом“, навео је Вучић.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.